Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Sterole roślinne w walce z nadmiarem cholesterolu

15.04.2015
Dolegliwości i choroby

Zewsząd docierają do nas informacje o negatywnym wpływie na zdrowie nadmiernej ilości cholesterolu. Poza tradycyjnymi lekami - statynami, które przepisuje lekarza na receptę można wspomagać się fitosterolami, czyli roślinnymi sterolami. Ich obecność w produktach spożywczych jest mocno podkreślana w niektórych margarynach, jogurtach, serkach, majonezach. Produkty te dedykowane są osobom z nadmiarem złego cholesterolu. Oczywiście jest to jedynie działanie wspomagające. A najlepsze efekty osiąga się stosując sterole wraz z dietą lekkostrawną i ćwiczeniami. Czy warto kupować takie produkty i czy każdy z nas może je bezkarnie zażywać?

Źródła steroli roślinnych i ich działanie

Sterole roślinne to substancje, które naturalnie występują w roślinach - jako składnik ich błon komórkowych. Podstawowym źródłem fitosteroli są: olej rzepakowy, słonecznikowy, sezamowy, kukurydziany, sojowy. Streole roślinne znajdziemy również w orzechach, płatkach zbożowych, warzywach strączkowych, kiełkach pszenicznych, sojowych, kukurydzianych.

Sterole dodawane są do produktów spożywczych takich jak niektóry: margaryny, jogurty oraz do suplementów diety takich jak: Sterolea,  DOPPELHERZ Aktiv Na cholesterol Sterole, SWANSON CardioAid Beta Sitosterol i inne.

Sterole roślinne obniżają stężenie cholesterolu w surowicy krwi poprzez częściowe hamowanie wchłaniania cholesterolu w jelitach. Już w latach siedemdziesiątych XX wieku zalecano je do spożycia ale nie jako lek tylko aktywny składnik diety. Ciekawe badania przeprowadził Polagruto, który stwierdził, że spożywanie czekolady z dodatkiem steroli powoduje zredukowanie całkowitego cholesterolu o 4,7 %, a frakcji LDL o 6 %. Przy czym nie odnotowano spadku poziomu frakcji HDL, czyli ,,dobrego?? cholesterolu.

Ponad to podejrzewa się, że sterole roślinne zmniejszają agregację płytek krwi oraz wykazują działanie przeciwnowotworowe. Hamują rozwój raka żołądka, płuc, jajników oraz prostaty.

Ile należy spożywać dziennie steroli?

W przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu powinno dostarczać się w diecie od 2g do 3g steroli roślinnych dziennie. Takie spożycie  powoduje obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego o 10 % a przy współudziale diety poziom LDL spada nawet o ok. 15 %.

Obecnie w krajach wysoko rozwiniętych spożywa się średnio tylko 150?400mg steroli dziennie. Jest to zbyt mała ilość, aby mogła obniżyć w sposób znaczący wchłanianie cholesterolu w jelitach u osób które tego potrzebują.

Sterole roślinne nie dla wszystkich

Pamiętajmy, że osoby zdrowe nie mogą przesadzać ze sterolami roślinnymi. Ich nadmierna podaż może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych, problemów ze skórą, obniżenia poziomu witaminy A. W związku z tym Rada Naukowa ds. Żywności w Komisji Europejskiej wprowadziła ograniczenia w podaży steroli do produktów spożywczych. W jednej porcji produktu nie może być zawarte więcej niż 3g steroli (jeśli spożywana jest jedna porcja dziennie) lub 1g (jeśli spożywane są trzy porcje dziennie).

Fitosteroli nie mogą w większych ilościach zażywać kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. To samo dotyczy się dzieci do 5 roku życia z prawidłowym poziomem cholesterolu. Dzieje się tak, gdyż cholesterol jest naprawdę bardzo potrzebny do prawidłowego rozwoju organizmu a jego niedobór u dzieci może zaburzyć np. wchłanianie witamin A, D, E, K rozpuszczalnych w tłuszczach.

Czy należy się bać cholesterolu?

Nadmiar cholesterolu jest niebezpieczny ze względu na ryzyko rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych, hipercholesterolemii, zwiększonego ryzyka zawału i udaru. Osoby, u których poziom złego cholesterolu LDL przekracza w dużym stopniu normy muszą zażywać leki - statyny. Sterole roślinne są w tym momencie tylko dodatkiem. Sterole są idealne dla osób ze zwiększonym ryzykiem nadmiaru cholesterolu i u których poziom cholesterolu niebezpiecznie zwiększa się. Za optymalny uznaje się wynik LDL we krwi poniżej 100 mg/dL ( 2.6 mmol/L). A za wysoki LDL 160 ? 189 mg/dL (4.14 ? 4.90 mmol/L).

Walcząc z cholesterolem pamiętajmy jednak o umiarze. Cholesterol nie jest złem bezwzględnym. Jego obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Bez niego w naszym organizmie nie powstawałyby niektóre hormony, witamina D3. Jest on również niezbędny do prawidłowego funkcjonowania komórek mózgowych.

Sterole roślinne w aptece

Poza niektórymi produktami spożywczymi, w których możemy znaleźć sterole roślinne jest również cała gama preparatów do kupienia w aptece. Wśród nich możemy znaleźć produkty oparte na samych fitosterolach, rekomendowane jako pomoc w walce ze zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu oraz jako produkty wzmacniające układ sercowo-naczyniowy np.: HUMAVIT STEROLE proszek, DOPPELHERZ Aktiv Na cholesterol Sterole, SWANSON CardioAid Beta Sitosterol, Sterolea, Nasiona kozieradki 50g. Istnieją również preparaty, które poza sterolami roślinnymi mają w swoim składzie inne składniki np. witaminy np. Cholester, NOVOCARDIA LADY 45+ , TABLETKI NA CHOLESTEROL Apteo.

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2015
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel