Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Dlaczego wypadają mi włosy?!

15.06.2016
Dolegliwości i choroby

Spośród wielu przyczyn wypadania włosów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet często wymieniane są czynniki genetyczne oraz niewłaściwa pielęgnacja. Następne w kolejce są nadmierne obciążanie skóry głowy i włosów zabiegami fryzjerskimi ? zwłaszcza częste farbowaniem agresywnymi farbami chemicznymi oraz niewłaściwa dieta i niektóre choroby ? w tym przypadku konieczna jest wizyta u specjalisty trychologa lub dermatologa, który właściwie oceni problem. Niezależnie od przyczyny efekt jest jeden i niepokoi naprawdę wielu z nas ? nieodwracalna utrata włosów!

W niniejszym artykule znajdziemy kilka dobrych porad oraz zapoznamy się z faktami dotyczącymi wypadania włosów.

Burza zdrowych, błyszczących, silnych włosów to niewątpliwy atut urody i oznaka dobrego zdrowia! Dlatego pamiętaj, gdy tylko zauważysz, że nagle w wannie, na poduszce, na biurku i na podłodze znajdujesz więcej niż zwykle włosów, niezwłocznie zacznij działać! Po pierwsze musisz wykluczyć czynniki ustrojowe ? tu konieczna będzie konsultacja z lekarzem, który podpowie Ci , jakie badania należy wykonać. Jeżeli Twoje zdrowie nie budzi zastrzeżeń, to koniecznie zwróć więcej uwagi w stronę codziennej pielęgnacji, a następnie przeanalizuj dietę i postaraj się zminimalizować stres, który ma bardzo duży wpływ na naszą urodę ? w tym także na kondycję włosów.

Proces wypadania włosów - jak wygląda?

Mieszek włosowy ? to tu zaczyna się cała ?włosowa? historia, w tym miejscu rodzi się i wzrasta włos. Każdy człowiek posiada ściśle określoną liczbą mieszków włosowych, dlatego tak ważne jest, by w szczególny sposób otoczyć troską włosy, ponieważ zniszczenie mieszka włosowego,oznacza jego nieodwracalną utratę. Specjaliści Trycholodzy podają, że każdy mieszek włosowy, jaki posiadamy może rodzić od 20-70 włosów w ciągu życia, a z jednego mieszka wyrasta 1-3 włosów naraz. Szacuje się, że cykl wzrostu włosa trwa od 2-6 lat i zakładając średnią wieku człowieka 75 lat, cykl ten może powtarzać się nawet do 25 razy! Mieszki włosowe są od siebie niezależne, co oznacza, że nie ma obawy o utratę wszystkich włosów w jednym momencie. To z jednej strony spore pocieszenie, a z drugiej oznaka, że cykl dojrzewania włosa został zaburzony, a mieszek staje się nieodwracalnie bezproduktywny.

Kiedy wypadanie włosów powinno wzbudzić niepokój?

Otóż wcale nie tak szybko, ponieważ naturalnym zjawiskiem jest utrata każdego dnia około 100 lub więcej włosów ? wydaje się dużo, prawda? Mimo tego nie jest to jeszcze powód do niepokoju, ponieważ w tym samym czasie 90% ze 100 000 mieszków włosowych na Twojej głowie jest w fazie wytwarzania nowych włosów, a 10% pozostaje w fazie spoczynkowej, po 2-3 miesiącach wypadają i są zastępowane przez nowy włos. Natomiast jeśli poczujesz, że problem wykracza poza naturalny rytm, kondycja włosów ulega radykalnemu pogorszeniu i gołym okiem zauważasz ogniska łysienia, to już spory powód do niepokoju i sygnał do poszukiwania fachowej pomocy.

Do jakiego lekarza warto się udać, gdy borykamy się z nadmiernym wypadaniem włosów?

Pod pojęciem ?fachowej pomocy? ukryliśmy dwie dziedziny: Dermatologię i Trychologię. O ile z dermatologiem statystycznie każdy z nas mógł mieć już do czynienia, o tyle Trychologia to wciąż jeszcze mało rozpowszechniona dziedzina oscylująca na pograniczu medycyny estetycznej i kosmetologii. Trafiając pod opiekę Trychologa, mamy pewność, że naszym problemem zajmuje się specjalista, który wie wszystko o włosach i jest w stanie pomóc nam w zdiagnozowaniu każdego problemu związanego z ich nieprawidłowym funkcjonowaniem.

Dlaczego niewłaściwa pielęgnacja włosów może doprowadzić do ich nadmiernego wypadania?

Podobnie jak w przypadku pielęgnacji skóry, tak i w pielęgnacji włosów konieczny jest dobór preparatów odpowiadających rodzajowi włosów (przetłuszczające się, nadmiernie suche, słabe i łamliwe). Eksperymentowanie z kosmetykami i ich zły dobór, a także nadmiar zabiegów stylizacyjnych (stosowanie gorącego powietrza do suszenia i modelowania) oraz fryzjerskich (częste farbowanie) może przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów. Ponadto działania podobne do tych wymienionych wyżej powodują wzrost czynnika popularnie nazywanego TEWL (Transepidermal water loss) ? naskórkowa utrata wody. Wysoki poziom TEWL doprowadza do nadmiernego przesuszenia i podrażnienia skóry głowy. Pierwsze symptomy TEWL to swędzenie i pieczenie skóry, a następnie wyprysk skórny, przeczosy i bolesne uszkodzenia skóry. Tak przedłużający się stan prowadzi do powstania łupieżu suchego, a to zdecydowanie nie sprzyja dobrej kondycji mieszków włosowych, wpływa na intensywność podziałów komórkowych i tym samym ogranicza zdolność do wytwarzania zdrowych włosów. Poza wymienionymi czynnikami prowokującymi osłabienie kondycji włosów warto zwrócić uwagę na tak banalne czynności, jak czesanie włosów w mocno upięty kok i tzw. koński ogon. Tym podobne fryzury powodują osłabienie mieszka włosowego poprzez nadmierne naciąganie włosa, a nawet jego mechaniczną utratę.

Promieniowanie UV a wypadanie włosów

O negatywnym wpływie promieniowania UV na zdrowie skóry człowieka wiemy już bardzo wiele, natomiast wciąż marginalną kwestią pozostaje kwestia ochrony włosów przed nadmiarem słońca. Wiele fachowych źródeł podaje, że ultrafiolet jest jednym z wiodących czynników mających wpływ na uszkadzanie włosów. Częste narażanie włosów na promieniowanie UV przyczynia się do zwiększonej utraty protein i wody (czynnik TEWL) z włosa, a także zaburzeń barwnikowych. W efekcie włosy poddane częstemu kontaktowi z promieniowaniem UV stają się suche, matowe i łamliwe, a doprowadzenie ich stanu do dobrej kondycji to proces wymagający czasu i nie lada cierpliwości.

Fakty i mity dotyczące włosów

Według niektórych opinii częste podcinanie włosów, przyczynia się do ich szybszego wzrostu, a jak jest faktycznie?

Uzasadnienie ekspertów: Podcinanie włosów, jest konieczne, jeśli ich końcówki są rozdwojone i silnie przesuszone. Plątające się końce włosów to problem podczas czesania, ponieważ powoduje nadmierne naciąganie włosa i jego utratę. Natomiast częste podcinanie nie ma znaczenia dla szybszego wzrostu włosów.

Czy mamy wpływ na tempo wzrostu włosów?

Uzasadnienie ekspertów: Częstokroć prędkość wzrostu włosa jest uwarunkowana genetycznie, a jak możemy się domyślić to czynnik, na który nie mamy wpływu. Jednakże wiele wskazuje na fakt, że tempo wzrostu włosa może być zależne od: wieku, sposobu odżywiania, a także pory roku i czynników środowiskowych. Warto także zapoznać się ze szczegółowym składem niektórych kosmetyków do pielęgnacji włosów, które posiadają w formule składniki aktywne o udowodnionym działaniu przyspieszającym wzrost włosów.

Czy szampon i odżywka powinny być dobrane do rodzaju włosa?

Uzasadnienie ekspertów: Pielęgnacja skóry głowy i pielęgnacja włosów to tak naprawdę dwie różne kwestie. Dlatego na tym szczeblu pojawia się podstawowy błąd pielęgnacyjny! Pamiętajmy więc, że szampon zawsze dobieramy do rodzaju skóry głowy, a odżywkę do rodzaju włosów.

Suplementacja jest nieskuteczna w walce z wypadaniem włosów?

Uzasadnienie ekspertów: Włączenie w codzienną dietę składników wpływających na dobrą kondycję włosów to bardzo ważny element w trosce o urodę. Dlatego warto zwrócić uwagę na preparaty, które zawierają w składzie witaminy C i E, biotynę, cynk i selen, jak na przykład suplement diety Class A Collagen firmy Noble Health czy Biotebal. Warto podkreślić, że preparat ten zawiera także kolagen rybi dostarczający włosom cenne aminokwasy ? ważne dla prawidłowego funkcjonowania mieszka włosowego. Skuteczność Collagen Class A Noble Health została potwierdzona w testach na Collegium Medicum im.L.Rydygiera w Bydgoszczy. 100% badanych kobiet przyjmujących Collagen Class A Noble Health potwierdziło polepszenie jakości włosów.

Zbyt częste mycie włosów doprowadza do ich nadmiernego wypadania?

Uzasadnienie ekspertów: Częstotliwość mycia włosów musi być dostosowana do Twojego rodzaju skóry tłusta/sucha. Jeżeli Twoje włosy szybko się przetłuszczają, to niezbędne jest ich mycie codziennie, to jedyny sposób, aby skutecznie oczyścić skórę głowy z nadmiaru łoju. Należy pamiętać, że nadmiar sebum może zaczopować ujście mieszków włosowych i poważnie zaburzyć ich funkcjonowanie. Jeżeli Twoja skóra głowy jest sucha i swędząca, to musisz program higieny skóry i włosów dostosować do własnych potrzeb (np. mycie1-2 w tygodniu).

Niektórzy twierdzą, że włosy są jak ?papierek lakmusowy?, którym można oznaczyć stan organizmu człowieka. Prawdą jest, że we włosach kumulują się wszystkie pierwiastki, które chłonie nasz organizm ? zarówno te złe, jak i dobre. Jeśli chcielibyśmy dowiedzieć się nieco więcej w tej kwestii, to warto wykonać badanie zwane spektrometrią atomową. Badanie to pozwala zbadać poziom danego pierwiastka, jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i powie nam dużo więcej
o naszym zdrowiu niż zwykłe badanie krwi.

Tekst powstał na podstawie artykułu ?Fakty i mity na temat wypadania włosów? autorstwa Pani mgr Marii Chrzanowskiej? kosmetolog, trycholog oraz Pani mgr Violetty Tomaszewicz ? kosmetolog, trycholog

Autor: Anna Bawer, i-Apteka.pl


Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016
pixel