Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak pozbyć się kamieni w nerkach i w moczowodach?

04.08.2014
Dolegliwości i choroby

Kamienie nerkowe lub moczowodowe to struktury, które powstają ze złogów różnych substancji nie usuniętych w prawidłowy sposób w trakcie pracy nerek, czyli filtracji płynów. Większość z nas albo nigdy ich nie będzie mieć albo miała je ale nie odczuwała ich obecności. Są jednak osoby, które doświadczają istnienia kamieni i jest to dla nich niezwykle bolesne doświadczenie. Czy można sobie jakoś ulżyć bez konieczności przeprowadzenia operacji? 

Rodzaje kamicy

Kamicą nerkową i moczową nazywamy stan potwierdzonej w badaniu ultrasonograficznym obecności złogów zwanych kamieniami. Najczęściej tworzą się w nerkach, ale mogą również osadzić się w moczowodach.

Kamica szczawianowo-wapniowa

W tym rodzaju kamicy kamienie powstają ze złogów szczawianowo-wapniowych.

Za przyczynę uznawać można:

  • przedawkowanie witaminy D3
  • nadmierne wydalanie z moczem cytrynianów i szczawianów
  • nadczynność przytarczyc

Aby ograniczyć ich powstawanie należy wypijać co najmniej 4-5 litrów płynów na dobę. Z posiłków należy wykluczyć: szczaw, cytryny, szpinak, kakao, czekoladę, rabarbar, kawę, herbatę, napoje gazowane, alkohol. Zwiększyć powinno się spożycie: chudego mięsa, ryb, masła, jaj, kasz itd.

Kamica moczanowa

W przypadku tego schorzenia kamienie powstają najczęściej w skutek nadprodukcji kwasu moczowego lub mocno kwaśnego pH moczu. Aby móc ograniczyć powstawanie tego typu kamieni do diety powinno włączyć się potrawy mleczne, chudy ser, drób, cielęcinę, duże ilości warzyw i większość owoców. Ograniczyć należy spożywanie roślin strączkowych, kakao, kawy, herbaty.

Kamica fosforanowa

Ten rodzaj kamicy powstaje w momencie, gdy nasz mocz ma zasadowy odczyn. Najczęściej do takiego stanu dochodzi w przypadku zakażeń układu moczowego bakteriami takimi jak: Klebsiella, Pseudomonas, Proteus.

W leczeniu najważniejsze jest zakwaszenie moczu, co możliwe jest tylko dzięki lekom. Oczywiście należy ograniczyć produkty bogate w fosforany takie jak: jaja, mleko, ziemniaki, rośliny strączkowe.

Kamica cystynowa

Kamica cystynowa jest chorobą wrodzoną i występuje zaledwie u 1% chorych. Kamienie powstają na skutek braku możliwości rozkładania w organizmie aminokwasu - cystyny. Dieta wspomagająca leczenie powinna być bogata w duże ilości płynów, mleka i jego przetworów. Zrezygnować powinno się z mięs.

Leczenie kamicy

W przypadku kamieni należy pamiętać, że nie wszystkie muszą być leczone farmakologicznie lub operacyjnie. Jest to jednak wskazane, jeśli pacjent ma silne dolegliwości bólowe i jego stan zdrowia jest niepokojący. U osób, u których kamica przebiega bezobjawowo, specjalistyczne leczenie zazwyczaj nie jest wymagane. Pacjent powinien jednak zostać pod kontrolą lekarza.

Rozwój choroby może być bardzo różny. W większości przypadków kamienie wydala się z moczem. Niekiedy jednak kamienie są na tyle duże i tak niefortunnie ułożone, że ich przesuwanie się może być wydłużone w czasie i bolesne lub po prostu niemożliwe.

Wtedy wykonuje się jeden z trzech zabiegów usuwania kamieni: litotrypsję zewnątrzustrojową falą uderzeniową (SWL), ureteroskopię (URS) i nefrolitotomię przezskórna (PNL).

W aptece

W aptece dostępne są liczne preparaty stosowane w przypadku kamieni nerkowych. Są to leki na kamicę pochodzenia naturalnego, ziołowe w postaci płynów, kapsułek, ziół do zaparzania itd. Preparaty bazują głównie na zielu nawłoci, owocni fasoli, korzeniu mniszka.

Można kupić preparaty w postaci:

  1. Płynów: Nefrosept, Nefrol, Succus Urticae, Nefrobonisol
  2. Doustnych past: Fitolizyna, Debelizyna
  3. Tabletek, kapsułek: Fitolizyna Nefrocaps, Urostonex, Rowatinex

Istnieją również kuracje bazujące wyłącznie na ziołach do zaparzania. Mają na celu zwiększyć diurezę, więc działają mocno moczopędnie. Poniżej przedstawiam kilka receptur z medycyny ludowej na mieszanki ziołowe.

  1. 0,5 łyżeczki mieszanki ziół (mniszek lekarski, wąsy kukurydzy, koper włoski, liść pokrzywy, słoma owsiana w równych ilościach) zalać 1 litrem wrzącej wody. Parzyć pod przykryciem 20min. Pić dwa razy dziennie.
  2. 1 litrem wody zalać 4 pęczki posiekanej pietruszki i gotować przez 5 minut. Po odcedzeniu pić wystudzony napar w ilości jednej filiżanki. Przechowywać w lodówce pozostałą porcję.
  3. ? szklanki suszonego korzenia prawoślazu, sadźca purpurowego, korzenia hortensji, 1 torebka herbaty imbirowej, 1 torebka mącznicy lekarskiej, 250mg witaminy B6. Całość należy zalać wodą w ilości, aby przykryła zawartość garnka. Całość należy doprowadzić do wrzenia i gotować przez 20min. Pić należy ? szklanki wystudzonego naparu. Przechowywać w lodówce pozostałą porcję.


Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2014
pixel