Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Leki z importu równoległego sposobem na tańsze zakupy w aptece

20.07.2016
Aktualności
Kupowanie leków powoduje znaczny uszczerbek w domowym budżecie. Szerzenie świadomości o prawach pacjenta do wyboru tańszego zamiennika leku przepisanego przez lekarza sprawia, że wiele osób decyduje się na taki krok. Niekiedy jednak nawet tańszy odpowiednik jest dość drogi lub lekarz zaznacza, że pacjent może przyjmować wyłącznie ten lek, którego nazwa widnieje na recepcie. Wbrew pozorom istnieje jeszcze inna możliwość oszczędzania w aptece ? leki z importu równoległego. 

Czym jest import równoległy?

Jest to forma handlu towarami pomiędzy Islandią, Norwegią i Liechtensteinem oraz krajami Unii Europejskiej, czyli w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Istotą tego rodzaju importu jest to, że odbywa się on równolegle do kanałów dystrybucyjnych producentów i dotyczy leków, które są zarejestrowane w kraju docelowym. Hurtownie zabiegają o leki z importu, ponieważ oznaczają one znaczne obniżenie ceny produktów dla pacjenta, nawet pomimo dodatkowych kosztów związanych z ich transportem i przepakowaniem. Import równoległy niesie za sobą także korzyści dla budżetu państwa, ponieważ oznacza on oszczędności w szpitalach i Narodowym Funduszu Zdrowia. Jedynym mankamentem jest to, że wciąż na polskim rynku leki z importu stanowią tylko niewielki odsetek wszystkich sprzedawanych preparatów leczniczych. To ograniczenie w dostępie do nich wynika z tego, że tym rodzajem handlu zajmują się wyłącznie licencjonowane hurtownie, co powoduje, że takie medykamenty nie są dostępne we wszystkich aptekach.

Leki z importu nie są gorsze!

Leki z importu a polskie oryginały ? czym one się różnią? Właściwie niczym, ponieważ to ten sam lek! Aby lek mógł być sprowadzony do Polski w ramach importu równoległego, musi spełniać szereg wymogów. Przede wszystkim musi mieć tę samą substancję czynną, tę samą moc (dawkę) oraz drogę podania i postać. W dodatku produkt musi mieć te same wskazania do trzeciego poziomu kodu ATC. Ważne jest też zapewnienie polskojęzycznej ulotki i opakowania. To jednak nie wszystko, aby lek z importu mógł trafić na apteczne półki, musi zawierać także tę samą liczbę tabletek, kapsułek czy saszetek. Jest to poważne obostrzenie, ponieważ niektóre firmy decydują się na sprzedaż w poszczególnych krajach opakowań o różnej liczbie tabletek, aby uniknąć ryzyka importu równoległego.

Opakowanie nie robi różnicy!

Jedyną widoczną różnicą pomiędzy lekami z importu równoległego a polskimi oryginałami jest opakowanie. Oryginalny lek stworzony na potrzeby polskiego rynku ma starannie zaprojektowane opakowanie, które kusi kolorami lub kształtem. Natomiast leki z importu można porównać do ubogich krewnych ? smutne, białe opakowania z czarnymi literami, które są tańsze w produkcji. Przeważnie preparat jest przepakowywany, rzadko zaś zdarza się, że na produkt nanoszona jest jedynie nalepka z polską wersją opisu leku. W obu przypadkach na pudełku musi znaleźć się ostrzeżenie: ?Uwaga! Należy zachować ulotkę. Informacja na opakowaniu bezpośrednim w obcym języku? oraz dane na temat: importera i podmiotu odpowiedzialnego za przepakowanie, a także numer pozwolenia na import równoległy, numer pozwolenia w kraju eksportu (kraju pochodzenia) oraz data ważności. Do każdego leku zostaje również dołączona polskojęzyczna ulotka, zawierająca wszystkie informacje, z którymi powinien zapoznać się pacjent.

Z refundacją czy bez refundacji?

Polscy pacjenci mogą się cieszyć lekami z importu równoległego od 2005 roku, kiedy to do aptek trafiły pierwsze takie preparaty. W 2008 roku niektóre z nich znalazły się również w wykazie leków refundowanych lub podlegały tzw. refundacji ułomnej (lek mógł być refundowany, jeśli był tańszy od leku oryginalnego). Obowiązująca od 2012 roku Ustawa o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych z dnia 12 maja 2011 roku stanowi, że refundowane są jedynie te leki z importu, które znajdują się na liście.

Leki z importu równoległego ? choć nie kuszą barwnym opakowaniem ? stanowią prawdziwą okazję. Trafiają one do coraz większej liczby aptek, znajdują się również w ofercie aptek internetowych. Ze względu na wahania pomiędzy cenami produktów w poszczególnych aptekach trudno ustalić, jak wiele można zaoszczędzić, wybierając leki z importu, lecz niektóre dane sugerują, że cena może być niższa nawet o 40-50%. Wykupując leki, zawsze sprawdzaj, czy w ofercie apteki nie ma Twojego leku w tańszej, czarno-białej wersji.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl


Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016
pixel