Paracetamol - kiedy potencjalne bezpieczeństwo przegrywa ze śmiercią?

2015-03-09
Paracetamol - kiedy potencjalne bezpieczeństwo przegrywa ze śmiercią?

W kontekście ostatnich wydarzeń związanych ze śmiercią zdrowego mężczyzny po przedawkowaniu Paracetamolu, napiszemy Wam kilka słów na temat tej przeciwbólowej substancji i tego na ile jej przedawkowanie jest niebezpieczne. 

Paracetamol to substancja o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym określana mianem skutecznej i bezpiecznej. Dzięki temu jest on tak powszechnie używany zarówno przez pacjentów jak i producentów leków. Należy jednak pamiętać, że istnieją granice których w przypadku wszystkich leków nie wolno przekraczać. Mowa tu o tzw. dawce dobowej substancji leczniczej. W przypadku paracetamolu ilość miligram paracetamolu, którą bezpiecznie może przyjąć osoba dorosła w trakcie całej doby, w leczeniu krótkotrwałym wynosi 4g - 4000mg, a w leczeniu długotrwałym 2,5g -  2500mg.

Najlepiej byłoby zastosować się do zasady 60mg/kg masy ciała na dobę, a w przypadku dzieci 10-15mg/kg masy ciała.

Czy łatwo o przedawkowanie paracetamolu?

Odpowiedź brzmi ...tak bardzo łatwo, jeśli nie kontroluje się składu zażywanych leków. Paracetamol znajduje się bowiem w preparatach:

  • rekomendowanych jako przeciwbólowe np. Apap, Panadol, Codipar, Saridon, Cefalgin, Efferalgan, Antidol, Nurofen Ultima, Solpadeine, Zaldiar na receptę;
  • rekomendowanych jako przeciwgorączkowe - syropy dla dzieci np. Panadol, Paracetamol, Kidofen Duo na receptę, saszetki Apap C, Apap, Paracetamol, Panadol w tabletkach itp;
  • stosowanych przy grypie i przeziębieniu np. Grypolek, Grypostop, Gripex, Febrisan, Fervex, Theraflu,  itd.


Zwykle w tego rodzaju preparatach znajduje się 500mg paracetamolu, ale w niektórych 1000mg w przeliczeniu na jedną tabletkę, saszetkę. Przyjmując lek zgodnie z zaleceniem producenta nie stanie się nam krzywda. Jeśli jednak przyjmiemy maksymalną ilość zalecaną przez producenta i dodatkowo jakiś inny preparat również zawierający paracetamol, również w ilości maksymalnej to zbliżymy się do dwukrotnego przekroczenia dawki dobowej, a to już może wywołać efekt toksyczny na nerki i wątrobę. Za śmiertelną dawkę paracetamolu przyjmuje się 15g-15000mg.

Uważajmy więc za to jakie leki zażywamy i sprawdzajmy składniki, które są w nich zawarte. Nie musimy nawet zaglądać do ulotki. Wystarczy spojrzeć na opakowanie i skład zapisany po łacinie tuż pod nazwą handlową preparatu, zazwyczaj inną pochyłą czcionką.

Kupując preparaty przeciwbólowe, przeciwgorączkowe w aptece należy poinformować farmaceutę o zażywanych już w domu lekach. Dzięki temu unikniemy poważnego zagrożenia życia dla siebie i członków naszej rodziny.

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2015
* Przed użyciem leków zapoznaj się z jego ulotką, która zawiera wskazania, przeciwskazania, dane dotyczace działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczace stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij