Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Trudna pielęgnacja skóry cukrzycowej

13.07.2016
Dolegliwości i choroby

Codzienna kontrola poziomu glukozy we krwi, restrykcyjna dieta to nie jedyne ograniczenia diabetyków. Ten, kto nigdy nie miał do czynienia z cukrzycą, nie zdaje sobie sprawy, jak duże piętno odciska ona na skórze chorego. I nie chodzi tu tylko o aspekt estetyczny, istnieją okołocukrzycowe schorzenia takie jak np. stopa cukrzycowa, która zaniedbana może doprowadzić nawet do amputacji. Z drugiej jednak strony zmiany skórne bywają często pierwszym symptomem, który pozwala zdiagnozować cukrzycę.

Świąd jako jeden z pierwszych objawów cukrzycy

Zdiagnozowanie cukrzycy do łatwych nie należy, często mijają lata, zanim zostanie rozpoznana. W sporej części przypadków pierwszą zauważalną oznaką cukrzycy są właśnie problemy skórne. To, co choroba robi z organizmem, to jakie zmiany zachodzą w układzie hormonalnym, nerwowym i naczyniowym, rzutuje na stan skóry oraz jej funkcjonowanie. Wczesnym sygnałem do rozpoznania cukrzycy bywa świąd uogólniony. Symptomatyczne dla tej choroby są również nadmierna suchość, uporczywe łuszczenie się naskórka, podwyższona podatność na podrażnienia, infekcje, stale nawracająca grzybica. Zauważalna jest także różnica w szybkości gojenia ran, które przy cukrzycy zdecydowanie wolniej się goją, co ma związek z niedostatecznym dotlenieniem skóry.

Problemy skórne u diabetyków

Problemy skórne dotykają około 20% diabetyków, z tym że u kobiet mogą przybierać agresywniejszą formę. Jednym z powikłań cukrzycy jest mikroangiopatia, czyli zmiany w naczyniach krwionośnych. Upośledzenie układu naczyniowego prowadzi do nieprawidłowego mikrokrążenia (niedożywienie skóry, zniekształcenia paznokci), powstawania krwawych wybroczyn (plamice naczyniowe) oraz do szeregu zmian skórnych (rumieniec cukrzycowy). Uszkodzenia układu nerwowego i naczyniowego objawiają się zaburzeniami w wydzielaniu potu i sebum, skóra staje się przesuszona i traci swoje funkcje ochronne, stąd nawracające infekcje drożdżakowe (kandydozy), bakteryjne i grzybicze (grzybica stóp i paznokci). Trzeba zaznaczyć, że codzienna pielęgnacja skóry, a przede wszystkim leczenie infekcji powinno odbywać się jedynie pod kontrolą dermatologa.

Kosmetyki emolientowe dla diabetyków

Grupa kosmetyków, która powinna znaleźć uznanie w oczach diabetyków to emolienty. Tworzą one na powierzchni skóry film, chroniący przed odparowywaniem wody przez pory. Przyczyniają się również do uzupełniania budulca skóry, zmniejszają świąd i suchość, sprawdzają się także przy charakterystycznych dla cukrzycy zakażeniach bakteryjnych i grzybiczych. Emolienty silnie nawilżają i natłuszczają, nie podrażniając przy tym skóry. Dostępna w aptekach firma Emolium oferuje całą linię kosmetyków z substancjami emoliencyjnymi dla diabetyków Emolium Diabetix (żel do mycia, balsam do ciała oraz krem do stóp), która jest wzbogacona o mocznik, aloes oraz kompleks witamin.

Kosmetyki z alantoiną dla cukrzyków

Składnikiem pożądanym w kosmetykach dla cukrzyka jest alantoina, substancja o działaniu łagodzącym, przeciwzapalnym, regenerującym. Ta pochodna mocznika wpływa na namnażanie komórek naskórka, dzięki czemu ułatwia odnowę skóry i procesy gojenia. Alantoina koi podrażnienia i zaczerwienienia, nawilża, zmiękcza i wygładza, a także wspiera tworzenie płaszcza hydrolipidowego skóry. Jej obecność gwarantuje przyspieszenie gojenia i regeneracji uszkodzonego naskórka, działa kojąco i lekko przeciwbólowo. Nie wywołuje podrażnień i alergii, jest dobrze tolerowana. Wśród licznych produktów godne polecenia są: Linoderm Plus z alantoiną lub Alantan Plus.

Kosmetyki z mocznikiem dla diabetyków

Mocznik należy do grupy określanej jako NMF (naturalny czynnik nawilżający), powoduje on rozpulchnienie zrogowaciałych komórek naskórka, dzięki czemu woda wnika do wnętrza tkanki, gdzie zostaje zatrzymana, efektem takiego działania jest miękka i nawilżona skóra. Mocznik zasadniczo działa na dwa sposoby, w zależności od jego stężenia w kosmetyku. W stężeniu do 10% posiada właściwości silnie nawilżające i przyczynia się do lepszego przenikania czynnych substancji w głąb skóry. Przy większych stężeniach mocznik lekko złuszcza, co zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej naskórka. Jego skuteczność jest wysoka, dlatego wiele firm wykorzystuje mocznik, tworząc całe serie kosmetyków: nawilżających, np. Ziaja Med Kuracja Ultranawilżająca z mocznikiem lub specjalistycznych, np. linia AA Therapy dla diabetyków. Mocznik syntetyczny, którego używa się w kosmetyce, jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę, ale dla poprawy jego efektywności łączy się go z kwasem mlekowym. Jego zadaniem jest pobudzanie wytwarzania ceramidów w skórze, co pomaga uszczelnić warstwę lipidową naskórka, a w rezultacie redukuje transepidermalną utratę wody. Ponadto wzmacnia skórę właściwą, działa antybakteryjnie. Oba te składniki, mocznik i kwas mlekowy, znaleźć można w różnych produktach, np. Cerkoderm15 i Cerkoderm30.

Pielęgnacja stóp w cukrzycy

Najbardziej newralgiczną częścią ciała u chorych na cukrzycę są stopy. Ich pielęgnacji powinno poświęcać się odpowiednią ilość czasu i energii, nie zapominając o takich produktach jak kremy antybakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz antyperspiracyjne (np. kremy Gewohl Med lub maść Flexitol polecana do pielęgnacji stopy cukrzycowej). Istnieje kilka podstawowych zasad higieny stóp, na które uczula się chorych na cukrzycę. Stopy po umyciu, najlepiej łagodnym mydłem w letniej wodzie, należy bardzo dokładnie wytrzeć, szczególnie przestrzenie między palcami. Niewskazane są długie kąpiele w gorącej wodzie, gdyż mogą prowadzić do utraty ochronnych funkcji skóry. Kolejnym ważnym etapem jest natłuszczenie skóry. Smarowanie kremem lub maścią to dobra okazja do kontroli stanu skóry stóp. Nie wolno również zapominać o paznokciach, które powinny być obcięte w sposób uniemożliwiający ich wrastanie. Równie ważny, co higiena, jest dobór skarpet i obuwia. Najlepsze skarpetki to te bawełniane, bezuciskowe, a buty ? skórzane, miękkie i w odpowiednim rozmiarze. Jest to o tyle istotne, że uszkodzenia nerwów mogą doprowadzić do zaburzeń czucia w stopach (neuropatia), co oznacza, że chory nie zdaje sobie sprawy z tego, że but jest za mały. A wszelkie skaleczenia i otarcia mogą prowadzić do zakażeń, które w przypadku cukrzycy błyskawicznie się rozprzestrzeniają.

Stopa cukrzycowa u diabetyków

Jak najprościej zachęcić osoby chore na cukrzycę do codziennej higieny i pielęgnacji stóp? Wystarczy im pokazać zdjęcia osób ze stopą cukrzycową! Schorzenie to następuje w wyniku pogorszenia się ukrwienia w stopie, stopniowego zarastania tętnic, degradacji naczyń krwionośnych, które prowadzą do jej owrzodzenia, a w efekcie do martwicy. Niestety w sporej części przypadków kończy się to amputacją. Charakterystyczne dla stopy cukrzycowej jest brak odczuwania bólu czy temperatury oraz owrzodzenia zlokalizowane na podeszwie.

Mnogość schorzeń i zmian skórnych będących powikłaniami zaburzeń metabolicznych związanych z cukrzycą przyprawia o ból głowy. Mimo że pielęgnacja takiej skóry nie jest łatwa, a leczenie towarzyszących chorób jest trudne i długotrwałe, nie wolno dopuścić się jakichkolwiek zaniedbań, gdyż w dłuższej perspektywie mogą one prowadzić do bardzo poważnych komplikacji. Kluczowe i często decydujące w pielęgnacji skóry cukrzycowej jest wyrównanie poziomu cukru we krwi, a także jego bieżąca kontrola, m.in. za pomocą takich urządzeń jak glukometry, który umożliwiają szybkie i precyzyjne pomiary.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016
Rekomendowane produkty
pixel