Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe bez recepty

( ilość produktów: 270 )

Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, które stanowią pierwszą pomoc w przypadku wystąpienia bólu o niskim do umiarkowanego nasilenia oraz do łagodzenia wstępnych objawów przeziębienia i grypy. Popularne, bezpieczne i skuteczne leki zawierające m.in.: Paracetamol, Kwas acetylosalicylowy, Ibuprofen w wybranej postaci - tabletki np. Apap, kapsułki, syropy, czopki, proszki do rozpuszczania - wśród których można dokonywać wyboru wedle dawek, wskazania i dostosowania do odpowiedniej grupy wiekowej: niemowlęta, dzieci, osoby dorosłe.

Rodzaje leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych

Wśród bogatego asortymentu możemy się zastanawiać jakie leki przeciwbólowe lub leki przeciwzapalne wybrać. Szukając najbardziej skutecznych powinniśmy najpierw zrozumieć ich mechanizm działania i rodzaje.
 

Możemy też uogólnić podział na:

  • Niesteroidowe bezpieczne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, czyli NLPZ oddziałujące na ból i stan zapalny na poziomie o małym i średnim nasileniu. Są to też często leki przeciwgorączkowe i leki przeciwzapalne bez recepty.
  • Opioidowe środki przeciwzapalne i przeciwbólowe - bardzo silne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne podawane w środowisku szpitalny w postaci kroplówek lub zastrzyków, po ciężkich urazach lub operacjach.
     

Co zawiera skład popularnych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych?

Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe możemy podzielić ze względu na skład. W części z nich dużą rolę odgrywa ibuprofen, w innych paracetamol, a jeszcze inne bazują na naproksenie, indometacynie lub kwasie salicylowym. Mogą też występować jako wariant złożony, czyli mieszany zawierając kilka substancji czynnych jednocześnie.
 

Jak bezpiecznie dawkować leki przeciwbólowe?

Przede wszystkim nie należy zażywać leków według własnego uznania. Warto w kwestii dawkowania skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, lub zastosować do wytycznych z ulotki producenta. Niektóre leki przeciwbólowe w ciąży nie są zalecane, a inne w znacznie mniejszych niż standardowo dawkach. Warto brać pod uwagę swój wiek i wagę i zgodnie z ulotką dostosować dzienną dawkę do własnego profilu. Oczywistym jest jednak fakt, że pomiędzy dawkami powinna być kilkugodzinna przerwa.
 

Kiedy należy sięgnąć po leki przeciwgorączkowe?

Po leki przeciwgorączkowe sięgamy w momencie, gdy pojawi się gorączka tj. temperatura ciała powyżej 38 st. C. Poniżej tej wartości warto wstrzymać się od leków, gdyż organizm w naturalny sposób może próbować, zwalczyć stan podgorączkowy, który może być wynikiem owulacji, zaburzeń hormonalnych czy efektem zażywania innych lekarstw. Gorączka jednak może być zbyt obciążająca dla organizmu, dlatego powyżej tej wartości należy wesprzeć nasz układ odpornościowy lekami. Gdyby jednak stan ten się utrzymywał oraz doszły kolejne objawy chorobowe, należy pilnie udać się do lekarza.
 

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe a alkohol

Bez względu na to jaki typ leku przyjmujemy nie zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych z alkoholem. Może to doprowadzić do podrażnienia błony śluzowej żołądka, krwawień i nadżerek, uszkodzenia wątroby, anafilaktycznej reakcji, osłabieniem działania leku. W skrajnych wypadkach takie „wybuchowe połączenie” może skutkować trwałym uszkodzeniem zdrowia, a nawet utratą życia.

pixel