Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Potas w tabletkach i kapsułkach - suplementy diety z potasem

( ilość produktów: 32 )

Suplementy diety zawierające Potas - pierwiastek niezbędny dla prawidłowej pracy mięśni i dobrej koncentracji. Jednymi spośród wielu objawów niedoboru potasu są: dokuczliwe, bolesne skurcze mięśni, problemy z nadciśnieniem, cykliczne zmęczenie, częste zdenerwowanie oraz obrzęki rąk i nóg. Wiele produktów, dostępnych w ofercie i-Apteki.pl zawiera połączenie Potasu i Magnezu, które pomagają w uzupełnieniu gospodarki elektrolitowej organizmu oraz zapobiegają nadmiernej kurczliwości mięśni.

Objawy niedoboru potasu w organizmie

Potas jest pierwiastkiem niezbędnym do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stanowi ważny element gospodarki wodno-elektrolitowej, aktywuje wiele enzymów, reguluje ciśnienie osmotyczne komórek oraz bierze udział w metabolizmie białek i węglowodanów. Wpływa też na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśniowego, w tym mięśnia sercowego. Jego niedobory mogą prowadzić do zaburzeń różnego stopnia, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Można je wykryć, obserwując występujące u chorego objawy. Pierwszym z nich jest osłabienie oraz bóle mięśni i skurcze. Mogą pojawić się też problemy z oddychaniem i trawieniem oraz apatia. Poza tym mogą wystąpić zaparcia, zatrzymanie moczu oraz zaburzenia neurologiczne, takie jak mrowienie czy drętwienie skóry.
 

Należy pamiętać, że stopień nasilenia objawów może zależeć od szybkości narastania hipokaliemii, czyli obniżonego poziomu potasu w surowicy krwi. Powoli narastający niedobór może nie dawać wyraźnych objawów, przez co często jest być trudny do zdiagnozowania bez wykonania odpowiednich badań. W zapobieganiu niedoborom ważną rolę odgrywa potas w tabletkach.
 

Potas w tabletkach

Suplementacja potasem najczęściej następuje jako wskazanie lekarskie w związku z niepokojącymi objawami lub ryzykiem wystąpienia niedoborów. Potas w tabletkach rekomenduje się między innymi pacjentom z nadciśnieniem. Do grupy, która mogą wykazywać zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek, należą również sportowcy, osoby stosujące mało zróżnicowaną dietę, a także pacjenci cierpiący na choroby nerek i przyjmujący leki o działaniu moczopędnym. W przypadku wymienionych wyżej grup osób potas suplement diety powinien stanowić uzupełnienie odpowiednio skomponowanych, bogatych w potas posiłków.
 

Bezpieczna suplementacja potasu

Decydując się na suplementację, należy pamiętać, że przyjmowane tabletki potasu powinny być dostosowane do stopnia nasilenia zaburzeń u pacjenta. Równocześnie z preparatami potasu może zachodzić konieczność przyjmowania innych suplementów, które mają na celu przywrócenie równowagi w organizmie.
 

Co wypłukuje potas?

Potas znajduje się we krwi, limfie i każdej komórce przestrzeni międzykomórkowej. Jest niezwykle potrzebny do prawidłowego funkcjonowania ciała człowieka. Niestety narażeni jesteśmy na jego ubytki w następstwie okoliczności, które w większości przypadków wiążą się ze zwiększonym wydalaniem wody. Można wyróżnić następujące przyczyny wypłukiwania potasu:
 

  • pocenie się,
  • biegunka i wymioty,
  • przyjmowanie leków moczopędnych (np. diuretyki), przeczyszczających oraz nasercowych,
  • picie kawy i alkoholu,
  • spożywanie soli,
  • spożywanie słodyczy (trawienie cukru zużywa zasoby potasu),
  • długotrwałe przyjmowanie leków na astmę, glikokortykosteroidów oraz insuliny,
  • niedobór magnezu (uczestniczy on w transporcie elektrolitów przez błony komórkowe).
     

Aby zminimalizować negatywne skutki wypłukiwania potasu z organizmu, suplementy takie jak potas w tabletkach mogą być naszym ratunkiem. Uzupełnią braki tego mikroelementu, wpłyną pozytywnie na poprawę funkcjonowania i wydolność ciała.
 

Kiedy brać potas – rano czy wieczorem?

Preparaty z potasem można przyjmować zarówno rano, jak i wieczorem. Składniki aktywne są przyswajane przez organizm bez względu na porę dnia, jednak znaczenie może mieć spożywanie dodatkowych leków oraz innych suplementów. Najkorzystniejsze jest zażywanie potasu wraz z posiłkiem lub tuż po nim. Dostępne suplementy występują w formie tabletki z potasem (można również wybrać potas w kapsułkach), które zażywamy, popijając dużą ilością wody.
 

Jakie produkty zawierają potas?

Potas dostarczany wraz z pożywieniem to najlepsza i najbardziej bezpieczna forma zwiększania ilości tego pierwiastka w naszym organizmie. Szczególnie warto włączyć do swojej diety następujące produkty spożywcze:
 

  • mięso i ryby, np. wołowina, królik, kurczak, łosoś, dorsz,
  • suche nasiona roślin strączkowych, np. soja, groch, fasola,
  • suszone owoce, np. rodzynki, morele, daktyle, śliwki,
  • warzywa takie jak seler, ziemniaki i pomidory,
  • owoce, np. banany, awokado,
  • pestki dyni i słonecznika, orzechy,
  • otręby pszenne, kaszę gryczaną.

 

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na potas?

Zapotrzebowanie dzienne na potas różni się w zależności od wieku i stanu fizjologicznego:
 

  • Dla niemowląt wynosi od 400 do 700 mg.
  • Dzieci poniżej 9. roku życia powinny przyjmować preparaty z potasem między 2400 a 3700 mg.
  • Dorosłe osoby, zarówno mężczyźni, jak i kobiety powyżej 19. roku życia, mają zalecane dzienne spożycie na poziomie 3500 mg.
  • Kobiety oczekujące dziecka powinny również utrzymywać poziom spożycia potasu na poziomie 3500 mg na dzień.
  • Dla kobiet karmiących piersią zalecane dzienne spożycie potasu wzrasta do 4000 mg.
pixel