Pierwsza pomoc: krwotok z nosa

2018-04-03
Pierwsza pomoc: krwotok z nosaKrwawienie z nosa, zwłaszcza gdy jest obfite, może nieco przestraszyć i narobić sporego bałaganu. Jednak w większości przypadków zatamowanie takiego krwotoku nie trwa dłużej niż kilka minut i z pewnością nie wymaga nerwowego wydzwaniania po pogotowie! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy małą ściągę zawierającą kilka prostych zasad, które pomogą zatrzymać cieknącą z nosa krew!
 

Przyczyny krwotoku z nosa 


Krwawienie z nosa może przytrafić się każdemu, niezależnie od wieku lub płci. Co ciekawe, krew wypływa zawsze z jednej dziurki! Przyczyn krwawiącego nosa jest dużo, w dodatku są one bardzo różnorodne. Najczęściej krwotok jest bezpośrednią konsekwencją urazu nosa lub jego okolic. Ze względu na to, że jest on bardzo mocno unaczyniony, każde uderzenie skutkuje dość silnym krwawieniem. Do krwotoku z nosa może dojść również w wyniku innych uszkodzeń śluzówki np. długotrwałego kataru (infekcja, alergia), nadużywania preparatów obkurczających śluzówkę, nadmiernego jej przesuszenia, obecności ciała obcego lub po prostu dłubania w nosie. Ryzykiem krwotoku obciążone są osoby z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą tętnic obwodowych, z zaburzeniami krzepnięcia krwi lub zaburzeniami hormonalnymi. Krwawienie z nosa często występuje u kobiet w ciąży, jest również objawem wynikającym ze stosowania niektórych leków np. obniżających krzepliwość krwi takich jak aspiryna. Nie można zapominać, że jest ono również objawem przemęczenia organizmu lub nadmiernego wysiłku fizycznego.
 

Tamowanie krwawienia z nosa 


Po pierwsze, kiedy tylko zaobserwujesz u siebie krwawienie z nosa, zachowaj spokój! A następnie postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • najpierw usiądź, pozycja siedząca będzie najwłaściwsza i najwygodniejsza. Głowę  delikatnie pochyl do przodu! Na tym etapie najczęściej popełnianym błędem jest odchylanie głowy do tyłu. Takie postępowanie utrudnia hamowanie krwawienia, dodatkowo spływająca do gardła krew może wywołać nudności, wymioty bądź niebezpieczne zachłyśnięcie!
  • udrożnij jamy nosowe! Cały proces tamowania krwotoku należy rozpocząć od oczyszczenia nosa z zalegającej w nim wydzieliny kataralnej lub ze skrzepów krwi, przy czym istotne jest, aby wydmuchać nos z maksymalną ostrożnością, bardzo delikatnie! Dla komfortu i higieny trzeba także zetrzeć krew, która zdążyła już z nosa wylecieć i zalać twarz. Najlepiej zrobić to jałową gazą, dodatkowo świeży gazik należy trzymać cały czas pod nosem, aby przechwytywać wypływającą krew. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z krwawieniem spowodowanym obecnością w nosie ciała obcego (najczęściej drobny element zabawki w przypadku małych dzieci), najlepiej udać się do specjalisty w celu jego usunięcia. Samodzielne próby mogą pogorszyć sprawę, gdyż nieumiejętne wyciąganie obiektu może doprowadzić do jego głębszego wepchnięcia!
  • zatamuj krwawienie! Palcami dociśnij miejsce, w którym kość przechodzi w chrząstkę. Ucisk należy utrzymywać przez kilka minut, w tym czasie konieczne jest oddychanie przez usta. Równocześnie można przykładać zimny kompres. Schładzanie grzbietu nosa, czoła lub karku wpływa na obkurczenie naczyń krwionośnych. Po zatrzymaniu krwawienia należy unikać wydmuchiwania nosa przez około 12 godzin. O ile to możliwe, zaleca się odpoczynek, a bezwzględnie unikanie wysiłku fizycznego!
  • dwie ważne uwagi! Udzielając pomocy innej osobie, która krwawi z nosa, zawsze należy zakładać rękawiczki ochronne! Ponadto, jeśli krwotokowi towarzyszy utrata przytomności, konieczne jest zadbanie o bezpieczeństwo poszkodowanego! Trzeba upewnić się, że oddycha on prawidłowo, a następnie ułożyć go w tzw. pozycji bocznej ustalonej.

 
Krwotok powinien całkowicie ustąpić po około 10 minutach. Jeśli jednak mimo stosowania kompresów i ucisku krew po 20 minutach nadal płynie, potrzebna będzie pomoc lekarska. W takiej sytuacji najlepiej zawieść pacjenta na pogotowie na konsultację laryngologiczną, gdyż do zatamowania krwotoku mogą być niezbędne bardziej skomplikowane procedury. 

Gdy nos często krwawi... 

Powtarzające się krwotoki z nosa mogą być symptomem poważniejszych zaburzeń. Jeśli zdarzają się one często, są niezwykle obfite i trudne do zatamowania, należy zgłosić się do lekarza na dokładne badania, które pozwolą ustalić przyczynę! Przy nadwrażliwości śluzówki i jej skłonności do wysuszania zaleca się w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza! Jest to szczególnie ważne w sezonie grzewczym, kiedy to ryzyko krwawienia na skutek podrażnienia wywołanego suchym powietrzem jest wyższe. O jakość powietrza pomogą zadbać specjalne urządzenia np. Beurer Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza LB 88. 

Zważywszy na fakt, że krwotoki z nosa są częstymi dolegliwościami, warto przyswoić sobie wiedzę, jak je zatamować. Czy będzie dotyczyć to Ciebie, czy też kogoś innego, przede wszystkim nie panikuj! Wykorzystując swój spokój i delikatny ucisk nosa, zatrzymasz prawie każde krwawienie!

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel