Blog o zdrowiu i-Apteka.pl
Najnowsze wpisy
Pozostałe wpisy

Co osłabia kobiece libido? Polski producent suplementów diety zna odpowiedź
Uważa się, że w stereotypowym męskim wszechświecie najważniejsze rzeczy to sport i seks. Owe dwa wyrazy, pisane przez duże „S” mają reprezentować to, z czego mężczyzna nigdy by nie zrezygnował i na co zawsze jest gotowy. A co z kobietą? Tutaj zaczynają się schody. W niniejszym artykule sprawdzimy, co jest przyczyną niskiego libido u kobiet.
Dolegliwości i choroby

Bruksizm - co to jest i jak go rozpoznać oraz leczyć?
Bruksizm to nawykowe, nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami – także podczas snu. Problem dotyka coraz więcej osób, a jedną z przyczyn jego występowania jest przewlekły stres. Czym jest bruksizm, czy istnieją leki na bruksizm? Należy szukać odpowiedzi na te pytania, ponieważ nawykowe zaciskanie zębów może prowadzić do zmian w budowie stawów skroniowo-żuchwowych i pogorszenia samopoczucia.

Zwrotnik Raka – portal onkologiczny niosący nadzieję
Nowotwory to globalny problem, który dotyka ludzi niezależnie od ich wieku, płci czy statusu materialnego. Według Krajowego Rejestru Nowotworów każdego roku diagnozuje się raka u prawie 170 tys. Polaków. Dlatego właśnie powstał portal onkologiczny Zwrotnik Raka, który stanowi obszerną bazę wiedzy na temat wszystkich chorób nowotworowych.
Porady farmaceuty

Gastroskopia - wszystko, co musisz wiedzieć o tym badaniu!
Gastroskopia jest jednym z najważniejszych badań diagnostycznych wykorzystywanych w rozpoznawaniu chorób układu pokarmowego takich jak np. wrzody żołądka czy też rak przełyku i żołądka. Ponadto w trakcie gastroskopii można dokonać drobnych „napraw” np. zatamować krwawienie w przełyku lub wyciąć polipy. Jakie są wskazania do wykonania badania gastroskopowego? Jak się do niego przygotować? Czy badanie jest refundowane przez NFZ?
Porady farmaceuty

Przygotowanie do kolonoskopii
Kolonoskopia to badanie polegające na wprowadzeniu przez odbyt specjalistycznego wziernika i obejrzeniu całego jelita grubego. Jest to podstawowe badanie służące do rozpoznania wszelkich nieprawidłowości oraz chorób jelita grubego. Przed wykonaniem badania jelito powinno być dokładnie oczyszczone, dlatego też niezbędne jest przestrzeganie zaleceń ogólnych. Jak wygląda prawidłowe przygotowanie do kolonoskopii i jak powinna wyglądać dieta przed wykonaniem badania?
Dolegliwości i choroby

Zaburzenia erekcji – powody, objawy, leczenie
Mimo stałego nagłaśniania problemu większość mężczyzn cierpiących na zaburzenia erekcj traktuje to jako temat tabu, zapominając zupełnie, że szukanie przyczyn oraz ewentualne wdrożenie leczenia nie musi być krępujące. Podstawą w osiągnięciu satysfakcji seksualnej jest zwiększenie świadomości oraz umiejętne zweryfikowanie przyczyny wystąpienia przypadłości, w czym pomóc może jedynie urolog. Jakie są zatem powody zaburzeń wzwodu, jak wygląda leczenie oraz jak działają preparaty, które pomagają uzyskać erekcję, tj. Maxon Forte czy Inventum?

Witaminy z grupy B - funkcje i objawy niedoboru
Witaminy z grupy B to spora grupa związków, pełniących w organizmie wiele niezwykle ważnych ról. Odpowiadają one za niemal wszystkie procesy życiowe i zapobiegają powstaniu wielu groźnych chorób. Są rozpuszczalne w wodzie i na bieżąco usuwane, dlatego tak ważne jest uwzględnianie produktów bogatych w te związki w codziennej diecie. Dowiedz się, jakie funkcje pełnią i jak wyglądają objawy niedoboru witamin z grupy B.
Dolegliwości i choroby

Suplementy i leki łagodzące zgagę i refluks
Pali, piecze, mdli i odbiera apetyt na ulubione smakołyki? To może być zgaga! Ta nieprzyjemna reakcja układu pokarmowego, to efekt cofanie się treści żołądkowej do przełyku, który pozostawia kwaśny lub słony posmak w gardle i powoduje trudności w przełykaniu. Jakie leki na zgagę najszybciej pomogą zlikwidowaniu dolegliwości i czy refluks żołądkowo-przełykowy można wyleczyć na zawsze?

Jak dbać o cerę? Pielęgnacja skóry twarzy
Piękna skóra z jednolitym kolorytem, bez przebarwień, zaskórników, rozszerzonych naczynek i oczywiście bez zmarszczek – czy to w ogóle możliwe? Jak dbać o cerę? Wiele czynników wpływa na to, jak ona wygląda – m.in. geny, hormony, dieta, warunki klimatyczne, jednak dobra i konsekwentnie prowadzona pielęgnacja skóry twarzy pozwala walczyć z różnymi niedoskonałościami i problemami skórnymi.

Nie tylko gorączka – jak radzić sobie z obniżoną temperaturą ciała u dziecka?
Obniżona temperatura ciała u dziecka może wynikać z czynników środowiskowych, jednak bywa również objawem choroby. Kiedy należy się zaniepokoić i co może być powodem niskiej temperatury u dziecka?

Waga łazienkowa - sprawdzaj postępy w diecie i planuj dalsze kroki
Prawidłowa masa ciała ma kluczowe znaczenie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Nadwaga i otyłość znacząco podnoszą ryzyko wystąpienia cukrzycy, miażdżycy, udaru niedokrwiennego mózgu lub zawału serca. Jeśli cierpisz z powodu zbyt wysokiej wagi, sprawdź, jak planować dietę z użyciem wagi łazienkowej.
Leczenie naturalne

Zioła na wątrobę - jak i kiedy je stosować?
Wątroba nie jest narządem unerwionym, w związku z tym nie boli... mimo to ból i ucisk odczuwalny z prawej strony jamy brzusznej może być sygnałem ostrzegawczym od wątroby! Charakterystyczny dyskomfort w okolicy wątroby to efekt powiększonej i podrażnionej wątroby. Co zrobić, by uniknąć wątrobowych problemów i czy zioła na wątrobę, takie jak: mniszek lekarski, ostropest plamisty mogą naturalnie wspomóc jej zdrowie?

Dlaczego niektóre leki zostały wycofane?
Lekarstwa towarzyszą nam od zarania dziejów. Są nierozłączną częścią medycyny i sztuki lekarskiej. Niektóre z nich mogą pomóc nam w walce z grypą, inne będą pozytywnie działać na nasz układ krwionośny, a kolejne będą stanowić dla nas wsparcie w przypadku depresji. Świat idzie do przodu i zmienia się nie tylko technologia, ale i informacje, do których mamy dostęp. Sprzęty, które jeszcze wczoraj były nowinką techniczną, dziś mogą okazać się powszechne i zwykłe, a jutro przestarzałe, niepotrzebne lub nawet szkodliwe. W przypadku lekarstw jest podobnie, choć niektóre medykamenty i sposoby na walkę z chorobą pozostają niezmienne, to od wielu praktyk i produktów odeszliśmy na przestrzeni lat. Jakie leki i metody leczenia z przeszłości nie zdają egzaminu w teraźniejszości? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule!
Porady farmaceuty

Nalot na języku - dlaczego się pojawia i o czym może świadczyć?
Dzięki językowi jesteśmy w stanie rzuć oraz rozdrabniać pokarm, odczuwać smaki spożywanych potraw, a przede wszystkim prawidłowo mówić. Język zbudowany jest z mięśni poprzecznie prążkowanych, a jego powierzchnia pokryta jest błoną śluzową, która u zdrowego człowieka powinna być wilgotna i różowa – nie powinny wystąpić na nim żadne zmiany. Biały nalot na języku, obrzmienie języka czy nadmierne pieczenie może świadczyć o rozwijającej się infekcji jamy ustnej bądź o innych chorobach.

Szafa chłodnicza do apteki
Niewątpliwie szafy chłodnicze przeszklone to niezbędne wyposażenie gastronomii. Służą do przechowywania produktów spożywczych w sklepach, kawiarniach czy restauracjach. Poza tym oczywiście są również stosowane w szeregu innych branż. Na przykład przeszklone szafy chłodnicze mają również szerokie zastosowanie w takich miejscach jak szpitale, apteki czy laboratoria. Utrzymanie optymalnej temperatury przy wielu lekach i suplementach oraz samych składnikach jest warunkiem niezbędnym do tego, by były one skuteczne, nie szkodziły życiu i zdrowiu. I tak szafy chłodnicze jako niezbędne wyposażenie lokali gastronomicznych stają się też obowiązkowe w innych miejscach. Profesjonalne firmy oferują oczywiście różnego rodzaju urządzenia ze stali nierdzewnej, które bez problemu można dopasować do swoich potrzeb.
Porady farmaceuty

Nutridrink - żywienie medyczne dostępne w Twoim domu
Opieka nad osobą chorą to poważne wyzwanie, któremu nie uda się podołać bez konkretnego planu. Pacjent w trakcie specjalistycznego leczenia lub w okresie rekonwalescencji wymaga wsparcia emocjonalnego, ciepła i odpowiedniego żywienia. Choć z apetytem w chorobie bywa różnie, to nie można dopuścić do stanu niedożywienia, a żywienie medyczne w domu to wbrew pozorom nic trudnego.
Porady farmaceuty

Probiotyk wysokiej jakości
Probiotyk wysokiej jakości, czyli jaki? Po probiotyk w kapsułkach najczęściej sięgamy w trakcie antybiotykoterapii, ale to nie jedyne słuszne zastosowanie! Do zaburzenia flory bakteryjnej jelit dochodzi w wielu sytuacjach, a jak wiadomo zdrowe jelita, to gwarancja dobrego zdrowia całego organizmu!

Manicure inspirowany naturą. Poznaj wegańskie lakiery klasyczne!
Manicure wykonywany w domu to dzisiaj nic nowego. Dostępność wysokiej jakości kosmetyków i akcesoriów do użytku domowego sprawia, że każdy teraz może wykonać profesjonalną stylizację samodzielnie. Nie tylko lakiery hybrydowe są gorącym tematem świecie produktów do paznokci. Poznaj klasyczne lakiery wegańskie z dobrym składem!
Dolegliwości i choroby

Zapalenie nerek - jego rodzaje i objawy
Główną funkcją nerek jest filtrowanie krwi i produkowanie moczu, który umożliwia wydalanie z organizmu niepotrzebnych produktów przemiany metabolicznej. Jeśli choroba dopada nerki, cały organizm ma poważny problem! Zapalenie nerek może mieć różne przyczyny, może dotyczyć jednej lub obu nerek naraz, a ponadto może obejmować tylko niektóre elementy strukturalne tego narządu. Jakie są objawy zapalenia nerek? W jaki sposób można zadbać o ich zdrowie?

Terapia po stracie bliskiej osoby
Jak poradzić sobie nie tylko ze śmiercią, ale nawet odejściem bliskiej osoby? Okazuje się, że coraz więcej zranionych osób szuka pomocy i wsparcia u profesjonalistów. Terapia po stracie męża, dziecka czy przyjaciółki pozwoli na nowo cieszyć się życiem. W Polsce tego rodzaju wsparcie jest już powszechne. Co więcej, psychologowie mogą być nieocenioną pomocą również po stracie psa czy innego, ulubionego zwierzęcia.
Porady farmaceuty

Myć zęby przed, czy po śniadaniu?
Dobra pasta do zębów, wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów oraz utrzymanie dyscypliny higienicznej tj. regularne szczotkowanie, płukanie jamy ustnej oraz nitkowanie, pozwala na uniknięcie poważnych problemów stomatologicznych. Czy zdarza się Wam rozstrzygać dylemat: myć zęby przed, czy po śniadaniu? Ta wiedza może okazać się bezcenna, a my spróbujemy Wam wyjaśnić, dlaczego kolejność ma znaczenie!