Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Grzybica pochwy

28.07.2014
Dolegliwości i choroby

Większość kobiet przynajmniej kilka razy w swoim życiu doświadczyła tego nieprzyjemnego uczucia i dyskomfortu jaki niesie ze sobą infekcja intymna związana z grzybicą pochwy. Niektóre z nas borykają się z tą chorobą nieustannie, gdyż ze względu na budowę kobiecego ciała grzybica pochwy ma charakter nawracający. Jak to jest z zakażeniem pochwy, dlaczego w ogóle pojawia się i czy można je skutecznie wyeliminować?

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi grzybicy pochwy?

Po pierwsze grzybica nie wybrzydza - może pojawić się w każdym wieku i u każdej płci pięknej. Czynnikami sprzyjającymi są na pewno:

  • suchość błony śluzowej
  • antybiotykoterapia
  • słaba odporność
  • ciąża i okres menopauzalny
  • choroby takie jak: cukrzyca, choroby leczone sterydami, immunosupresantami, przewlekły stres

Ponadto infekcje intymne, w tym zakażenie grzybicze pochwy są przyczyną naszych niedociągnięć w tym:

  • niedostateczną dbałością o higienę szczególnie w okresie krwawienia - otwiera to drogę nie tylko do rozwoju grzybicy ale również zakażeń bakteryjnych
  • zbyt częstymi kąpielami i podmywaniami się - grozi to utratą naturalnej flory obronnej
  • stosunkami seksualnymi z nieznanymi partnerami
  • częstym korzystaniem z publicznych pryszniców, basenów i toalet

Jakie są najczęstsze objawy grzybicy pochwy?

Koronne objawy zakażenia grzybiczego pochwy to:

  1. Upławy, które mają gęstą konsystencję. Są lepkie, białawe i mają czasem słodki zapach drożdży.
  2. Świąd, pieczenie pochwy i warg sromowych.
  3. Podrażnienie i zaczerwienienie warg sromowych.

Co robić, gdy podejrzewamy zakażenie pochwy?

Jeśli zauważymy u siebie wyżej podane objawy warto przystąpić do działania. Grzybica pochwy tak jak i inne infekcje intymne mają charakter nawracający. Dlatego też powinno udać się do lekarza - ginekologa, który po dokładnym badaniu będzie mógł postawić diagnozę i zapisać właściwe leczenie. Leczenie stosowane przez ginekologów może opierać się zarówno na stosowaniu maści, kremów, gałek dopochwowych oraz w poważnych przypadkach zakażeń również na wypisaniu recepty na doustne leki przeciwgrzybicze.

Przy nawracających zakażeniach grzybiczych pochwy warto zrobić badanie mykologiczne polegające na ocenie pobranego wymazu z szyjki macicy lub pochwy w kierunku konkretnego rodzaju grzyba. Dzięki takiemu wynikowi będziemy dokładnie wiedziały, co nas zaatakowało i jakie leki najlepiej nam pomogą. Warto bowiem pamiętać, że nieprawidłowo leczone zakażenie grzybicze pochwy może przenieść się w głąb organów rodnych. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet będących w ciąży.
Dobrane ,,na oko?? leki mogą doprowadzić bowiem tylko do złagodzenia objawów oraz na chwilkę uśpić zakażenie. Szybko  może jednak okazać się, że wróci ono do nas ze zdwojoną siłą.

Jakie leki na grzybicę pochwy można kupić w aptece bez recepty?

Gdy podejrzewasz u siebie zakażenie grzybicze pochwy, w aptece możesz kupić na początek leczenia kilka produktów dostępnych bez recepty. Nie ściąga to jednak z Ciebie obowiązku udania się do ginekologa!

  1. Krem o działaniu przeciwgrzybiczym: Clotrimazolum Hasco, Ziaja, Lacibios Femina żel
  2. Zel łagodzący podrażnienia i świąd: Apivaginum, Neovaginal, Iladian Intima, Trivagin
  3. Preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego, które trzeba uzupełnić, aby to one zaczęły dominować w naszych drogach rodnych a nie chorobotwórcze grzyby. Jest to bardzo istotne, gdyż to właśnie zaburzenie proporcji grzyb-dobroczynne bakterie pozwala na rozwój grzybiczych zakażeń pochwy: Lacibios Femina, Provag, Lactovaginal glob., Ecovag glob.
  4. Do codziennej higieny warto włączyć używanie specjalnych płynów do higieny intymnej lub żeli służących do mycia okolic intymnych np. Lactacyd Femina, ERIS PH.M Lacti-Intima, Lacibios Femina Protecta, Lactacyd Pharma, PLIVAFem F
  5. Podczas wyjazdów warto mieć ze sobą specjalne chusteczki do pielęgnacji miejsc intymnych np.: Lacibios Femina Comforta, Lactacyd femina.
Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2014
Rekomendowane produkty
CLOTRIMAZOLUM GSK 1% krem 20g

CLOTRIMAZOLUM GSK 1% krem 20g

7,48 zł
pixel