Nasz poradnik

2021-07-28

Wakacyjny niezbędnik, czyli kompletujemy apteczkę na wyjazd!

Wakacyjny niezbędnik, czyli kompletujemy apteczkę na wyjazd!
Wakacyjny wyjazd – wielka sprawa, ponieważ na zasłużony urlop czekamy cały rok! Planujemy, rezerwujemy, a także ubezpieczamy siebie i bliskich, a jednym z takich „ubezpieczeń” jest dobrze wyposażona apteczka na wakacje! Preparat na kleszcze, materiały opatrunkowe, kosmetyki do opalania...ale to nie wszystko! Sprawdź co jeszcze powinien zawierać Twój wakacyjny niezbędnik.
2021-07-27

Co na ugryzienia i ukąszenia meszek i komarów?

Co na ugryzienia i ukąszenia meszek i komarów?
Wszyscy kochamy wakacje, słońce i leniuchowanie na świeżym powietrzu. Jest tylko jeden problem – robactwo! Meszki, komary i kleszcze to trio, którego nikt nie zaprasza na weekend na działce, mimo to zawsze się zjawia, w dodatku bardzo licznie. Jak można chronić się przed bolesnymi ugryzieniami i ukąszeniami? Jakie preparaty na komary i kleszcze są najskuteczniejsze?
2021-07-23

Krwawienie dziąseł - co może być przyczyną tej dolegliwości?

Krwawienie dziąseł - co może być przyczyną tej dolegliwości?
Jeżeli Twoja dziąsła krwawią podczas spożywania posiłków lub szczotkowania absolutnie nie lekceważ tego problemu. Krwawienie z dziąseł może byś spowodowane uszkodzeniem mechanicznym, ale nie tylko! Krew pojawiająca się podczas higieny jamy ustnej może być wynikiem zmian chorobowych w obrębie dziąseł, ale i oznaką, iż w organizmie może dziać się coś niepokojącego.
2021-07-21

Poparzenie słoneczne - co na nie zastosować?

Poparzenie słoneczne - co na nie zastosować?
Oparzenia słoneczne to nic innego jak uszkodzenia skóry oraz naczyń krwionośnych na skutek nadmiernej ekspozycji na słońcu. Skóra narażona na zbyt duże promieniowanie UV staje się czerwona oraz bardzo wrażliwa – w zaawansowanych stadiach oparzeń wystąpić mogą również pęcherze wypełnione płynem. Jak załagodzić ból i pieczenie skóry poparzonej słońcem? - koniecznie poznaj domowe i farmakologiczne sposoby na oparzenia słoneczne.
2021-07-20

Witamina D na lato? Kiedy słońce może nie wystarczyć?

Witamina D na lato? Kiedy słońce może nie wystarczyć?
Skoro witamina D określana jest mianem witaminy słońca, to czy latem konieczna jest jej suplementacja? Czy stosowanie preparatów z witaminą D w miesiącach od kwietnia do września jest bezpieczne i nie grozi przedawkowaniem cholekalcyferolu? Co należy wiedzieć o prawidłowym wakacyjnym suplementowaniu witaminy D?
2021-07-14

Witamina E - kiedy i na co stosować, właściwości, występowanie

Witamina E - kiedy i na co stosować, właściwości, występowanie
Witamina E to silny antyoksydant, który przyczynia się między innymi do opóźnienia procesów starzenia, stąd też często nazywany jest witaminą młodości lub witaminą płodności. Przeciwutleniacz znajdziemy nie tylko w kosmetykach, ale także w formie leków lub suplementów: witamina E w kapsułkach, witamina E w kroplach czy witamina E w tabletkach. Jaka jest jej rola w organizmie, jakie mogą być objawy jej niedoboru?
2021-07-09

Jak wyciągnąć kleszcza? - kilka sposobów

Jak wyciągnąć kleszcza? -  kilka sposobów
Sezon na kleszcze w pełni! Wakacje rozpoczęte, a wraz z nimi wycieczki i beztroski wypoczynek na łonie natury. Niestety z roku na rok kleszczy jest coraz więcej, a wraz z ich namnażaniem się zwiększa ryzyko, że zaatakuje i Ciebie! Kleszcz, choć maleńki atakuje podstępnie. Wybiera najlepsze do żerowania miejsce, a wkłucie, choć głębokie jest całkowicie bezbolesne. Jak wyciągnąć kleszcza, jakie przyrządy do wyciągania kleszczy używać i gdzie zwrócić się o ewentualną pomoc?
2021-07-03

Przyjmowanie antykoncepcji podczas kuracji antybiotykiem

Przyjmowanie antykoncepcji podczas kuracji antybiotykiem
Antykoncepcję definiuje się jako zbiór metod lub środków służących zapobieganiu ciąży. To, jaką metodę świadomego planowania rodziny zastosujemy, zależy od wieku, stanu zdrowia, a także od naszych przekonań moralnych. Często wybór pada na hormonalne środki antykoncepcyjne – głównie pigułki doustne, ale ich skuteczność zależy od wielu czynników – w tym od przyjmowanych leków. Czy w tym świetle antybiotyk a antykoncepcja mogą się wykluczać?
2021-07-02

Dlaczego usta pękają? 5 sposobów na spierzchnięte usta

Dlaczego usta pękają? 5 sposobów na spierzchnięte usta
Złuszczanie się i pękanie skóry na ustach, przesuszone kąciki, zaczerwieniona i piekąca skóra dookoła, a nawet krwawienie ust to często spotykane problemy. Spierzchnięte usta dokuczają szczególnie w okresie zimowym, kiedy zimny wiatr i mróz skutecznie je wysuszają, przyczyn może być jednak znacznie więcej. Wyjaśniamy, dlaczego usta pękają i jak je odżywić.
2021-07-02

Pewność i bezpieczeństwo - poznaj zalety wkładki antykoncepcyjnej

Pewność i bezpieczeństwo - poznaj zalety wkładki antykoncepcyjnej
Czym jest spirala antykoncepcyjna Mirena? Mirena to nowoczesna wkładka antykoncepcyjna, która zapobiega ciąży przez okres do pięciu lat po założeniu. Oferuje skuteczną, długoterminową antykoncepcję oraz może być stosowana u kobiet przed menopauzą w każdym wieku, w tym u nastolatek.
2021-06-23

Jak znaleźć w internecie sprawdzoną klinikę?

Jak znaleźć w internecie sprawdzoną klinikę?
Wybór odpowiedniej placówki medycznej, w której można nie tylko skonsultować się ze specjalistą, ale też przejść cały proces diagnostyczny, to nie lada wyzwanie. Polscy pacjenci mają w zwyczaju kierowanie się nazwiskiem danego lekarza, a nie renomą całej kliniki. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego znacznie lepiej przyglądać się całym ośrodkom.
2021-06-22

Izotonik czy elektrolity? Czym się nawadniać w upalne dni?

Izotonik czy elektrolity? Czym się nawadniać w upalne dni?
Wszystko na to wskazuje, że i w to lato przyjdzie się nam mierzyć z afrykańskimi upałami. Wysokie temperatury w wakacyjnych miesiącach nie są niczym nadzwyczajnym, jednak nie da się ukryć, że taka pogoda mocno daje popalić. W upalne dni należy na siebie uważać, przede wszystkim unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce i pić dużo wody. Aby uzyskać dodatkową ochronę przed odwodnieniem, warto również zaopatrzyć się w napoje izotoniczne i elektrolity. Czym one są? Co lepiej nawadnia w upalne dni – izotonik czy elektrolity?
2021-06-15

Wkładki anatomiczne TENA - nieoceniona pomoc w kobiecej inkontynencji

Wkładki anatomiczne TENA - nieoceniona pomoc w kobiecej inkontynencji
Małe, dyskretne, a do tego zadziwiająco chłonne i kobieco zdobione – takie są wkładki anatomiczne TENA dla kobiet. Dlaczego warto sięgnąć akurat po wkładki TENA? Nie zależy nam, by osłabić pozycję innych produktów chłonnych dostępnych na rynku, ani o to, by faworyzować produkty tej jednej, wybranej marki, ale przede wszystkim o to, by przedstawić ich zalety, wysoką jakość i innowacyjne rozwiązania, które razem przyczyniają się do poprawy jakości życia osób dotkniętych inkontynencją.
2021-06-11

Objawy niedoboru magnezu i preparaty, jakie warto zastosować

Objawy niedoboru magnezu i preparaty, jakie warto zastosować
Organizm daje wiele sygnałów świadczących o niedoborze witamin i minerałów. Jak je odczytać i skąd wiedzieć których składników brak? Wszystkiego nie jesteśmy w stanie wyłapać, ale jest jeden ważny pierwiastek, którego niedobór może nieźle napsocić! Drganie powiek, słabe mięśnie, dokuczliwe skurcze – to właśnie objawy niedoboru magnezu. Jakie preparaty magnezu wybierać i po co witamina B6 w preparatach magnezu? O tym w naszym artykule.
2021-06-11

W czym przydaje się e-recepta?

W czym przydaje się e-recepta?
Obecnie w medycynie możemy obserwować ciągły rozwój - w ostatnim czasie wprowadzone zostały chociażby e-recepty, których zadaniem jest ułatwienie nam sprawnego uzupełnienia stale przyjmowanych leków oraz zakupu nowych, które zapisuje nam lekarz. Jest to taki wynalazek, który spotkał się raczej z pozytywnymi opiniami ze strony społeczeństwa. Dlaczego? Ponieważ jest to kolejny sposób na ułatwienie nam codziennego życia - nie musimy już za każdym razem umawiać się na wizytę do specjalisty i nie musimy martwić się o to, że zgubimy receptę w formie papierowej. Może się to wydawać mało istotnym problemem, ale często zdarzało się, że ktoś po prostu zapodział ten kawałek papieru i potem był zmuszony umówić się do lekarza ponownie.
2021-06-09

Płukanie jamy ustnej po usunięciu zęba

Płukanie jamy ustnej po usunięciu zęba
Ekstrakcja zęba – przykre i bolesne doświadczenie, które może pozostawić ślad nie tylko w jamie ustnej... Choć gabinety dentystyczne oferują komfort, o jakim mogli tylko śnić nasi dziadkowie, to i tak nawet najlepsze znieczulenie nie przyniesie całkowitej ulgi po stracie zęba. Dlatego warto wiedzieć jakie zabiegi można, a jakie nie można wykonywać po ekstrakcji i czy wskazane jest płukanie jamy ustnej po usunięcia zęba?
2021-06-04

Jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem? Prawidłowy pomiar

Jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem? Prawidłowy pomiar
Choroby układu krążenia dotykają nas coraz częściej. Występowanie nadciśnienia drastycznie rozpowszechniło się wśród młodszych osób. Stoi za tym siedzący tryb życia i otyłość. Kiedyś domena ludzi starszych, dziś dotyka coraz młodsze pokolenia. Wraz ze wzrostem popularyzacji tej choroby zwiększył się popyt na ciśnieniomierze. Większość pacjentów stara się samodzielnie mierzyć ciśnienie w zaciszu domowym. Bardzo często pomiary te mijają się z prawdą, pomimo stosowania dobrych i nowoczesnych aparatów. Jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem tak, aby mieć pewność, że wynik jest prawidłowy? Poniżej znajdują się najważniejsze zasady, których powinno się przestrzegać, chcąc uzyskać miarodajne rezultaty.
2021-06-04

Kiedy zrobić test ciążowy?

Kiedy zrobić test ciążowy?
Niezależnie od tego, jaki będzie wynik testu ciążowego, ani od tego, na jaki wynik liczysz, chcesz go poznać jak najszybciej. Nic nie stoi na przeszkodzie, wystarczy kupić jeden z wielu dostępnych w aptekach i drogeriach domowych testów ciążowych. Pozostaje jednak jedno pytanie, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Jest to ważne, ponieważ zrobiony zbyt wcześnie test może dać fałszywie negatywny wynik!
2021-06-01

Selen - wzmocnienie układu odpornościowego

Selen - wzmocnienie układu odpornościowego
Aby utrzymać dobre zdrowie, należy dostarczać organizmowi niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania mikroelementy. Jednym z nich jest selen, który odpowiada za działanie licznych procesów, narządów i układów, tymczasem łatwo o jego niedobory. W celu niedopuszczenia do nich warto stosować suplementację tego pierwiastka. Dowiedz się więcej na ten temat.
2021-05-26

Choroba lokomocyjna a wyjazd na wakacje

 Choroba lokomocyjna a wyjazd na wakacje
Przed nami sezon wakacyjny. Możliwe, że nie będzie to zupełnie beztroskie lato, chociażby ze względu na obostrzenia związane z Covid-19. Jednak gdziekolwiek wyruszymy, musimy być przezorni i ubezpieczeni, a tym ubezpieczeniem jest także dobrze wyposażona apteczka podróżna. Jedną z częstych dolegliwości wakacyjnych jest choroba lokomocyjna. Jak poradzić sobie z kinetozą w podróży i jakie leki na chorobę lokomocyjną wybrać? O tym w naszym artykule.
2021-05-26

Eko wyprawka dla przyszłej mamy -- wielorazowe wkładki laktacyjne

Eko wyprawka dla przyszłej mamy -- wielorazowe wkładki laktacyjne
Wielorazowe wkładki laktacyjne w ostatnich latach szturmem podbiły rynek artykułów przeznaczonych dla kobiet karmiących piersią. Nowość została przyjęta entuzjastycznie, bowiem wkładki wielokrotnego użytku uzupełniły eko wyprawki przyszłych mam. W poniższym wpisie przybliżamy, jak używać tego typu wkładek laktacyjnych i dlaczego warto je wybrać.
pixel