Blog o zdrowiu i-Apteka.pl
Najnowsze wpisy
Pozostałe wpisy
Pielęgnacja

Pielęgnacja skóry jesienią a sezon grzewczy. O czym warto pamiętać, aby uniknąć jej przesuszenia?
Odpowiednia pielęgnacja skóry jesienią przygotowuje ją na sezon grzewczy i gorszą pogodę. Nawilżona i odżywiona będzie odporniejsza na czynniki zewnętrzne.
Dolegliwości i choroby

Zapalenie okołoustne (dermatoza) – jak się objawia i jak je leczyć?
Zapalenie okołoustne objawia się zmianami rumieniowo-grudkowymi w obrębie ust. Leczenie dermatozy nie jest łatwe, może trwać kilka tygodni lub miesięcy.
Porady farmaceuty

Zamienniki leków (generyki) – czym są i jaka jest ich skuteczność względem leków oryginalnych?
Zamienniki leków, czyli generyki to tańsze odpowiedniki leków oryginalnych. Są między nimi różnice, jednak w kwestii działania są tożsame z oryginałem.
Dolegliwości i choroby

Zespół suchego oka - przyczyny, objawy, leczenie
Zespół suchego oka objawia się suchością oczu, uciążliwym pieczeniem i kłuciem. Aby zmniejszyć ten dyskomfort, należy stosować nawilżające krople do oczu.
Porady farmaceuty

Benzydamina - jakie są jej właściwości i w jakich lekach się znajduje?
Benzydamina działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Wskazaniem do stosowania leków z tą substancją jest m.in. stan zapalny gardła lub infekcja intymna.
Dolegliwości i choroby

Niedożywienie. Czym jest? Jak się objawia? W jaki sposób je leczyć?
Niedożywienie to stan zagrażający zdrowiu i życiu. Może ono pojawić się w sytuacjach, gdy organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości składników odżywczych.

jak witamina D wpływa na układ odpornościowy?
Witamina D przez długi czas była kojarzona jedynie z regulacją gospodarki wapniowo-fosforanowej. Wiadomo również, że witamina D jest jednym z kluczowych czynników, mających wpływ na utrzymanie równowagi immunologicznej naszego organizmu[3]. Postępy w badaniach pozwoliły na wyodrębnienie jej innych funkcji: od zmniejszania częstotliwości występowania chorób autoimmunologicznych po zapobieganie depresji [1].
Pielęgnacja

Co wpływa na starzenie się skóry i w jaki sposób je spowolnić?
Co wpływa na starzenie się skóry? Oprócz naturalnych procesów znaczenie ma m.in. słońce i niezdrowa dieta. By spowolnić starzenie skóry, należy o nią dbać.

Jak ćwiczenia mięśni Kegla pomagają w walce z wysiłkowym nietrzymaniem moczu?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która charakteryzuje się niekontrolowanym wypływem moczu podczas wysiłku fizycznego, kaszlu czy śmiechu. Problem ten dotyka przede wszystkim kobiet, a jego podłożem jest najczęściej osłabienie mięśni dna miednicy, w tym mięśnia Kegla, który odgrywa kluczową rolę w kontroli oddawania moczu. Nietrzymanie moczu może znacznie obniżyć jakość życia, prowadząc do wstydu, izolacji społecznej czy problemów higienicznych.
Porady farmaceuty

Jak szybko obniżyć gorączkę? 5 sprawdzonych metod!
Jak szybko obniżyć gorączkę? Do sprawdzonych metod zalicza się leki przeciwgorączkowe, chłodne kompresy na czoło, chłodne kąpiele i napotne napary ziołowe.
Dolegliwości i choroby

Twój maluch ma problemy z trawieniem? Poznaj skuteczne metody na kolki niemowlęce!
Twój maluch ma problemy z trawieniem? To mogą być kolki niemowlęce. Ich objawy można łagodzić, stosując masaże brzuszka i ciepłe kompresy na brzuszek.
Dolegliwości i choroby![Jakie są najczęstsze przyczyny chrypki i jak z nią walczyć? [KOMPLEKSOWY PORADNIK]](/gfx/pol/loader_clean.png?r=1673513941090)
![Jakie są najczęstsze przyczyny chrypki i jak z nią walczyć? [KOMPLEKSOWY PORADNIK]](/data/include/img/news/1693396383.webp)
Jakie są najczęstsze przyczyny chrypki i jak z nią walczyć? [KOMPLEKSOWY PORADNIK]
Jakie są najczęstsze przyczyny chrypki i jak z nią walczyć? Zwykle pojawia się w wyniku infekcji i nadwerężenia głosu. Złagodzą ją np. pastylki do ssania.

Badania prenatalne w drugim trymestrze ciąży – co czeka przyszłą mamę?
Badania prenatalne drugiego trymestru są istotne dla zdrowia dziecka. Co kryje się pod tym ogólnym określeniem? Czy są obowiązkowe dla każdej kobiety w ciąży? Przeczytaj artykuł, a poznasz wszystkie odpowiedzi.

Pasożyty przewodu pokarmowego - objawy i leczenie
Masz dolegliwości związane z układem pokarmowym? Doskwierają Ci ból głowy, zmęczenie, anemia, problemy skórne, bezsenność i nerwowość? To mogą być objawy infekcji pasożytniczej przewodu pokarmowego! O zarażenie wcale nie jest tak trudno – wystarczy zjedzenie nieumytych owoców czy surowego mięsa albo zabawa z nieodrobaczonym zwierzęciem. Na jakie jeszcze objawy warto zwrócić uwagę? Jak chronić się przed pasożytami przewodu pokarmowego i jak leczyć parazytozę? Więcej informacji znajdziesz w tym artykule!

Pielęgnacja rany pooperacyjnej w domu. Poradnik dla pacjentów i ich opiekunów
Praktycznie każda interwencja chirurgiczna wiąże się z powstawaniem rany. Niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja rany pooperacyjnej w domu, która ma na celu zapobieganie ewentualnym infekcjom i powikłaniom oraz szybszy powrót do zdrowia pacjenta. Jak powinna wyglądać pielęgnacja rany po operacji? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Suplementy diety w ciąży - co warto o nich wiedzieć?
Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie - na jakie suplementy diety w ciąży powinnam zwracać szczególną uwagę? Nic dziwnego. W grę wchodzi życie i zdrowie dziecka, które są najwyższą wartością. Przyszłe mamy z największą starannością dbają o siebie w tym wyjątkowym czasie, jakim jest ciąża. Sprawdźmy więc, na jakie suplementy należy postawić, aby przyczynić się do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a tym samym rozwoju płodu.
Porady farmaceuty

Leki bez recepty, które powinny znaleźć się w każdej domowej apteczce
Leki bez recepty, które powinny znaleźć w każdej domowej apteczce, to głównie leki przeciwbólowe, leki na przeziębienie i gorączkę oraz leki na biegunkę.
Dolegliwości i choroby

Ospa wietrzna - jak złagodzić jej objawy i przynieść sobie ulgę?
Ospa wietrzna to choroba zakaźna, najczęściej występująca u dzieci. Złagodzić jej objawy pomogą preparaty o działaniu chłodzącym oraz przeciwświądowym.

Poduszka na oczy – czy naprawdę jej potrzebuję?
Współczesne życie kusi szybkością i zmianami. Nowinki technologiczne sprawiają, że jesteśmy na bieżąco – nic nie umyka naszej uwadze. Godzinami wpatrujemy się w ekrany komputerów, telewizorów i telefonów. Ma to jednak swoje konsekwencje: permanentne bombardowanie bodźcami męczy umysł i ciało. Zwłaszcza nasze oczy są narażone na duży wysiłek. Jak możemy sobie pomóc w tej sytuacji?