Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Chrom w tabletkach i kapsułkach - suplementy diety z chromem

( ilość produktów: 5 )

Suplementy diety zawierające w składzie Chrom - pierwiastek śladowy niezwykle ważny dla naszego organizmu i odgrywający wiele ról w jego sprawnym funkcjonowaniu. Chrom nie tylko wspomaga proces odchudzania ale także pośrednio ma znaczenie w profilaktyce miażdżycy naczyń, cukrzycy oraz wpływa na zdrowie układu nerwowego. Niedobór Chromu w organizmie mogą sygnalizować: częste bóle głowy, nudności, wzmożona pobudliwość nerwowa oraz zwiększona chęć sięgania po słodycze i alkohol. W ofercie znajdziemy preparaty wyłącznie z Chromem lub wzbogacone o dodatek zielonej herbaty, witaminy B6, cynku i jodu.

Niedobory chromu – objawy

Chrom to ważny dla ludzkiego organizmu pierwiastek śladowy, który bierze udział w wielu biochemicznych procesach. Odgrywa istotną rolę w przemianie białek, węglowodanów oraz tłuszczów. Wchodzi w skład enzymów i stanowi biokatalizator przyspieszający zachodzenie niektórych reakcji. Wpływa na metabolizm glukozy i reguluje jej poziom we krwi. Bierze też udział w procesach antyoksydacyjnych i istotnie oddziałuje na układ immunologiczny. Wpływa na utrzymanie prawidłowej masy ciała poprzez regulację pracy ośrodka sytości i głodu. Niedobory chromu mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka. Pośród jego objawów wymienia się między innymi: rozdrażnienie, zmęczenie, ból głowy oraz ogólne zniechęcenie.
 

Inne oznaki, które mogą wskazywać na niedostateczną ilość tego pierwiastka w organizmie to: występowanie glukozy w moczu (niedobór chromu powoduje zaburzenia metabolizmu insuliny oraz zmniejszenie tolerancji glukozy); insulinoporność; zaburzenia metabolizmu lipidów (stąd większe ryzyko rozwoju miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych); zaburzenia wzrostu i neuropatię lub encefalopatię.
 

Chrom w tabletkach może skutecznie zwalczać niedobór i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Podczas przyjmowania preparatów z tym pierwiastkiem należy pamiętać, że szkodliwe skutki ma zarówno zbyt niski poziom chromu, jak i jego nadmiar.
 

Skuteczne preparaty z chromem

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety umożliwiających skuteczną walkę z niedoborem chromu. W i-aptece oferujemy chrom tabletki lub kapsułki. Niektóre z dostępnych u nas preparatów wzbogacone zostały o inne składniki, takie jak np. niacyna. Stosując tabletki z chromem, należy bezwzględnie przestrzegać wskazówek producenta i zapoznać się z informacją zamieszczoną przez niego na opakowaniu oraz ulotce. Konieczne jest przestrzeganie zalecanej dziennej dawki, by nie dopuścić do nadmiernej suplementacji. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem. Chrom w tabletkach spożywany w zbyt dużych dawkach również może prowadzić do wystąpienia niepokojących objawów.
 

Objawy nadmiaru chromu

Chrom dostaje się do organizmu za pośrednictwem produktów spożywczych oraz drogą oddechową. Stanowi on niezbędny mikroelement diety, ale bardzo istotne jest przestrzeganie jego właściwego dawkowania. Szczególnie należy uważać, gdy zażywany jest w celu wspomagania procesu odchudzania. Nadmierna i przewlekła ekspozycja na tę substancję może spowodować pojawienie się skutków ubocznych, wśród których wyróżniamy: efekt przeczyszczający, pogorszenie wchłaniania żelaza i cynku oraz uszkodzenie płuc, nerek i wątroby. Nadmiar chromu może także zaburzać produkcję insuliny, co stanowi zagrożenie dla osób z cukrzycą lub innymi chorobami insulinozależnymi. Kolejnym niekorzystnym działaniem tego mikroelementu, jeżeli dostanie się do organizmu w zbyt dużych ilościach, jest przyczynianie się do powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy.
 

Chrom - prawidłowe dawkowanie

Przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie na chrom u dorosłego człowieka wynosi między 0,05 do 0,2 miligrama. Zależy ono od wieku oraz intensywności wysiłku fizycznego. Zazwyczaj już dawka 0,05 miligrama wystarcza, aby zaspokoić potrzeby przeciętnej dorosłej osoby na ten pierwiastek. Chrom najlepiej przyjmować razem z posiłkiem, popijając dużą ilością wody. Na rynku dostępne są liczne preparaty z chromem, które stanowią uzupełnienie codziennej diety, ubogiej w tę substancję (np. chrom w tabletkach).
 

Gdzie występuje chrom?

Za główne źródła chromu przyjmowanego drogą pokarmową uznaje się gotowaną wołowinę, pokarmy pełnoziarniste, sery oraz owoce, np. jabłka i gruszki. Ponadto chrom znajdziemy w szparagach, grzybach, ostrygach i orzechach, a także podrobach, np. nerkach i wątrobie. Drożdże piekarskie, jaja, kakao, nasiona roślin strączkowych i piwo są także bogate w ten pierwiastek. Warto mieć na uwadze, że chrom również wchodzi w skład odżywek dla sportowców oraz wielu suplementów diety (często mają one wygodną formę łatwej do połknięcia tabletki z chromem).
 

Kiedy przyjmować chrom - rano czy wieczorem?

Decyzja o tym, kiedy przyjmować preparaty z chromem, powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i trybu życia.
 

Przyjmowanie chromu rano może przynieść korzyści osobom, które potrzebują wsparcia w utrzymaniu stabilnego poziomu energii przez cały dzień. Chrom podawany przed pierwszym posiłkiem może pomóc w lepszej kontroli apetytu i zmniejszyć chęć na słodycze, co jest szczególnie ważne dla osób na diecie redukcyjnej.
 

Wieczorne dawkowanie chromu jest z kolei polecane dla tych, którzy zmagają się z nocnymi podjadaniem lub chcą wspierać swój metabolizm podczas snu. Nocne przyjmowanie chromu może pomóc w stabilizacji poziomu cukru we krwi przez noc, co jest korzystne dla osób z problemami glikemicznymi.

    pixel