Witamina D - suplementy diety w tabletkach

( ilość produktów: 216 )

Suplementacja witaminy D jest niezbędna i bardzo ważne od pierwszych dni naszego życia. Noworodki, by mogły prawidłowo się rozwijać, prócz wartościowego mleka matki powinny dodatkowo otrzymywać witaminę D. Dorośli, którzy nie mieszkają w rejonach mocno nasłonecznionych szczególnie powinny przykładać wagę do odpowiedniego poziomu witaminy D we krwi. Dlaczego to takie istotne?

Witamina D - objawy niedoboru w organizmie

Nim zrozumiano jaką ważną rolę odgrywa witamina D w ludzkim organizmie, jej niedobór niejednokrotnie był widoczny u dzieci szlachty i ludzi wysokokiego stanu. Maleństwa często cierpiały na tzw. krzywicę, która charakteryzowała się deformacją kości kończyn dolnych. Wynikało to z kultu białej cery, która podkreślała wysoki status, a co za tym idzie, unikano słońca, które wspomaga produkcję tej cennej witamy w naszym organizmie. Ponadto jej niedobór wywołuje stany depresyjne, wypadanie i osłabienie włosów, kości, bóle mięśni, zaburzenie gojenia się ran i skaleczeń. Nie możemy zapominać o podatności na infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, a także o efekcie „ciągłego zmęczenia” i otępieniu, a w najgorszych wypadkach do uszkodzeń zachodzących w mózgu, które mogą być nieodwracalne.

Działanie witaminy D

Witamina D odpowiada za uwalnianie serotoniny oraz dopaminy, a więc od niej uzależnione jest nasze samopoczucie. Dzięki licznym badaniom i rozwoju medycyny dzisiejsza wiedza potwierdza, że witamina D oraz jej podgrupy tj. witamina D1, witamina D2 i witamina D3, są niezbędne do zachowania prawidłowej gospodarki fosforowo-wapniowej, a więc wpływa na zdrowe i mocne kości. Obniża poziom złego cholesterolu, wzmacnia układ krwionośny i chroni nasze zęby przed próchnicą. Podnosi naszą ogólna odporność i gwarantuje piękne, mocne włosy.

Kto i kiedy powinien suplementować witaminę D?

Suplementacja witaminy D powinna leżeć w gestii wszystkich osób, chcących cieszyć się dobrym zdrowiem. Szczególnie jednak na jej suplementację powinny zwrócić kobiety w ciąży i kobiety karmiące, a także zadbać, by ich maleństwa otrzymywały dodatkowe ilości witaminy D w kroplach lub kapsułkach. W Polsce okres słonecznych dni jest ograniczony, a więc każdy obywatel naszego kraju jest podatny na niedobór witaminy D. Zatem, gdy tylko letnie dni dobiegają końca, a zaczyna się jesienna rzeczywistość, warto zaopatrzyć się w witaminowe kapsułki, które poprawią naszą kondycję i wesprą układ immunologiczny.

pixel