Żelazo w tabletkach, kapsułkach i kroplach - suplementy diety z żelazem

( ilość produktów: 36 )

Preparaty Żelaza w przyjaznej i dobrze przyswajalnej dla organizmu formie. Żelazo jest jednym z najcenniejszych pierwiastków dla naszego organizmu, a jego niedobory są natychmiast odczuwalne w pogorszeniu samopoczucia, apatii, wystąpieniu anemii, zaburzeń rytmu serca, sprawności mięśni oraz gwałtownego spadku odporności. Wśród wielu preparatów żelaza na szczególną uwagę zasługują: Ascofer, Swanson Cytrynian żelaza, Szelazo+ SR. Wśród preparatów Żelaza tworzonych specjalnie z myślą o kobietach wyróżnić należy: Femibion Vita Ferr oraz FemiFeral.

Objawy niedoborów żelaza

Anemia (niedokrwistość) może być skutkiem lub przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Pojawia się jako efekt występowania jednostki chorobowej, na którą cierpi pacjent albo nieodpowiedniej i ubogiej w ten składnik diety. Pojęcie anemii odnosi się zbiorczo do wielu schorzeń wynikających z nieprawidłowości w funkcjonowaniu czerwonych ciałek krwi. Towarzyszące im objawy powinny być symptomem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Do typowych dolegliwości należą: apatia, senność, osłabienie, zawroty głowy, problemy z koncentracją, szumy w uszach, blada skóra, uczucie zimna, spadek formy rozumiany jako szybko pojawiające się zmęczenie przy niewielkim wysiłku fizycznym, a także ból w klatce piersiowej i zaburzenia widzenia.
 

Objawy związane z niedoborem żelaza to pogorszenie kondycji włosów i paznokci, wypadanie włosów, pękanie kącików ust oraz pogorszenie apetytu. W celu uzupełnienia niedoborów warto stosować suplement diety żelazo, który pomaga przywrócić prawidłowy poziom tego pierwiastka.
 

Żelazo bez recepty

Niedokrwistość stanowi poważną chorobę. Sposób postępowania z nią powinien ustalić lekarz, który zaleci preparaty żelaza w odpowiednich dawkach i ustali leczenie. Może przepisać pacjentowi żelazo w tabletach, w których jako dodatkowy składnik występują też witaminy, na przykład kwas askorbinowy, którzy zwiększa przyswajalność żelaza, a także witaminy z grupy B, które odpowiadają za prawidłową produkcję i długą żywotność erytrocytów.
 

W przypadku niedoborów żelaza, którym nie towarzyszą objawy anemii, można wybrać żelazo suplement diety dostępny bez recepty. Żelazo w tabletkach bez recepty również może zawierać dodatkowe składniki w postaci witamin poprawiających przyswajalność żelaza i warunkujących prawidłowe funkcjonowanie czerwonych krwinek. Szeroki wybór suplementów pozwala w lepszym dopasowaniu produktu do potrzeb pacjenta. Wybierając preparaty żelaza, należy pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar tego pierwiastka może być szkodliwy. Dlatego przyjmowanie preparatu z żelazem warto każdorazowo skonsultować z lekarzem.
 

Co wypłukuje żelazo?

Żelazo może być wypłukiwane przez kawę, herbatę, alkohol i używki. Kofeina zawarta w kawie utrudnia wchłanianie żelaza, podobnie jak polifenole obecne w herbacie. Co więcej, im mocniejsza kawa lub herbata, tym większe utrudnienie we wchłanialności żelaza. Regularne spożywanie alkoholu w dużych ilościach również przyczynia się do usuwania żelaza z organizmu. Dzieje się tak, ponieważ alkohol zaburza poziom elektrolitów w organizmie, procesy metaboliczne, a nawet może się przyczynić do uszkodzenia mechanizmów transportujących żelazo.
 

W jakich produktach występuje żelazo?

Bogate w żelazo są m.in.: soja, groch, brokuły, natka pietruszki, wątróbka, czerwone mięso, ryby i żółtka jaj. W przypadku kobiet w ciąży, osób preferujących dietę wegańską czy wegetariańską oraz w czasie intensywnych treningów fizycznych niezbędna jest dodatkowo suplementacja żelaza.
 

Żelazo - w jakich formach można je przyjmować?

Producenci, chcąc zapewnić komfort pacjentom, oferują bardzo zróżnicowane formy suplementacji żelaza. Dostępne jest żelazo w kroplach, żelazo w kapsułkach, żelazo w tabletkach, żelazo w tabletkach musujących. Krople szczególnie sprawdzą się u dzieci oraz osób starszych, które niechętnie stosują tabletki lub mają trudności z przełykaniem.

pixel