Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Aminokwasy w kapsułkach dla sportowców, osób pracujących fizycznie i umysłowo

( ilość produktów: 11 )

Nowoczesne, innowacyjnie opracowane suplementy diety, których zadaniem jest uzupełnienie codziennej diety w cenne aminokwasy i składniki potrzebne dla zachowania pełni sił fizycznych, sił witalnych oraz umysłowych. W ofercie znajdują się między innymi produkty renomowanej marki Swanson: AjiPure BCAA, L-Arginina, L-Cysteina, L-Leucyna, L-Prolina, L-Toryzyna, L-Tryptofan - polecane głównie dla osób aktywnych fizycznie - sprotowców i osób ciężko pracujących - zarówno siłowo, jak i umysłowo.

Czym są aminokwasy?

Aminokwasy są jednym z najważniejszych składników naszej diety. Łącząc się ze sobą, tworzą białka. Stanowią budulec organizmu i wchodzą w skład hormonów oraz enzymów, umożliwiając jego prawidłowe funkcjonowanie. Wśród 23 podstawowych, niezbędnych człowiekowi aminokwasów 15 to związki endogenne, czyli takie, które organizm może wytworzyć samodzielnie, a 8 to związki egzogenne, które muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Dostęp do nich zapewniamy poprzez spożywanie odpowiednich pokarmów. W zależności od rodzaju pożywienia będą to aminokwasy roślinne albo zwierzęce. W białku roślinnym aminokwasy są mniej skoncentrowane w porównaniu do białek zwierzęcych. Każda dieta zarówno zawierająca mięso, jak i go pozbawiona (wegetariańska, wegańska) powinna być zróżnicowana i właściwie zbilansowana, by zapewnić odpowiednią ilość aminokwasów.
 

Kto powinien wzbogacić dietę o aminokwasy?

W niektórych przypadkach powstają w organizmie niedobory, dlatego potrzebna jest suplementacja aminokwasów. Niedobory mogą być wywołane zaburzeniami odżywiania, intensywnym odchudzaniem lub głodówką, a także zaburzeniami neurologicznymi i chorobą nowotworową. Zwiększone zapotrzebowanie może występować również u osób aktywnych fizycznie. Warto sięgać wtedy po odpowiednie preparaty z aminokwasami. Niedobory mogą prowadzić do różnych zaburzeń i dysfunkcji organizmu. Lizyna pełni ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Teanina pomaga w łagodzeniu napięcia i osiągnięciu stanu relaksu. Cysteina odgrywa ważną funkcję w stabilizowaniu pracy wątroby, a glutamina jest niezwykle istotna między innymi dla regeneracji mięśni.
 

Objawy niedoboru aminokwasów

Aminokwasy odgrywają niezwykle ważną rolę w ludzkim organizmie. Ich niedobór skutkuje zmęczeniem, zmianami nastroju, poddenerwowaniem, a nawet stanami lękowymi i depresyjnymi. Ponadto można zaobserwować wypadanie włosów, rozdwajanie się paznokci, obrzęki ciała, lub zatrzymanie rozwoju u dzieci. Warto zatem pamiętać o odpowiednim bilansie, proporcjach oraz urozmaiconej diecie, by nie doszło do zaburzeń poziomu aminokwasów.
 

Jak prawidłowo dawkować aminokwasy?

Wszystko zależy od tego, które aminokwasy są przedmiotem naszej suplementacji oraz jak duży jest nasz indywidualny niedobór aminokwasów. Prócz tego kobiety w ciąży czy osoby uprawiające sport mają znacznie większe potrzeby białkowe. Aminokwasy dla sportowców często przyjmują postać odżywek, które można dodać do potraw, jednak aminokwasy w kapsułkach są dla wielu praktyczniejszą formą suplementacji. Dawkowanie uzależnione jest od masy ciała, wzrostu i wieku oraz stanu zdrowia. Jeśli mamy wątpliwości w kwestii dawkowania, powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub licencjonowanym dietetykiem.

    pixel