Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Wody morskie do nosa w sprayu i aerozolu

( ilość produktów: 38 )

Okres jesienno-zimowy to sezon przeziębień i grypy. Pojawiające się w tym czasie infekcje górnych dróg oddechowych mogą bardzo utrudniać życie. Szczególnie uciążliwe okazują się dla małych dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie oczyścić nosa. Pomocna w takich sytuacjach jest woda morska, która pomaga go udrożnić. Mogą ją stosować zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe.

Działanie wody morskiej do nosa

Woda morska to fizjologiczny roztwór chlorku sodu, który służy do pielęgnacji i nawilżania błony śluzowej nosa. Pomaga też w jego udrażnianiu i oczyszczaniu oraz łagodzi podrażnienia. Najczęściej występuje w postaci sprayu albo aerozolu. Dostępne są też saszetki z substancją chlorku sodu przeznaczoną do sporządzania roztworu stosowanego do płukania nosa i zatok. Woda morska do nosa może zawierać w składzie dodatek innych mikroelementów oraz soli mineralnych. Na przykład Ectimer spray zawiera dodatkowo ektoinę, a preparat Bepanthen Baby dekspantenol.

Jak bezpiecznie zaaplikować wodę morską do nosa?

Woda morska do nosa dostępna jest jako roztwór izotoniczny albo hipertoniczny. Roztwory hipertoniczne pomagają zmniejszyć obrzęk poprzez usunięcie nadmiaru wydzieliny. Natomiast izotoniczne mają działanie nawilżające i oczyszczające. Pomagają zapobiegać infekcjom górnych dróg oddechowych. Stosowane są też u małych dzieci.

U małych dzieci roztwór wody morskiej należy aplikować na leżąco, odchylając delikatnie głowę dziecka na bok. Po upływie kilku minut można odciągnąć wydzielinę za pomocą aspiratora. U starszych dzieci i osób dorosłych można stosować preparaty rozpylane pod większym ciśnieniem, dlatego aplikacja może odbywać się zarówno w pozycji stojącej, jak i na leżąco.

Kiedy stosować aerozole do nosa?

Spray do nosa z wody morskiej znajduje zastosowanie nie tylko przy przeziębieniu. Dostępny jest w postaci roztworu izotonicznego oraz hipertonicznego. Roztwór izotoniczny ma takie samo stężenie jak wydzielina jamy nosowej. Wykorzystuje się go do oczyszczania nosa z zanieczyszczeń i drobnoustrojów, co pomaga zapobiegać infekcjom. Roztwór hipertoniczny ma stężenie wyższe niż wydzielina w jamie nosowej i stosowany jest do usuwania nadmiaru wydzieliny oraz zmniejszenia obrzęku. Wodę morską można stosować również do nawilżania śluzówki nosa (np. w sezonie grzewczym), do inhalacji, a także przy alergii.

pixel