Testy na koronawirusa domowego użytku

( ilość produktów: 5 )

Aby m.in. jak najbardziej ułatwić i usprawnić proces diagnostyki osób, u których występują podejrzenia zakażenia koronawirusem, powstały testy na COVID do domowego użytku. Mogą one w bardzo szybki sposób upewnić nas co do naszego stanu zdrowia lub stanu zdrowia naszych bliskich. Testy tego rodzaju są także wygodną alternatywą w przypadku osób często wyjeżdżających lub spotykających się z osobami spoza gospodarstwa domowego i niezaszczepionymi. Testy dostępne w aptekach (w tym naszej) są wysokiej jakości, wytworzone przez renomowanych producentów, którzy dokładają wszelkich starań, by ich testy były jak najbardziej czułe. Domowe testy na koronawirusa nie wchodzą w reakcje krzyżowe z innymi antygenami wirusów typu: RSV, PIV czy wirusów grypy typu A i B.

Kiedy należy wykonać test na Covid-19?

Test na Covid-19 najlepiej wykonać w kilku przypadkach:

  1. Gdy poczujemy objawy choroby tj., gorączka, złe samopoczucie, bóle mięśni i rozbicie. Oczywiście nie muszą to być objawy Covid, ale test pomoże nam szybciej ustalić, a właściwie wykluczyć zarażenie koronawirusem.
  2. Gdy mieliśmy styczność z osobą u której potwierdzono zarażenie Covid-19.
  3. Gdy ktoś z naszych bliskich, mieszkający w tym samym gospodarstwie domowym zachorował i ma potwierdzony Covid-19 lub istnieje prawdopodobieństwo jego zainfekowaniem.
  4. By upewnić się, że nie zachorowaliśmy na Covid-19, ale całą chorobę przechodzimy bezobjawowo.
  5. Test możesz wykonać dla własnej świadomości w dogodnej dla siebie chwili nawet bez konkretnego wskazania - niektórzy decydują się na wykonanie testu przed wyjazdem czy odwiedzinami u starszych krewnych lub osób z osłabioną odpornością.
     

Czy testy na Covid-19 wymagają specjalnego przygotowania?

Ponieważ domowe testy na covid potrzebują do diagnozy próbki krwi pacjenta, wymagana jest odpowiednia dezynfekcja rąk i sterylne miejsce wykonania, by nie zainfekować próbki użytej do testu. W przeciwnym razie test może wyjść niemiarodajny. Testy można wykonać o każdej porze dnia, zarówno przed jak i po posiłku. Szczególne normy i wymagania jakie należy spełnić, zawarte są w ulotce dołączonej przez producenta, który jak najbardziej w przystępny sposób wyjaśni cechy swojego produktu oraz przedstawi jego mechanizm działania.
 

Rodzaje testów na koronawirusa - serologiczny i antygenowy

Obecnie mamy do dyspozycji kilka rodzajów testów na koronawirusa. Czym się różni serologiczny od antygenowego? Otóż test serologiczny wykonywany z próbki krwi wykrywa immunoglobuliny IgG oraz IgM, które pojawiają się, by przeciwdziałać SARS-CoV-2. Ich obecność potwierdza, że pacjent miał styczność z wirusem, ale niekoniecznie może potwierdzać, że w dalszym ciągu jest w trakcie choroby. Natomiast test antygenowy wykrywa obecnie trwającą infekcję koronawirusa, w materiale pobranym z nosogardzieli. Ich czułość oscyluje na poziomie 90% dlatego wynik negatywny nie zawsze będzie podstawą do postawienia tezy o pełnym zdrowiu pacjenta. Każdy test odpowiada zatem za coś innego i nim przystąpimy do badania powinniśmy określić co dokładnie chcemy sprawdzić. Ważny jest także czas inkubacji i rozwoju choroby.
 

Domowe testy na koronawirusa

Pojawiające się do swobodnego użycia testy na koronawirusa to dodatkowa i skuteczna pomoc w walce z pandemią. Mają one ułatwić diagnozę przesiewową, dając szybki wynik w zaciszu domu. To wygodny sposób, by określić procedury postępowania i upewnić się co jest ewentualną przyczyną naszego złego samopoczucia. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy panują przeziębienie i grypa, a objawy podobne są do zainfekowania koronawirusem, test na Covid domowego użytku może okazać się niezwykle przydatny i ułatwić prawidłowe leczenie.
 

Jak odczytać wyniki testu na koronawirusa?

Test zazwyczaj pokazuje wynik już po 15 minutach od jego wykonania. By prawidłowo odczytać wynik testu, należy zapoznać się dokładnie z ulotką i instrukcją obsługi testu załączoną do opakowania przez producenta. Postępując zgodnie ze wskazówkami, prawidłowo zinterpretujemy wynik testu. Pamiętajmy jednak, że testy przesiewowe domowego użytku nie muszą pokazywać w pełni miarodajnego, 100% prawidłowego wyniku. By uzyskać większą pewność co do niego, warto powtórzyć test.

    pixel