Elektrolity w tabletkach i saszetkach

( ilość produktów: 28 )

Elektrolity, czyli wodne roztwory jonów soli, takie jak sód, potas, wapń i magnez pełnią bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Odpowiadają za przewodzenie impulsów nerwowych, prawidłową pracę układu mięśniowego i nerwowego, a także serca i mózgu. Wpływają też na przepływ wody przez tkanki oraz ciśnienie krwi. Ich niedobór może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Jak zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu?

Odpowiednia ilość płynów i elektrolitów zapewnia utrzymanie homeostazy, czyli równowagi w organizmie. Do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej może dochodzić na skutek wymiotów, biegunek oraz intensywnych treningów. W konsekwencji pojawiają się takie objawy jak zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca, niekontrolowane skurcze mięśni oraz ogólne osłabienie. W uzupełnieniu niedoborów pomagają preparaty nawadniające. Elektrolity dostępne są jako proszek przeznaczony do rozpuszczenia w wodzie albo nawadniające tabletki musujące. Ich przyjmowanie zaleca się między innymi sportowcom po intensywnym treningu oraz osobom cierpiącym na przewlekłą biegunkę.

 

Jak stosować tabletki musujące nawadniające?

Tabletki musujące nawadniające należy rozpuścić w 200 ml wody i wypić. Najczęściej nie ma konkretnych wskazówek dotyczących pory zażywania, ani stosowania z posiłkami. Najważniejsze jest jednak nie przekraczać zalecanej przez lekarza, farmaceutę lub producenta dawki dobowej. Nie przełoży się to na jakość i siłę działania preparatu, a może dać skutki uboczne. Nie należy tabletki rozpuszczać w innym roztworze niż woda. Dlaczego? Niejednokrotnie tabletka może mieć walory smakowe i w połączeniu z innym płynem niż woda, może stworzyć niesmaczną kompozycję smakową utrudniającą wypicie, a w innym przypadku jej działanie może zostać zneutralizowane lub osłabione (np. w połączeniu z sokiem cytrusowym).

 

Wskazania do stosowania tabletek nawadniających

Tabletki musujące nawadniające mają na celu przywrócić odpowiedni poziom elektrolitów w organizmie. Najczęściej zawierają w sobie glukozę, kwas askorbinowy, sód, potas, magnez i inne wzmacniające organizm minerały. Zaleca się ich stosowanie w czasie intensywnego wysiłku fizycznego, podczas uprawiania sportu, czy w momencie panujących upałów, gdzie bardzo łatwo o odwodnienie organizmu.

    pixel