Witaminy z grupy B w tabletkach i kapsułkach - suplementy diety z witaminą B

( ilość produktów: 69 )

Witaminy z grupy B są niezbędne dla dobrego zdrowia i kondycji naszego organizmu - począwszy od wpływu na zdrowie psychiczne, ochronę komórek organizmu przed nowotworami, profilaktykę anemii po wpływ na wygląd skóry, pomoc w bezsenności i sprawną przemianę materii. Każda z witamin z grupy B dostarczana jest naszemu organizmowi wraz z pożywieniem, a jeśli to nie wystarczy warto sięgnąć po suplementy diety lub leki zawierające pojedyncze witaminy z grupy B lub cały kompleks witamin w postaci: Witaminy B Complex lub Vitaminum B Compositum w jednym preparacie. Każda z witamin B odgrywa inną rolę w naszym organizmie, a cechami, które je łączą jest z pewnością: korzystny wpływ na koncentrację, pomoc w ukojeniu nerwów oraz wspomaganie procesów metabolicznych.

Właściwości witaminy B

Witaminy z grupy B w organizmie człowieka pełnią szereg ważnych funkcji. Odpowiadają między innymi za prawidłową pracę układu nerwowego oraz zdrowie psychiczne. Oddziałują również na nasz nastrój oraz zdolności poznawcze i sprawność intelektualną. Pełnią bardzo ważną rolę w procesach metabolicznych, uczestnicząc między innymi w przekształcaniu glukozy w energię, która następnie jest przekazywana do mózgu i wpływa na jego pracę. Jednak aby lepiej zrozumieć, jak istotne znaczenie mają dla nas witaminy B, należy omówić każdą z nich, nakreślając jej rolę w organizmie człowieka.

Witamina B1 wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego oraz wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój kości.

Witamina B2 odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego, a także wzmacnia włosy i paznokcie oraz wspomaga leczenie anemii i chorób jamy ustnej.

Witamina B3 bierze udział w syntezie hormonów płciowych. Obniża też poziom cholesterolu, a co za tym idzie zapobiega miażdżycy.

Witamina B5, czyli koenzym A uczestniczy w wielu ważnych procesach. Między innymi w syntezie witaminy A oraz witaminy D, a także w przemianach kwasów tłuszczowych.

Witamina B6 jest niezbędna do produkcji hemoglobiny. Pełni też ważną rolę w metabolizmie białek. Wpływa na odporność immunologiczną i znajduje zastosowanie we wspomaganiu leczenia autyzmu.

Witamina B12 pełni ważną rolę podczas wytwarzania czerwonych ciałek krwi oraz w metabolizmie białek. Uczestniczy w syntezie ważnego neuroprzekaźnika – serotoniny.

Witaminy z grupy B - kiedy brać?

Witamina B w tabletkach powinna być przyjmowana w przypadku niedoborów. Suplementację można również zalecić w profilaktyce ich występowania. Najlepiej zdecydować się na przyjmowanie witamin z grupy B razem, co powoduje wzmocnienie ich działania. Zażywanie poszczególnych witamin z tej grupy osobno może nie przynieść zamierzonego efektu. W grupie osób narażonych na ryzyko niedoborów tych witamin są m.in.: sportowcy, palacze, kobiety w ciąży, osoby starsze oraz pacjenci po zabiegach chirurgicznych.

pixel