Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Pierwsza pomoc

Hasło "Pierwsza pomoc" większości z nas kojarzy się z podejmowaniem akcji ratowniczej, mającej na celu ochronę ludzkiego życia. Jest to skojarzenie całkiem słuszne, a opanowanie i umiejętność udzielenia profesjonalnej pomocy w nagłych przypadkach jest na wagę złota! Pierwsza pomoc to także niesienie ratunku przy skaleczeniach, oparzeniach, stłuczeniach i zatruciach, którym możemy ulec podczas wykonywania na pozór prostych czynności w domu lub w pracy. Czy za każdym razem należy wzywać pogotowie ratunkowe? Otóż nie! Dlatego postanowiliśmy w konsultacji z naszymi specjalistami stworzyć cykl artykułów poświęconych pierwszej pomocy, gdzie możemy dowiedzieć się jak szybko i skutecznie reagować, gdy wydarzy się nieszczęśliwy wypadek oraz co warto mieć w domowej apteczce, by zawsze i wszędzie poradzić sobie z niespodziankami losu. Zapraszamy do lektury na i-Apteka.pl

Najnowsze wpisy

Pozostałe wpisy

Poparzenie słoneczne - co na nie zastosować?

Poparzenie słoneczne - co na nie zastosować?

Oparzenia słoneczne to nic innego jak uszkodzenia skóry oraz naczyń krwionośnych na skutek nadmiernej ekspozycji na słońcu. Skóra narażona na zbyt duże promieniowanie UV staje się czerwona oraz bardzo wrażliwa – w zaawansowanych stadiach oparzeń wystąpić mogą również pęcherze wypełnione płynem. Jak załagodzić ból i pieczenie skóry poparzonej słońcem? - koniecznie poznaj domowe i farmakologiczne sposoby na oparzenia słoneczne.
Płukanie jamy ustnej po usunięciu zęba

Płukanie jamy ustnej po usunięciu zęba

Ekstrakcja zęba – przykre i bolesne doświadczenie, które może pozostawić ślad nie tylko w jamie ustnej... Choć gabinety dentystyczne oferują komfort, o jakim mogli tylko śnić nasi dziadkowie, to i tak nawet najlepsze znieczulenie nie przyniesie całkowitej ulgi po stracie zęba. Dlatego warto wiedzieć jakie zabiegi można, a jakie nie można wykonywać po ekstrakcji i czy wskazane jest płukanie jamy ustnej po usunięcia zęba?
Panthenol na oparzenia słoneczne

Panthenol na oparzenia słoneczne

Panthenol, nazywany również dekspantenolem lub pantenolem to składnik, który bardzo często występuje w recepturze wielu kosmetyków, szamponów do włosów oraz preparatów do stosowania po kąpieli słonecznej. W przypadku zbyt długiej ekspozycji na słońcu istnieje ryzyko wystąpienia oparzeń, pieczenia i wyraźnego podrażnienia skóry – w tej sytuacji niezbędny może okazać się panthenol na oparzenia w postaci pianki lub kremu, który przyniesie natychmiastową ulgę i zapobiegnie powstawaniu blizn.
Pierwsza pomoc - ciało obce w oku

Pierwsza pomoc - ciało obce w oku

Ciało obce w oku to jeden z najbardziej nieprzyjemnych urazów, jaki może nas spotkać. I chociaż obecność w worku spojówkowym pyłku czy też malutkiej muszki trudno nazwać poważnym uszkodzeniem ciała, to bywa ona powodem dużego dyskomfortu. Na szczęście w przypadku, gdy „coś” wpadnie do oka, łatwo sobie poradzić samodzielnie lub z pomocą drugiej osoby, rajd na sygnale na pogotowie wcale nie jest potrzebny, no, chyba że do oka wpadnie „coś dużego”! Oto kilka porad, jak zachować się, gdy przydarzy się wypadek z okiem w roli głównej.
Pierwsza pomoc: odmrożenia

Pierwsza pomoc: odmrożenia

Temperatura spadająca poniżej zera oznacza, że nasze nosy, policzki, uszy, dłonie i stopy niechybnie wystawione zostają na zwiększone ryzyko odmrożenia. Przygotowaliśmy dla Was mały poradnik, w którym opisaliśmy między innymi, jak dochodzi do tego rodzaju uszkodzeń skóry, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku odmrożeń, a także umieściliśmy kilka rad, co zrobić, aby ich uniknąć!
Pierwsza pomoc: Zawał serca

Pierwsza pomoc: Zawał serca

Rocznie notuje się ponad 100 tysięcy przypadków zawału mięśnia sercowego, z czego niemal 1/3 to przypadki śmiertelne, sytuacja jest więc poważna. Szczególnie niepokojące jest to, że z roku na rok rośnie liczba zawałowców wśród osób młodych, również wśród kobiet, dlatego tak konieczne jest edukowanie Polaków w kierunku odpowiedniej profilaktyki chorób serca, a także nauka właściwych procedur pierwszej pomocy w przypadku zawału serca. Oto mały poradnik, co należy wiedzieć o przyczynach i objawach zawału oraz jak reagować po zaobserwowaniu pierwszych symptomów ataku serca!
Pierwsza pomoc: Udar

Pierwsza pomoc: Udar

Niezaprzeczalnie wiedza o tym, jak należy postępować w przypadku rozpoznania u siebie lub u kogoś innego pierwszych symptomów udaru jest równie ważna, jak umiejętność przeprowadzenia prawidłowej resuscytacji oddechowo-krążeniowej! Trzeba pamiętać, że udar mózgu jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu! Właściwe postępowanie i szybki czas reakcji pozwalają na zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań m.in. trwałej niepełnosprawności fizycznej i umysłowej. Jak zatem rozpoznać udar mózgu i jak wygląda pierwsza pomoc w takim przypadku?
Pierwsza pomoc: krwawienie z nosa

Pierwsza pomoc: krwawienie z nosa

Krwawienie z nosa, zwłaszcza gdy jest obfite, może nieco przestraszyć i narobić sporego bałaganu. Jednak w większości przypadków zatamowanie takiego krwotoku nie trwa dłużej niż kilka minut i z pewnością nie wymaga nerwowego wydzwaniania po pogotowie! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy małą ściągę zawierającą kilka prostych zasad, które pomogą zatrzymać cieknącą z nosa krew!
Pierwsza pomoc: opatrywanie ran

Pierwsza pomoc: opatrywanie ran

Opatrywanie i odkażanie ran oraz tamowanie krwotoków to umiejętności, które powinien posiadać każdy! Wszystkie, również te małe skaleczenia powinny być zdezynfekowane i opatrzone! Dlaczego? Nawet do małej ranki może wdać się zakażenie, będące przyczyną, często poważnych, komplikacji! Po co ryzykować? Lepiej dowiedzieć się, jak prawidłowo opatrzyć ranę! Woda z mydłem, antyseptyk i jałowa gaza to wszystko, czego potrzebujesz, aby spełnić swój obowiązek i pomóc bliźniemu lub sobie samemu!
Pierwsza pomoc: stłuczenia

Pierwsza pomoc: stłuczenia

Stłuczenia, czyli urazy tkanki miękkiej, to jedne z najczęstszych uszkodzeń ciała. Zdarzają się niemal na każdym kroku, szczególnie osobom aktywnym oraz pracującym fizycznie. I choć zwykle stłuczenia nie mają poważniejszego wpływu na zdrowie, warto wiedzieć, co zrobić, by ból nie utrudniał poruszania się, a siniak i opuchlizna nie szpeciły ciała zbyt długo.
Pierwsza pomoc: oparzenia

Pierwsza pomoc: oparzenia

Oparzenia to jedne z najczęstszych domowych wypadków, które zdarzają się roztargnionym dorosłym oraz nieuważnym dzieciom. Z reguły są to rany powierzchowne, które łatwo opatrzyć, korzystając z zasobów domowej apteczki. Nie zaszkodzi zachować także trochę zimnej krwi, aby uniknąć błędów, takich jak polewanie oparzenia alkoholem, które nie wiedzieć czemu, mimo braku medycznego uzasadnienia chętnie powtarzane są z pokolenia na pokolenie! W poniższym artykule znajdziecie kilka rad, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku różnych rodzajów oparzeń!
    pixel