Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak uniknąć zakażenia koronawirusem?

18.02.2022
Pierwsza pomoc
Jak uniknąć zakażenia koronawirusem?

Wszyscy czekają na zakończenie pandemii, póki co jednak zakażenie koronawirusem nadal stanowi realne zagrożenie. Obecnie dominującym wariantem SARS-CoV-2 jest wysoce zakaźny Omikron. Wprawdzie nie jest on aż tak groźny jak choćby Delta, jednak wciąż konieczne jest przestrzeganie obostrzeń i korzystanie ze środków ochrony osobistej! Jak uniknąć zakażenia koronawirusem?

W jaki sposób rozprzestrzenia się koronawirus?

SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Oznacza to, że koronawirus najłatwiej rozchodzi się, gdy zarażony kichnie lub zakaszle, rozpryskując w powietrzu wirusa, który znajduje się w drobinkach jego wydzieliny nosowej i śliny. Cząsteczki wirusa mogą ponadto osiadać na różnych powierzchniach, skąd łatwo przenieść je do ust, nosa i oczu. Koronawirus zasadniczo nie należy do najbardziej zakaźnych wirusów, jednak aktualnie dominujący wariant SARS-CoV-2, czyli Omikron, jest znaczenie bardziej zakaźny niż pierwotny wariant wirusa wywołującego chorobę Covid-19. Co to oznacza? Mianowicie to, że jedna osoba może zarazić kolejnych 10! Jak zatem unikać kontaktu z patogenem?

Utrzymuj dystans!

Jedną z najprostszych metod unikania zakażenia koronawirusem, która nie wymaga żadnych dodatkowych akcesoriów, jest utrzymywanie dystansu społecznego. Zgodnie z rządowymi rozporządzeniami należy pozostawać w odległości przynajmniej 1,5 metra od innych osób. Zasady tej warto się trzymać w miejscach, gdzie można spotkać innych ludzi m.in. w sklepach lub w komunikacji miejskiej. Ponadto w razie możliwości zaleca się unikać bardzo zatłoczonych i słabo wentylowanych miejsc.

Nieco inną formą rekomendowanego dystansu społecznego jest unikanie wylewnych powitań – uścisków i pocałunków, a nawet podawania rąk! Odległość i brak bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi są ważne, gdyż wiele osób przechodzi zakażenie bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Osoby zdradzające objawy wskazujące na Covid-19 należy zawsze „omijać z daleka”.

Noś maseczkę w miejscach publicznych!

Gdy nie ma możliwości utrzymywania dystansu, konieczne jest noszenie maseczki ochronnej, ewentualnie przyłbicy ochronnej. Choć należy pamiętać, że przyłbica mini nie zapewnia tak dobrej ochrony jak maska! Ze względu na wysoką zakaźność Omikrona rekomendowane są maseczki chirurgiczne oraz maseczki ochronne FFP2 lub N95. Aby maseczka antywirusowa spełniała swoje zadanie, musi być noszona właściwie i z zachowaniem kilku zasad. Maska powinna dobrze przylegać do twarzy, a przede wszystkim musi zakrywać zarówno nos, jak i usta. Zsuwanie jej z nosa obniża niemal do zera skuteczność ochrony zarówno przed zakażeniem się, jak i rozprzestrzenianiem wirusa!

Korzystając z jednorazowych maseczek ochronnych, należy również pamiętać, że nie można ich nosić wielokrotnie! Po kilku godzinach lub po zawilgoceniu materiału maseczka antywirusowa nadaje się do wyrzucenia i trzeba ją koniecznie wymienić na nową. Ważne jest również, aby zachować ostrożność podczas zakładania i zdejmowania maseczki. Należy ją zakładać czystymi, zdezynfekowanymi rękami, zaś w celu jej zdjęcia należy złapać ją za sznureczki, szybko zdjąć, od razu wyrzucić, a następnie umyć ręce i użyć płynu do dezynfekcji dłoni.

Myj ręce!

Podstawowym środkiem ochrony osobistej jest mycie rąk. Ważne, aby robić to prawidłowo, używając zwykłego mydła lub mydła antybakteryjnego. Dłonie należy myć przez 30 sekund, uwzględniając nie tylko wewnętrzną powierzchnię dłoni, ale również wierzch dłoni, przestrzenie międzypalcowe, okolice kciuka i nadgarstki. Jak prawidłowo myć dłonie? Najpierw należy zwilżyć je wodą i nałożyć mydło, dokładnie namydlić wewnętrzne powierzchnie dłoni, następnie namydlić palce, splatając je ze sobą. Umyć kciuki, wierzch dłoni i skórę aż po nadgarstki. Obficie spłukać i wytrzeć do sucha.

Częste i bardzo dokładne mycie rąk jest ogromnie ważne, gdyż na dłoniach gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia i patogeny – nie tylko koronawirus. Z tego też względu należy unikać dotykania rękami twarzy – szczególnie okolic ust, nosa oraz oczu! Trzeba także pamiętać o tym, że podczas kaszlu i kichania powinno się zasłaniać nos i usta zgięciem łokcia lub chusteczką, a nie dłonią!

Dezynfekuj dłonie i dotykane powierzchnie!

Oprócz dokładnego i regularnego mycia rąk kluczowym elementem zapobiegania zakażeniom koronawirusem jest dezynfekcja rąk z użyciem preparatów na bazie alkoholu. W wielu sytuacjach nie ma warunków do umycia dłoni, wówczas płyny antybakteryjne do rąk przychodzą z pomocą. O tym, że to właśnie środki do dezynfekcji rąk sojusznikiem w walce z koronawirusem są niezaprzeczalnym, świadczy fakt, że dozowniki z preparatami antybakteryjnymi rozstawione są niemal wszędzie!

Choć płyny antybakteryjne do rąk to podstawa, warto również zaopatrzyć się w środki odkażające do dezynfekowania powierzchni. Na różnych materiałach koronawirus może przetrwać od kilku godzin nawet do kilku dni! Aby zminimalizować ryzyko kontaktu z patogenem, należy odkażać często dotykane powierzchnie i przedmioty – w szczególności klamki i telefony. W miejscach publicznych zaleca się unikać dotykania dłońmi m.in. poręczy lub przycisków w windzie. Dobrym zabezpieczeniem w takich sytuacjach są również rękawiczki ochronne (np. rękawice winylowe 100 sztuk, rękawice bezpudrowe Peha-Soft Nitrile Fino 10 sztuk).

Zaszczep się!

Dostępne na rynku szczepionki na koronawirusa zapewniają ochronę przed zakażeniem, przed ciężkim przebiegiem Covid-19 i przed hospitalizacją, zmniejszają także ryzyko powikłań pocovidowych. Skorzystanie ze szczepień ochronnych jest bezpłatne, wystarczy się zarejestrować – na stronie pacjent.gov.pl, przez aplikację Moje IKP, dzwoniąc na numer 989, wysyłając sms o treści SzczepimySie na numer 664 908 556 lub 880 333 333, kontaktując się z wybranym punktem szczepień. Przed szczepieniem u osób mających jakiekolwiek niepokojące objawy zaleca się wykonać testy na koronawirusa.

Co zrobić, gdy podejrzewasz zakażenie SARS-CoV-2?

Jak postępować w sytuacji, gdy mogło dojść do zakażenia wirusem SARS-CoV-2? Przede wszystkim należy jak najszybciej poddać się samoizolacji i wykonać test na koronawirusa (Covid-19) do domowego użytku. Jak to zrobić? Kup w aptece antygenowy test na koronawirusa - Covid-19 - wykonaj go w domu i przekonaj się, jakie to proste! Szybkie antygenowe testy na koronawirusa przeprowadzają również niektóre apteki – są one bezpłatne i nie wymagają skierowania. Natomiast, aby wykonać bezpłatny test PCR, należy się zarejestrować przez internet (konieczny jest profil zaufany) lub zamówić rozmowę z konsultantem Domowej Opieki Medycznej. Więcej na temat dostępnych na rynku testów można przeczytać w artykule: Test na koronawirusa. Rodzaje testów i sposób ich wykonywania.

Aby uniknąć zakażenia koronawirusem, należy przestrzegać obowiązujących zaleceń – zachowywać dystans społeczny, unikać zatłoczonych miejsc, nosić maseczki ochronne, często myć ręce oraz stosować płyny antybakteryjne do rąk. Osoby podejrzewające u siebie zakażenie w trosce o zdrowie swoje i innych powinny poddać się samoizolacji i wykonać testy na koronawirusa.

Autor: Ewa Krulicka

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane produkty

pixel