Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Środki do dezynfekcji rąk sojusznikiem w walce z koronawirusem!

04.04.2020
Porady farmaceuty
Środki do dezynfekcji rąk sojusznikiem w walce z koronawirusem!

Pandemia koronawirusa paraliżuje życie ludzi na wszystkich kontynentach. Cały świat szuka skutecznego lekarstwa oraz szczepionki, na razie bezskutecznie. Póki co zostaje nam stosowanie się do zaleceń władz przede wszystkim w kwestii niewychodzenia z domu bez potrzeby oraz dokładnego mycia rąk i ich częstego odkażania. Jak skutecznie dezynfekować dłonie? Gdzie kupić preparaty do dezynfekcji skóry?

Środki do dezynfekcji rąk: jak działają?

W obecnej sytuacji głównym celem dezynfekowania, czyli odkażania rąk, jest niszczenie znajdującego się na skórze wirusa SARS-CoV-2. Potrzeba do tego odpowiedniego produktu, który wykazuje działanie wirusobójcze (np. płyn antybakteryjny). Na szczęście drażniący wpływ na koronawirusa ma alkohol np. etanol, izopropanol, metanol! Wytyczne dotyczące płynów do dezynfekcji jasno precyzują, że skuteczne działanie przeciwwirusowe uzależnione jest od odpowiednio wysokiego stężenia alkoholu – minimum 60%, przy czym preferowana jest zawartość alkoholu na poziomie 75-80%. W jaki sposób alkohol niszczy wirusy? Uszkadza on otoczkę lipidową pokrywającą koronawirusa, co znacząco go osłabia, a w efekcie całkowicie unieszkodliwia. Trzeba jednak pamiętać, że nierozcieńczony wysoko stężony alkohol (np. spirytus rektyfikowany 95%) nie nadaje się do odkażania. Paradoksalnie jego działanie jest zbyt mocne, powoduje on szybką koagulację białka, które przekształca się w nieprzepuszczalną warstwę ochronną, tym samym wirus nie zostaje zniszczony! Oprócz alkoholu działanie biobójcze wykazuje również zwykła, dostępna za kilka złotych w każdej aptece woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru, który skutecznie denaturuje białka patogenów.

Preparaty do dezynfekcji skóry rąk

Od momentu rozpoczęcia pandemii koronawirusa z półek sklepowych i aptecznych znikają określone produkty, wśród nich znajdują się także wszelkie środki antyseptyczne. Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie wiele firm rozpoczęło ich masową produkcję. Kilka dni temu w aptekach pojawił się preparat marki Hasco-Lek – Covi-Sept. Jest to płyn do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk o działaniu wirusobójczym. Według zaleceń producenta preparat można stosować do odkażania skóry dłoni zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych oraz w placówkach zdrowia, dodatkowo będzie pomocny w dezynfekcji różnych powierzchni i urządzeń, które nie mają bezpośredniej styczności z żywnością. Głównym składnikiem produktu jest etanol (80g/100g – stężenie wyższe niż standardowo stosowane w tego typu płynach), dodatkowo formułę wzbogaca dekspantenol, przez co Covi-Sept nie ma aż tak drażniącego i wysuszającego działania na skórę jak środki do dezynfekcji rąk niezawierające dodatkowych substancji ochronnych i nawilżających. Dekspantenol działa przeciwzapalnie, nawilżająco i łagodząco, ponadto wspiera procesy gojenia się ran i proces regeneracji skóry, jest ważny dla utrzymania fizjologicznych funkcji naskórka.

Płyn do dezynfekcji powierzchni

Działania prewencyjne powinny obejmować także oczyszczanie i odkażanie powierzchni domowych oraz urządzeń, które są często dotykane – klamki, meble, smartfony. Większość dostępnych na rynku środków do dezynfekcji skóry można stosować także na inne powierzchnie. Regularnego mycia wymagają również urządzenia sanitarne i podłogi, do codziennego sprzątania można z powodzeniem używać popularnych środków czyszczących, które zawierają podchloryn sodu.

Mycie rąk

Trzeba pamiętać, że płyny do dezynfekcji to nie wszystko! Właściwie należy je traktować jako działanie dodatkowe, uzupełnienie konwencjonalnego mycia dłoni czy stosowania się do ogólnych zasad (np. maseczka antywirusowa wewnątrz budynków). Zarówno polscy lekarze i eksperci z sanepidu, jak i specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia każdego dnia przypominają, jak ważna jest higiena rąk! Bardzo dokładne i częste mycie dłoni destabilizuje struktury wirusów, które się na nich znajdują, ponadto pozwala mechanicznie usunąć z powierzchni skóry chorobotwórcze drobnoustroje (umożliwia ich spłukanie do kanalizacji)! Kiedy mamy dostęp do wody i mydła, to mycie rąk powinno stanowić podstawę profilaktyki przeciwko zarażeniu koronawirusem. Aby działanie to było skuteczne, należy stosować się do zasad prawidłowej higieny dłoni! Ręce należy myć przynajmniej przez 30 sekund! Mydło (zaleca się stosować mydła w płynie) należy spienić na dłoniach, dokładnie pocierając wierzch i spód dłoni, powierzchnie między palcami, kciuki oraz nadgarstki. Po spłukaniu mydła ręce należy wytrzeć do sucha. Na tym etapie można zakończyć proces oczyszczania dłoni lub użyć środka do dezynfekcji. Zalecaną przez producenta ilość płynu lub żelu należy wetrzeć w suche dłonie, wykonując ruchy takie same jak podczas ich mycia.

Niestety nasze uzbrojenie w walce z koronawirusem jest ograniczone. Jako społeczeństwo powinniśmy robić wszystko, aby ograniczyć pandemię. Mycie i dezynfekcja dłoni to jedno z najważniejszych zaleceń lekarzy i specjalistów. Realizacja tego zadania nie jest trudna, dlatego higiena rąk powinna być traktowana priorytetowo! Ponadto w razie konieczności wyjścia z domu należy nosić dodatkowe środki ochrony osobistej – rękawiczki jednorazowe oraz maseczki ochronne! Trzeba również przypomnieć o konieczności intensywnej pielęgnacji dłoni. Częsty kontakt z wodą i mydłem, płyny antyseptyczne na bazie alkoholu – to wszystko podrażnia i przesusza skórę, która zaczyna pękać, ułatwia to niestety wnikanie patogenów do organizmu. Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzeń skóry, należy stosować często i obficie wszelkiego rodzaju kremy do rąk, maść z witaminą A lub Linomag.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
OCTENISEPT preparat 50ml

OCTENISEPT preparat 50ml

23,90 zł
OCTENISEPT preparat 250ml

OCTENISEPT preparat 250ml

46,33 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel