Poparzenie słoneczne - co na nie zastosować?
21.07.2021Oparzenia słoneczne to nic innego jak uszkodzenia skóry oraz naczyń krwionośnych na skutek nadmiernej ekspozycji na słońcu. Skóra narażona na zbyt duże promieniowanie UV staje się czerwona oraz bardzo wrażliwa – w zaawansowanych stadiach oparzeń wystąpić mogą również pęcherze wypełnione płynem. Jak załagodzić ból i pieczenie skóry poparzonej słońcem? - koniecznie poznaj domowe i farmakologiczne sposoby na oparzenia słoneczne.
Poparzenie słoneczne – skala oparzeń
Oparzenia słoneczne diagnozowane są na podstawie trzystopniowej skali – oparzenia I, II oraz III stopnia. I stopień oparzeń dotyczy najłagodniejszych zmian – objawia się on widocznym rumieniem na skórze, towarzyszy mu wrażliwość oraz ból odczuwany przy kontakcie ze skórą. Dodatkowo poparzenie słoneczne I stopnia wywoływać może silny obrzęk oraz pieczenie.
W przypadku oparzeń skóry II stopnia uszkodzeniu ulega cała wierzchnia warstwa naskórka, co skutkuje bólem o silnym natężeniu. Oparzenia słoneczne II stopnia charakteryzują się silnym pieczeniem, skóra pokryta jest licznymi bąblami wypełnionymi płynem surowiczym, których nie należy przekłuwać. Przedstawionym objawom skórnym towarzyszyć może wysoka gorączka i silne osłabienie – w niektórych przypadkach może dojść do utraty przytomności. Poparzenie słoneczne III stopnia stanowić największe zagrożenia dla zdrowia. Prz rozległym poparzeniu promieniami UVB uszkodzeniu ulegają wszystkie warstwy naskórka, czego konsekwencją może być martwica. Oparzenia III stopnia charakteryzują się niewyobrażalnie silnym bólem oraz brakiem reakcji skóry na dotyk.
Co na oparzenia słoneczne?
Jak głosi powszechnie znane powiedzenie: lepiej zapobiegać niż leczyć – dotyczy to również skóry, bowiem o wiele łatwiej zadbać jest o odpowiednią ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, niż pielęgnować i leczyć poparzoną skórę. Podstawową zasadą podczas kąpieli słonecznych jest stosowanie kremów ochronnych z filtrem przeciwsłonecznym – aplikację należy powtarzać co 2-3 godziny oraz po każdym wyjściu z wody - takie kosmetyki do opalania minimalizują ryzyko bolesnych oparzeń. Zaleca się, aby nie korzystać z kąpieli słonecznych między godziną 11:00 a 15:00, dodatkowo należy pamiętać o ochronie skóry poprzez noszenie przewiewnych i lekkich ubrań, np. lniane koszule. W przypadku, gdy zastosowane środki ochronne nie przyniosą rezultatów i dojdzie do wystąpienia oparzeń słonecznych, należy zastosować dostępne w aptekach preparaty łagodzące oparzenia, np. panthenol w postaci żelu czy panthenol w sprayu oraz środki przeciwbólowe (w przypadku wystąpienia nadmiernej tkliwości i silnego bólu) oraz wdrożyć domowe sposoby na oparzenia słoneczne.
Preparaty na oparzenia słoneczne
Wśród najpopularniejszych, jak i najskuteczniejszych składników występujących w preparatach na oparzenia słoneczne jest panthenol, czyli prowitamina B5. Naturalnie występuje on w ludzkiej skórze, paznokciach i włosach – jest on niezbędny do prawidłowej regeneracji naskórka. W wyniku procesu utlenienia pathenol przekształca się w w witaminę B5, która jest odpowiedzialna za wiązanie wody.
Dzięki małocząsteczkowej budowie wiązanie łatwo wnika w skórę i skutecznie regeneruje i odbudowuje skórę podrażnioną kąpielą słoneczną. Panthenol w sprayu sprawdzi się doskonale, gdy skóra jest mocno rozpalona, zaczerwieniona i przesuszona – występuje on w kilku stężeniach 5% (Panthenol 5% Aflofarm), 10% (Pantenol d-panthenol 10% Zyskaj Zdrowie) oraz w stężeniu 20% (Panthen Plus pianka Aflofarm) – należy dodać, że im wyższe stężenie tym lepsze rezultaty! W asortymencie aptecznym znajdziemy nie tylko panthenol w sprayu, ale również preparaty w postaci maści i żelów, np. Panthenol lotion 10% czy Panthenol Family emulsja.
Pianki oraz maści bazujące na panthenolu mogą zawierać w składzie dodatkowe składniki, które wpływają korzystanie na poparzenie słoneczne i aktywizują podziały komórek przyspieszając regenerację i powrót skóry do równowagi, między innymi: sok z aloesu, kwas hialuronowy, alantoinę i ekstrakt z nagietka. Wśród preparatów na oparzenia słoneczne zawierające przedstawione składniki wyróżnić można: Baika-SUN żel, Iwostin Solecrin Pianka kojąca z D-pantenolem, Radioprotect krem kojąco-łagodzący, Panthenol żel z aloesem i alantoiną czy Entil żel na oparzenia.
Sposoby na oparzenia słoneczne
Farmakologiczne sposoby na oparzenia słoneczne to nie jedyna szansa, aby szybko i skutecznie przywrócić skórę do dobrej formy – warto również skorzystać z domowych metod, które cieszą się coraz większą popularnością. Jednym z najczęściej praktykowanych domowych sposobów na oparzenia słoneczne jest świeżo wyciśnięty sok z aloesu – jest on nie tylko piękną ozdobą, ale również doskonałym wsparciem przy problemach skórnych, między innymi w przypadku poparzeń promieniami UVB.
Świeżo wyciśniętą maź można zastąpić także maścią z aloesu, którą bez problemu można nabyć w każdej aptece. Rozpaloną i zaczerwienioną skórę można również załagodzić letnią kąpielą w occie jabłkowym, który nie tylko zapobiegnie rozwojowi infekcji skórnych, ale także ukoi zaognioną skórę. Na oparzenia słoneczne doskonale sprawdzą się również okłady z zimnej maślanki, kefiru czy z zsiadłego mleko – produkty mleczne przywracają prawidłowe pH skóry oraz tworzą powłokę ochronną przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.
W leczeniu oparzeń słonecznych niezwykle pomocne mogą okazać się warzywa, a mianowicie schłodzone plastry pomidorów, w których składzie występuje likopen, czyli przeciwutleniacz regulujący temperaturę oparzonego miejsca. Domowe leczenie poparzeń słonecznych może wesprzeć fitoterapia, czyli ziołolecznictwo, albowiem niezwykle skuteczne mogą okazać się napary z kwiatów nagietka, mięta czy oczaru wirginijskiego. Wystarczy jedynie przygotować napar i za pomocą gazy okładać nimi oparzone miejsca.
Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl