Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Apteczka do samochodu – co do niej spakować?

27.05.2025
Pierwsza pomoc

Ewa Krulicka

Choć nie jest to obowiązkowe, w każdym aucie powinna się znajdować apteczka samochodowa. Musi ona zawierać kilkanaście podstawowych produktów, które umożliwią udzielenie pierwszej pomocy, gdy dojdzie do wypadku lub innej sytuacji awaryjnej. Powinny tam być np. opatrunki i bandaże, środek odkażający, a także koc ratunkowy. Jak należy skompletować wyposażenie apteczki do samochodu? 

Spis treści:

apteczka do samochoduObowiązkowe wyposażenie apteczki samochodowej

Czy istnieją polskie przepisy dotyczące apteczki samochodowej? Ani posiadanie apteczki, ani wyposażenie apteczki samochodowej nie jest prawnie usankcjonowane, jednak każdy właściciel auta powinien zadbać o to, aby takie produkty jak np. bandaż elastyczny i plaster z opatrunkiem znalazły się w jego samochodzie.

Gotową apteczkę zgodną z normami DIN 13164 (jest to niemiecka norma, która obowiązuje również na terenie Unii Europejskiej) można bez problemu kupić w większości aptek, sklepów i stacji benzynowych. Prawda jest jednak taka, że takiego „gotowca” warto uzupełnić o kilka dodatkowych produktów, aby apteczka w aucie jeszcze lepiej spełniała swoją funkcję.

Przepisy dotyczące apteczki w aucie

Czy apteczka w aucie jest obowiązkowa? W Polsce nie ma przepisów, które określałyby konieczność wożenia w samochodzie apteczki, oznacza to, że za jej brak nie grozi mandat. Jednakże każdy z nas ma obowiązek udzielania pomocy osobom poszkodowanym i to właśnie z tego powodu w samochodzie powinna się znajdować odpowiednio skompletowana apteczka. Warto też dodać, że w niektórych krajach według prawa na wyposażeniu musi się znajdować obowiązkowa apteczka w aucie, tak więc osoby podróżujące za granicę powinny mieć to na uwadze.

Podstawowe środki opatrunkowe

Co musi być w apteczce samochodowej? Wyposażenie apteczki samochodowej powinno zawierać zestaw środków opatrunkowych. Powinny to być różnego rodzaju opatrunki i bandaże w kilku rozmiarach. Jakie środki opatrunkowe do samochodu należy spakować? Są to przede wszystkim:

Ważne, aby opatrunki, opaski, bandaże i chusty były w różnych rozmiarach, każdy powinien być w kilku sztukach. Jaki bandaż elastyczny do apteczki samochodowej wybrać? Sprawdzi się zarówno taki z zapinką, jak i samoprzylepny.

Narzędzia i akcesoria pierwszej pomocy

Czego nie może zabraknąć w apteczce samochodowej? Apteczka w aucie powinna zawierać także kilka narzędzi i przedmiotów, które będą przydatne podczas udzielania pomocy poszkodowanym. Zestaw pierwszej pomocy do samochodu należy uzupełnić o:

  • rękawiczki ochronne, np. lateksowe lub nitrylowe
  • nożyczki – najlepiej specjalne nożyczki do apteczki samochodowej (14,5cm)
  • koc ratunkowy, tzw. folię NRC
  • instrukcję udzielania pierwszej pomocy wraz z wykazem telefonów alarmowych
  • woreczki foliowe

Dodatkowo można do apteczki do samochodu spakować takie przedmioty jak maseczki antywirusowe (maseczki ochronne) oraz maseczka do resuscytacji (ustnik do sztucznego oddychania). Jeśli chodzi o koc termiczny do apteczki samochodowej, to warto mieć 2-3 sztuki, podobnie rękawiczki jednorazowe do apteczki samochodowej zaleca się spakować w większej ilości.

Dodatkowe elementy apteczki zwiększające bezpieczeństwo

W większości przypadków wystarczająca jest apteczka do samochodu w podstawowej wersji, można jednak wzbogacić ją o kilka dodatkowych preparatów i akcesoriów, dzięki którym jeszcze łatwiej będzie udzielić pomocy. Co spakować do apteczki samochodowej?

Preparaty do dezynfekcji i higieny

Aby w prawidłowy sposób opatrzyć rany poszkodowanego, konieczne są odpowiednie środki odkażające. Najbardziej uniwersalne są płyny do dezynfekcji na bazie oktenidyny. Do tego warto też spakować gaziki dezynfekujące oraz chusteczki nasączane.

Leki i preparaty medyczne, które warto mieć pod ręką

Zasadniczo nie warto wozić ze sobą żadnych leków, apteczka samochodowa jest czasem narażona na działanie bardzo niskich lub bardzo wysokich temperatur, a to nie służy substancjom leczniczym. Leki przeciwbólowe, leki na biegunkę czy też leki na chorobę lokomocyjną zaleca się dopakowywać do apteczki do samochodu przed dłuższymi wycieczkami.

Specjalistyczne opatrunki i materiały

Choć wiadomo, że trzeba włożyć kompres jałowy do apteczki samochodowej, to oprócz niego mogą być przydatne również inne rodzaje opatrunków. Jako dodatkowe wyposażenie apteczki samochodowej można dorzucić specjalistyczne opatrunki, tzw. opatrunki indywidualne, m.in. G, M, K. Cechują się one wysokimi właściwościami chłonnymi, są one przeznaczone do opatrywania poważniejszych ran i do tamowania obfitych krwawień. Nie zaszkodzi mieć także szynę do stabilizacji złamań oraz opaskę uciskową.

Apteczka dla różnych potrzeb i sytuacji

Standardowa apteczka pierwszej pomocy do auta może nie być wystarczająca, jeśli planowana jest dłuższa podróż lub gdy na wycieczkę jedzie cała rodzina z dziećmi. W takich sytuacjach należy zindywidualizować ją pod kątem potrzeb uczestników wyjazdu.

Wyposażenie apteczki na długie podróże

Przed dłuższą podróżą należy zrobić inwentaryzację swojej apteczki, aby sprawdzić, co się w niej znajduje i co trzeba ewentualnie uzupełnić. Dodatkowo warto zabrać ze sobą kilka podstawowych leków, m.in. leki przeciwbólowe lub leki na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, jak również takie środki jak elektrolity, leki na alergię, maści przeciwbakteryjne i maści na stłuczenia.

Apteczka rodzinna – co dodać, gdy podróżujemy z dziećmi?

Więcej pracy wymaga apteczka samochodowa dla rodziny. Trzeba uwzględnić, jakie leki mogą być potrzebne dla poszczególnych członków rodziny. W przypadku najmłodszych pomocne mogą być środki na ból i gorączkę oraz leki na biegunkę i na chorobę lokomocyjną. Które leki przeciwbólowe do apteczki samochodowej zaleca się spakować? Warto wziąć np. tabletki z ibuprofenem lub paracetamolem, a dla dzieci leki w postaci syropu.

Apteczka na wyjazd zagraniczny

Wprawdzie apteczka do samochodu w Polsce nie jest obowiązkowa, ale w niektórych krajach przepisy są inne. Osoby, które wyjeżdżają za granicę, powinny o tym pamiętać. Należy sprawdzić wytyczne dotyczące wyposażenia apteczki w danym kraju, a także zasady dotyczące ewentualnych obostrzeń związanych z wwożeniem leków, jeśli też będziemy je zabierać.

Jak prawidłowo przechowywać apteczkę w samochodzie?

W jaki sposób bezpiecznie przechowywać apteczkę? Należy zadbać o to, aby wszystkie produkty były odpowiednio zapakowane w jednym pojemniku. Sam pojemnik trzeba umieścić w takim miejscu, gdzie nie będzie przeszkadzał, a jednocześnie w razie potrzeby będzie można po niego szybko sięgnąć.

Wybór odpowiedniego pojemnika na apteczkę

Gdzie kupić apteczkę do samochodu? Sporo jest takich miejsc. Warto sprawdzić ofertę aptek, aptek internetowych, sklepów motoryzacyjnych, a nawet popularnych marketów. Apteczki samochodowe sprzedawane są także na stacjach benzynowych. Ile kosztuje apteczka do samochodu? Wszystko zależy od tego, co zawiera. Najtańsze mogą kosztować już 20-30zł, lepiej wyposażone około 80-100zł. Jaka apteczka do samochodu będzie najlepsza? Tańsze opcje kuszą ceną, ale niestety ich jakość nie jest zbyt dobra, natomiast te droższe są już lepiej skompletowane, a zawarte w nich produkty są wyższej jakości.

Kontrola ważności i stanu wyposażenia

Apteczka pierwszej pomocy do samochodu musi być regularnie sprawdzana – przynajmniej raz w roku i zawsze przed dłuższymi wyjazdami. W jej wyposażeniu powinny być wyłącznie pełnowartościowe produkty, dzięki czemu mamy gwarancję, że w sytuacji awaryjnej nie zawiodą. Wiele osób zapomina, że nie tylko leki mają termin ważności. Przeterminować się mogą również płyny do dezynfekcji, bandaże i opatrunki. Na bieżąco trzeba też uzupełniać uszkodzone lub zużyte produkty.

Gdzie umieścić apteczkę w samochodzie?

Miejsce, w którym umieścimy apteczkę, jest ważne. Nie można jej rzucić ot tak na tylne siedzenie. Powinno się ją położyć w miejscu łatwo dostępnym, a jednocześnie bezpiecznym, w którym nie będzie przeszkadzać. Należy też zwrócić uwagę na to, aby nie była wystawiana na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz na kontakt z wilgocią. Dobrym miejscem na jej przechowywania jest np. bagażnik, często są tam specjalne uchwyty lub przegródki, gdzie można włożyć apteczkę. Można ją również umieścić w schowku lub pod siedzeniem pasażera.

Apteczka samochodowa to niewielki pojemnik o wielkim znaczeniu. Odpowiednio skompletowana może pomóc uratować komuś życie! W razie wypadku umożliwia udzielenie pierwszej pomocy i zadbanie o poszkodowanych aż do przyjazdu ratowników. Warto więc poświecić dłuższą chwilę na wybór apteczki do samochodu.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2025

Polecane produkty

pixel