Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Wakacyjny niezbędnik, czyli kompletujemy apteczkę na wyjazd!

28.07.2021
Pierwsza pomoc
Wakacyjny niezbędnik, czyli kompletujemy apteczkę na wyjazd!

Wakacyjny wyjazd – wielka sprawa, ponieważ na zasłużony urlop czekamy cały rok! Planujemy, rezerwujemy, a także ubezpieczamy siebie i bliskich, a jednym z takich „ubezpieczeń” jest dobrze wyposażona apteczka na wakacje! Preparat na kleszcze, materiały opatrunkowe, kosmetyki do opalania...ale to nie wszystko! Sprawdź co jeszcze powinien zawierać Twój wakacyjny niezbędnik.

Bezpieczne kosmetyki z filtrem ochronnym

Tak! Ochrona przeciwsłoneczna to podstawowy punkt wyposażenia apteczki wakacyjnej. Ze słońcem nie ma żartów, a poparzenia słoneczne lub wystąpienie udaru cieplnego mogą skutecznie zepsuć nawet najlepszy urlop.

Wybierając odpowiednie kosmetyki do opalania, należy uwzględnić potrzeby skóry tzn. jaką mamy karnację, czy mamy skłonności do alergii, jak opala się nasza skóra – czy ulega poparzeniom, czy mamy znamiona, które należy szczególnie chronić, a także, w jakim jesteśmy wieku – inne są składniki kosmetyków dla osób dorosłych, a inne dla dzieci i niemowląt. Te wiadomości pomogą w wyborze kosmetyku spełniającego nasze oczekiwania.

Wiemy, że im wyższy filtr ochronny tzw. SPF (z ang. Sun Procection Faktor), tym lepiej chroniona będzie nasza skóra przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego. Wiemy jednak, że na rynku dostępne są kosmetyki i dermokosmetyki z różnymi faktorami, który więc wybrać? Przyjmuje się, że dobór filtra powinien być dostosowany do fototypu skóry według zasady im jaśniejsza karnacja, tym wyższy współczynnik SPF.

Szczególną i wysoką ochroną przeciwsłoneczną muszą zostać objęte osoby o jasnej karnacji, bardzo wrażliwej – naczyniowej, dotkniętej bielactwem, z piegami lub innymi zmianami pigmentacyjnymi. Bezpieczne kosmetyki z filtrem ochronnym SPF50+ wskazane są także dla dzieci i niemowląt oraz dla kobiet w ciąży. Kosmetyki do opalania z wysokim filtrem stosowane zgodnie z zaleceniami producenta (zawsze zapoznaj się z informacją na opakowaniu kosmetyku!), pomogą uchronić skórę przed podrażnieniem lub poparzeniami, a także umilą i wydłużą czas, jaki będziemy mogli bezpiecznie spędzić na słońcu.

Materiały opatrunkowe

Wakacje to nie tylko plaża i błogie leniuchowanie na piasku. Część z nas wyruszy w góry, pod namiot, na wycieczki piesze i rowerowe. Aktywności wakacyjnych jest wiele, a w zależności od tego, gdzie skieruje nas przygoda, tam też powinna podążać z nami apteczka na wyjazd. Dlaczego to tak ważne? W lesie, na leśnych traktach, w trasie trudno o aptekę lub sklep medyczny, a drobne otarcia, zranienia lub stłuczenia niejednokrotnie wymagają szybkiej interwencji.

Jeśli nie masz pomysłu i czasu na kompletowanie swojej indywidualnej apteczki wakacyjnej, to dobrym rozwiązaniem będzie zakup apteczki pierwszej pomocy, którą bez problemu zakupisz np. w aptece stacjonarnej lub internetowej. Apteczki tego rodzaju są niewielkich rozmiarów, a w środku znajdziesz najpotrzebniejsze artykuły: materiały opatrunkowe, bandaż elastycznykompresy gazowe – jałowe lub niejałowe, różnego rodzaju plastry z opatrunkiem lub bez opatrunku, koc ratunkowy, rękawiczki jednorazowe, chusta trójkątna, małe nożyczki i inne elementy w zależności od rodzaju apteczki i naszych potrzeb.

Ważnym elementem wyposażenia apteczki na wyjazd i tworzącym nieodłączny zestaw do materiałów opatrunkowych jest preparat do dezynfekcji ran i otarć np. zawierający octenidynę,
a także sól fizjologiczna przydatna do oczyszczenia skóry z krwi i zanieczyszczeń.

Środki na kleszcze i komary

Beztroskę wakacyjnego wypoczynku mogą zakłócić także insekty! Komary – zmora letnich wieczorów, uciążliwe meszki oraz kleszcze. Aby wypoczynek nad jeziorem, w lesie lub w górach był bezpieczny i przyjemny, należy zaopatrzyć apteczkę na wyjazd w preparat na kleszcze oraz w spray na komary.

Dobór odpowiedniego repelentu wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem. Do wyboru mamy preparaty o chemicznym składzie oraz spraye i płyny, których skład oparty jest na naturalnych komponentach. Naturalna ochrona przeciw komarom i kleszczom wskazana jest dla malutkich dzieci. Preparaty tego rodzaju zawierają olejki eteryczne np. z trawy cytrynowej, goździków, lawendy. Pamiętajmy, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek repelentu u dzieci należy zapoznać się z informacją na opakowaniu preparatu.

Bardzo skuteczne środki odstraszające komary, meszki i kleszcze to między innymi te, które zawierają wysokie stężenie substancji o nazwie DEET (N,N-Dietyl-m-Toluamid). Spray na komary i spray na kleszcze zawierający DEET można aplikować bezpośrednio na skórę i ubranie, a także spryskiwać nim przedmioty w bliskim otoczeniu. Spray jest odporny na wilgoć i pot, dlatego zachowuje wysoką skuteczność także w wysokich temperaturach.

Autor: tech.farm. Anna Bawer

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
pixel