Dlaczego warto uwzględnić kompleks witamin dla kobiet w codziennej diecie?
15.04.2025Nie ulega wątpliwości, że utrzymanie dobrej diety, bogatej w witaminy, jest niezbędne dla zdrowia kobiet. W rzeczywistości panie na każdym etapie swojego życia potrzebują składników odżywczych, które wspierają ich dobre samopoczucie, zdrowie fizyczne i urodę. Są jednak sytuacje, kiedy dieta może nie wystarczać i warto sięgnąć po kompleks witamin. Zobacz, kiedy tak się dzieje.
Kompleks witamin dla młodych kobiet – dla zdrowia i urody
Organizm młodych kobiet w okolicach i po 20. roku życia narażony jest na szereg wyzwań związanych z intensywnym trybem życia. Brak czasu na pełnowartościowe posiłki, sięganie po jedzenie na wynos bogate w tłuszcze i ubogie w błonnik, całonocne imprezy, którym towarzyszy picie alkoholu i palenie papierosów [1]. Taki styl życia może wiązać się z niedostarczaniem do organizmu potrzebnych składników odżywczych. Do tego często dochodzi presja utrzymania szczupłej sylwetki i stosowanie diet redukcyjnych [2].
Dlatego organizm młodej kobiety może potrzebować dodatkowej porcji witamin w formie suplementacji. W końcu każda dziewczyna chce zachwycać zdrową skórą i pięknymi włosami oraz mieć energię do działania, a do tego niezbędne są m.in. witaminy z grupy B [3].
Zestaw witamin dla wsparcia młodych matek i nie tylko
Bardzo ważny jest kompleks witamin dla kobiet, które planują lub mają już potomstwo. Większość przyszłych mam przygotowuje się do tej ważnej roli i już przed ciążą lub od samego jej początku dba o prawidłowe odżywianie. Tym bardziej że podczas ciąży lub karmienia piersią, organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne. Istotne jest zadbanie o podaż niezbędnych składników odżywczych, które wpływają na rozwój płodu oraz zdrowie karmionego naturalnie dziecka [4].
Z reguły u zdrowej kobiety to odpowiednio zbilansowana dieta zaspokaja zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne. Jeśli jednak wystąpi taka potrzeba np. w wyniku nietolerancji pokarmowych, w uzasadnionych przypadkach lekarz może zalecić sięgnięcie po suplement diety. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) zwraca przede wszystkim uwagę na odpowiednią podaż żelaza, kwasu foliowego, DHA, witaminy D oraz jodu [4].
Witaminy niezbędne dla dobrej formy dojrzałych kobiet
Nie tylko młode kobiety potrzebują zestawu witamin w codziennej diecie. Wiele z tych składników odżywczych jest potrzebnych również paniom dojrzałym, zwłaszcza tym, które są w okresie okołomenopauzalnym lub senioralnym. W ich przypadku podkreśla się rolę witamin w utrzymaniu zdrowia fizycznego, dobrego samopoczucia oraz zachowaniu młodego wyglądu na dłużej. Dlatego też u seniorek odnotowuje się zwiększone zapotrzebowanie m.in. na [3]:
-
witaminę A, która jest ważna np. dla utrzymania dobrego wzroku oraz prawidłowego metabolizmu żelaza;
-
witaminę C, której obecność pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu, w celu prawidłowego funkcjonowania skóry, kości, chrząstek, zębów, dziąseł i naczyń krwionośnych;
-
witaminę D, która pomaga utrzymać odpowiedni poziom wapnia we krwi oraz wspiera prawidłową pracę układu odpornościowego;
-
witaminy z grupy B, jak np. niacyna, która przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia, znużenia; tiamina, która pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych czy biotyna, która pomaga w zachowaniu zdrowych włosów i skóry.
Dobrze dobrane witaminy dla kobiety w każdym wieku
Rola witamin w codziennej diecie kobiety jest niepodważalna. Oczywiście to zróżnicowane posiłki powinny zaspokajać zapotrzebowanie organizmu na te składniki odżywcze. Jeśli jednak z różnych powodów ich podaż jest niewystarczająca lub pojawia się potrzeba uzupełnienia witamin w większych porcjach niż te dostarczane w diecie, można sięgnąć po kompleks witamin.
Jednak trzeba pamiętać, że organizm kobiety na różnych etapach życia i przy różnych stanach fizjologicznych ma określone zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne. Dlatego warto zwracać uwagę na skład suplementu diety i jego przeznaczenie (np. dla kobiet w ciąży i karmiących piersią), by wybrać ten najbardziej dopasowany do indywidualnych potrzeb.
Artykuł na zlecenie marki Falvit
Bibliografia:
1. Broniecka A., Wyka J., Styl życia i stan zdrowia kobiet, BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLVI, 2013, 3, s. 363 – 371.
2. Kwiatkowska O., Skop-Lewandowska A., Popularność stosowania diet redukcyjnych wśród kobiet w wieku 19–39 lat, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2015, Tom 21, Nr 3, 307–311.
3. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r., witryna internetowa: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A02012R0432-20210517 (dostęp: 28.11.2024).
4. Stefanowicz E., Suplementacja witamin i mikroelementów w ciąży, 2021, witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63110,suplementacja-witamin-i-mikroelementow-w-ciazy (dostęp: 28.11.2024)