Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Cera dojrzała - charakterystyka i prawidłowa pielęgnacja

01.08.2023
Pielęgnacja

Skóra się starzeje, trzeba to zaakceptować! Oczywiście wiele czynników decyduje o tym, czy oznaki starzenia się skóry takie jak zmarszczki, utrata elastyczności, zaburzenie owalu twarzy i niejednolity koloryt pojawią się wcześniej, czy później. Niemniej jednak pielęgnacja cery dojrzałej to zagadnienie, które powinien zgłębić każdy z nas! W jaki sposób dbać o skórę dojrzałą? Jakie składniki aktywne stosować, a czego unikać?


Spis treści:

cera dojrzała

Jak wygląda cera dojrzała?

Proces starzenia się skóry jest nieunikniony, nie da się go zatrzymać! Mało tego, skóra zaczyna się starze już w okolicach 25. roku życia! Natomiast po 30-tce proces ten gwałtownie przyspiesza. Oznacza to, że kosmetyki o działaniu anti-aging warto już stosować przed 30. urodzinami! Prewencja to najlepszy sposób, aby jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem skóry. Choć proces starzenia rozpoczyna się tak niewiarygodnie wcześnie, to o skórze dojrzałej mówi się dopiero u osób po 45. roku życia. Kobiety w tym wieku w większości wchodzą już w okres okołomenopauzalny, tym samym następujący u nich spadek poziomu estrogenów dodatkowo wpływa na pogorszenie jakości skóry.

Proces starzenia się skóry jest naturalnym procesem warunkowanym czynnikami wewnętrznymi, na które zwykle nie mamy wpływu, zalicza się tu przede wszystkim czynniki genetyczne oraz hormonalne, a także fizjologiczne mechanizmy starzenia. Wpływ na to, jak starzeje się skóra, ma też jej rodzaj, szybciej oznaki starzenia pojawiają się na cerze suchej, alergicznej i wrażliwej. Oprócz czynników wewnętrznych wymienia się także czynniki zewnętrzne – przyspieszające proces starzenia, czyli m.in. niezdrowy tryb życia, złą dietę, palenie papierosów, przewlekły stres, promieniowanie UV i smog.

Charakterystyka skóry dojrzałej wynika z procesów zachodzących wraz z wiekiem w skórze właściwej i naskórku. Zmniejsza się produktywność fibroblastów, które odpowiadają za syntezę białek podporowych – kolagenu i elastyny, a także kwasu hialuronowego. Proces odbudowy komórek, naturalne procesy ochronne i regeneracyjne skóry przestają być tak efektywne. Zanikają włókna kolagenowe i elastynowe, a te które zostają, są coraz słabsze i nadmiernie się rozciągają, przez co cera dojrzała traci jędrność, sprężystość i napięcie. Natomiast niedobór kwasu hialuronowego prowadzi do spadku elastyczności skóry i do jej przesuszenia, co wpływa na uwidocznienie się zmarszczek.

Początkowo zmarszczek jest stosunkowo mało, mają charakter mimiczny i są dość płytkie, zwykle umiejscowione są wokół ust i oczu, z wiekiem zajmują coraz większą powierzchnię twarzy, pogłębiają się i utrwalają. Co oprócz zmarszczek i utraty elastyczności mieści się w pojęciu charakterystyka skóry dojrzałej? Nieestetycznych oznak upływu czasu jest sporo! Skóra dojrzała jest bardziej podatna na działanie grawitacji, czego dowodem są tzw. bruzdy marionetki, opadające kąciki ust i oczu, opadające powieki, obwisłe policzki oraz rozmyty owal twarzy. Maleje też grubość podskórnej tkanki tłuszczowej, co szczególnie widoczne jest w okolicy szyi i policzków.

Do tego spada zawartość lipidów w cemencie międzykomórkowym oraz aktywność gruczołów łojowych, przyczynia się to do upośledzenia bariery hydrolipidowej, a tym samym do zwiększenia przeznaskórkowej utraty wody. Skóra dojrzała jest mocno odwodniona i przesuszona, szorstka, cienka, zwiotczała, niedotleniona, nadwrażliwa i słabo odżywiona. Często określa się ją jako zmęczoną, poszarzałą i pozbawioną blasku. Staje się też bardziej podatna na pojawianie się przebarwień, plam starczych i pękających naczynek, co skutkuje nierównym kolorytem.

pielęgnacja skóry dojrzałej

Jak pielęgnować cerę dojrzałą?

Pielęgnacja skóry dojrzałej powinna obejmować zarówno działanie przeciwzmarszczkowe i przeciwstarzeniowe, jak również kroki pielęgnacyjne dostosowane do potrzeb konkretnego typu skóry, m.in. suchej, tłustej, a także innych jej wymagań jak skłonność do przebarwień, rumienia i alergii. Warto przy okazji przypomnieć, że pielęgnacja twarzy nie powinna kończyć się na brodzie. To, co aplikowane jest na czoło, policzki i okolice oczu powinno być również nakładane na szyję i dekolt. Mało tego, działania anti-aging należy prowadzić na całym ciele, w szczególności na dłoniach, które równie szybko co twarz i szyja zdradzają wiek.

Schemat pielęgnacyjny powinien składać się ze standardowych etapów jak oczyszczanie, złuszczanie, nawilżanie oraz ochronę przeciwsłoneczną. Do mycia skóry dojrzałej zalecane są delikatne kosmetyki, które nie powodują nadmiernego wysuszania i nie uszkadzają bariery hydrolipidowej. Dobrze się sprawdza dwuetapowe oczyszczanie (np. olejkiem i żelem). Raz lub dwa razy w tygodniu warto złuszczać martwy naskórek, aby zwiększyć przenikanie składników aktywnych oraz pobudzić procesy regeneracyjne.

Na suchej i odwodnionej skórze zmarszczki pojawiają się szybciej, dlatego pielęgnacja cery dojrzałej nie obejdzie się bez nawilżania i wzmacnia bariery hydrolipidowej. Trzeba łączyć natychmiastowe nawodnienie z długotrwałym nawilżeniem, kluczowe jest również zamknięcie wilgoci w skórze i uszczelnienie warstwy lipidowej. Takie działanie można uzyskać, stosując emulsje, sera i kremy z kwasem hialuronowym, trehalozą, ektoiną, ceramidami, kolagenem morskim i skwalanem. Świetne kosmetyki nawilżające, które pokocha cera dojrzała, znajdziemy w ofercie marki Iwostin i Dermedic (np. Dermedic Hydrain 2). Dzienną pielęgnację twarzy należy zakończyć kremem z filtrem. Ochronę przeciwsłoneczną trzeba obowiązkowo stosować codziennie – niezależnie od pogody i pory roku!

Pielęgnacja skóry dojrzałej oprócz wymienionych wcześniej etapów musi w jak największym stopniu skupiać się na spowalnianiu procesów starzenia się skóry, oznacza to, że jej sercem powinny być składniki aktywne! Mowa tu m.in. o antyoksydantach (witamina C, witamina E, koenzym Q10), które neutralizują szkodliwą aktywność wolnych rodników obwinianych za przedwczesne starzenie się skóry. Kluczowe są też składniki, które stymulują syntezę włókien kolagenowych i elastynowych oraz zapewniają działanie uelastyczniające i napinające, czyli peptydy (sygnałowe, transportujące i neuropeptydy) oraz retinol. Retinol to podstawowy składnik w prewencji przeciwstarzeniowej, a także w walce z widocznymi zmarszczkami! Ponadto polecane są kwasy, które zmniejszają widoczność przebarwień, delikatnie złuszczają i wyraźnie wygładzają strukturę skóry.

Składników aktywnych, dzięki którym pielęgnacja skóry dojrzałej może spełniać swoje zadanie, czyli nawilżać, natłuszczać, wzmacniać, odżywiać, rewitalizować, stymulować procesy regeneracyjne, naprawcze i procesy odnowy, a także zapewniać ochronę, jest kilka. Ale nie trzeba od razu wprowadzać wszystkich naraz. Dla skóry dojrzałej korzystny może być tzw. skin cykling, czyli czterodniowy wieczorny cykl pielęgnacyjny. Pierwszego wieczora stosuje się złuszczanie, drugiego retinol, a trzeciego i czwartego regenerację i wzmacnianie bariery hydrolipidowej, a następnie powtarza cykl. Dzienna pielęgnacja skupia się wówczas na nawilżaniu i ochronie przeciwsłonecznej.

Jakich kosmetyków powinny unikać osoby posiadające skórę dojrzałą?

Cera dojrzała jest bardziej podatna na podrażnienia, więc zdecydowanie z kosmetyczki należy usunąć preparaty silnie wysuszające i drażniące, m.in. z alkoholem i mocnymi detergentami, a także kosmetyki mocno perfumowane i zawierające potencjalnie uczulające konserwanty i barwniki. Niewskazane są również peelingi drobno- i gruboziarniste, należy je zastąpić peelingami enzymatycznymi lub kwasowymi. Przede wszystkim jednak należy słuchać swojej skóry i obserwować, co jej pasuje, a co nie!

Co może przyspieszyć starzenie się skóry?

Czynnikiem przyspieszającym starzenie się skóry, a dokładniej przyczyną jej fotostarzenia jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV oraz brak ochrony przeciwsłonecznej! Słońce podobnie jak palenie papierosów i zanieczyszczenia powietrza powoduje uwalnianie w organizmie potężnych ilości wolnych rodników. W młodości jego mechanizmy obronne są w stanie z nimi walczyć, niestety z czasem ta zdolność słabnie. Do czynników przyspieszających proces starzenia się skóry zalicza się też używki, brak snu, przewlekły stres, brak aktywności fizycznej oraz niezdrową, źle zbilansowaną dietę, która prowadzi do niedoborów witamin, minerałów, pierwiastków śladowych, antyoksydantów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto szybciej starzeje się skóra osób, które po prostu o nią nie dbają!

Skóra dojrzała może być piękna i zadbana, wystarczy tylko zapewnić jej odpowiednią pielęgnację. Trzeba jej dostarczać składników, które będą stymulować naturalne procesy regeneracji i odnowy, a także będą ją chronić przed słońcem i innymi czynnikami zewnętrznymi. Pielęgnacja cery dojrzałej to nie tylko kosmetyki! To również zabiegi pielęgnacyjne, m.in. masaże, które warto wykonywać podczas aplikacji serum lub kremu, a także zbilansowana dieta i zdrowy tryb życia!

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel