Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Erytrytol - czym jest i czy warto stosować go jako zamiennik cukru?

18.10.2022
Porady farmaceuty

Na rynku jest wiele zamienników cukru, jednym z nich jest erytrytol. Jest on niemalże tak słodki jak cukier… ale nie ma kalorii. Ponadto jego indeks glikemiczny wynosi zero, czyli doskonale sprawdza się w diecie diabetyków! Jakie korzyści można uzyskać, zastępując w swojej diecie cukier erytrolem?

Z naszego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czym jest erytrytol?
  • Czy erytrytol to zdrowszy zamiennik cukru?
  • Czy erytrytol wspomaga odchudzanie?

erytrol
Erytrytol – co to jest?

Erytrytol, inaczej erytrol lub erytryt to substancja słodząca stanowiąca naturalną alternatywę dla sacharozy. Należy on do grupy alkoholi cukrowych (polihydroksylowych) zwanych poliolami. Wśród polioli znaleźć można także inne popularne słodziki, np. ksylitol (cukier brzozowy), jednakże specjaliści uważają, że erytrytol to lepszy zamiennik cukru niż ksylitol. Jednym z powodów, dla których warto wybierać erytrol, jest to, że w odróżnieniu od ksylitolu w przypadku nadmiernego spożycia nie powoduje silnych wzdęć, biegunki i nudności. Erytrol nie jest trawiony w przewodzie pokarmowym, jest on w niezmienionej postaci wydalany z organizmu wraz z moczem.

Warto wiedzieć, że erytrytol może nie tylko służyć jako zamiennik cukru, ale również jako substancja wypełniająca lub utrzymująca wilgoć, tym samym często można go spotkać jako składnik dodawany do żywności (np. do dżemów, wyrobów cukierniczych i czekoladowych, produktów zbożowych, gum do żucia, napojów), a także do dietetycznych środków spożywczych oraz suplementów diety. Ponadto znaleźć go można w pastach do zębów i w płynach do płukania jamy ustnej, stosuje się go również w przemyśle farmaceutycznym, głównie w tabletkach do ssania i preparatach w proszku. W składzie erytrytol jest oznaczony jako E968. Według Światowej Organizacji Zdrowia erytrol jest uznawany za składnik całkowicie bezpieczny dla człowieka!

Erytrytol wyglądem przypomina zwykły biały cukier i podobnie jak on dobrze rozpuszcza się w wodzie. Dostępny w sklepach erytrol (np. Natur Planet Erytrytol 1000 g) to substancja sztucznie syntezowana, powstająca pod ścisłą kontrolą w procesie fermentacji m.in. glukozy przez określone gatunki drożdży. Naturalnie erytrol występuje w wielu owocach i warzywach (m.in. gruszka, melon, winogrona i kukurydza), a ponadto w pyłkach kwiatów, grzybach, algach, owocach morza, niektórych porostach, w sosie sojowym i w winie.

Do czego można używać erytrol? Jako zamiennik cukru sprawdzi się do słodzenia różnych napojów i przygotowywania posiłków i wypieków. Można go stosować do pieczenia ciast i ciasteczek (jest odporny na wysoką temperaturę), gotowania słodkich potraw (np. naleśników, knedli), przygotowywania deserów, galaretek i dżemów. Trzeba jednak zaznaczyć, że zupełnie nie nadaje się do pieczenia ciast drożdżowych i chleba, drożdże bowiem nie fermentują polioli. Erytrytol ma 70-80% słodyczy sacharozy, należy to wziąć pod uwagę, gdy trzeba będzie w przepisie wymienić cukier na erytrytol – dla takiego samego słodkiego efektu, konieczne jest zastosowanie większej ilości erytrolu. Ciekawostką jest to, że erytrytol oprócz tego, że jest słodki, ma orzeźwiający, lekko mentolowy posmak i wywołuje uczucie chłodu w ustach. Najbardziej wyczuwalne jest to podczas próbowania czystego erytrolu, na szczęście dodanie go do potraw nie zmienia znacząco ich smaku.

Czy erytrytol jest zdrowy?

Nie bez przyczyny erytrytol jest zaliczany do produktów określanych mianem zdrowa żywność. Nie ma kalorii to pierwsza z jego zalet. Ma zerowy indeks glikemiczny – to druga. Jednak to nie wszystko. Erytrytol wykazuje działanie antyoksydacyjne, czyli pomaga neutralizować wolne rodniki, dzięki czemu ogranicza ryzyko wielu chorób, m.in. chorób układu krwionośnego. Ponadto jest zdrowy dla zębów. Hamuje proces fermentacji cukrów przez bakterie próchnicotwórcze, tym samym minimalizuje ryzyko rozwoju płytki nazębnej i próchnicy. Co szczególnie ważne, w odróżnieniu od cukru nie uzależnia.

Erytrytol a cukier

Cukier jest słodszy od erytrytolu, jednak nie jest to aż tak bardzo odczuwalne. Znaczącą różnicą jest natomiast zawartość kalorii i indeks glikemiczny, tu bez dwóch zdań korzystniej wypada słodzik. Erytrol nie dostarcza kalorii, nie jest bowiem trawiony w przewodzie pokarmowym. W dodatku ma zerowy indeks glikemiczny. Spożywanie erytrolu nie powoduje wzrostu poziomu glukozy we krwi!

Erytrytol dla dzieci

Nie ma przeciwwskazań do tego, aby podawać erytrytol dzieciom powyżej 3. roku życia, oczywiście nie należy przesadzać z jego ilością. Ogólnie małym dzieciom nie zaleca się podawać produktów zawierających cukier lub słodziki, aby nie przyzwyczajać ich do słodkiego smaku. Od razu można dodać, że także u kobiet w ciąży erytrol można stosować bez obaw (z zaznaczeniem, że nie należy go nadużywać). Nie wpływa on bowiem negatywnie na rozwój płodu, a także na utrzymanie ciąży.

Erytrytol dla cukrzyka

Osoby chore na cukrzycę muszą stosować słodziki, a erytrytol jest doskonałym wyborem, nie ma bowiem wpływu na stężenie glukozy i insuliny we krwi i charakteryzuje się zerowym indeksem glikemicznym. Jako zamiennik cukru erytrytol jest polecany nie tylko dla diabetyków, ale również dla osób z insulinoopornością, zaburzeniami hormonalnymi (np. z zespołem policystycznych jajników), chorobami układu sercowo-naczyniowego, niektórymi nowotworami złośliwymi oraz dla osób z nadwagą i otyłością.

Erytrytol a odchudzanie

Wszystkie wymienione wyżej zalety erytrytolu sprawiają, że jest on jak najbardziej wskazany dla osób na diecie odchudzającej. Jeśli oprócz obniżenia kaloryczności codziennych posiłków i wprowadzenia regularnej aktywności fizycznej, biały cukier zostanie zastąpiony tym słodzikiem, wymierne efekty będzie można szybciej zauważyć. Efekty nie tylko w postaci niższej wagi i mniejszego obwodu w talii, ale przede wszystkim w postaci lepszego samopoczucia.

Zdecydowanie erytrytol jest zdrowszym zamiennikiem cukru, przez wielu badaczy uznawany jest nawet za najzdrowszą alternatywę dla sacharozy. Jest słodki, nie dostarcza kalorii i ma zerowy indeks glikemiczny. Choć z oczywistych względów polecany jest w szczególności dla diabetyków, osób z nadwagą i otyłością oraz dla osób na diecie, tak naprawdę każdy odczuje korzyści po zastąpieniu białego cukru erytrytolem. 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
Rekomendowane produkty
Natur Planet Erytrytol 500g

Natur Planet Erytrytol 500g

16,08 zł
Natur Planet Erytrytol 1000g

Natur Planet Erytrytol 1000g

21,41 zł
pixel