Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Gula w gardle a nerwica, czyli globus histericus

16.09.2022
Dolegliwości i choroby

Globus histericus to nic innego jak uczucie guli w gardle odczuwane w sytuacjach stresowych i stanach zdenerwowania. Ucisk w gardle jest schorzeniem nieprzyjemnym, pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Zwykle dyskomfort ustępuje podczas jedzenia lub picia. Czy gula w gardle stanowi zagrożenie dla zdrowia?

Z naszego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czym jest globus histericus?
  • Dlaczego gula w gardle pojawia się u osób cierpiących na nerwicę?
  • W jaki sposób leczyć kulę gardłową?

gula w gardle

Globus histericus – co to jest?

Nerwowa gula w gardle, czyli globus histericus (kula gardłowa, gula histeryczna) to zaburzenie przewodu pokarmowego o podłożu psychosomatycznym i nie do końca poznanej etiologii. Nie ma związku z żadną chorobą organiczną, a w badaniach laboratoryjnych i endoskopowych nie wykazuje żadnych nieprawidłowości. Nerwica gardłowa wywoływana jest czynnikami emocjonalnymi i jest dość powszechna, szacuje się, że cierpieć może na nią nawet połowa społeczeństwa. Najczęściej zdarza się, że ucisk w gardle współtowarzyszy nerwicy, depresji, zaburzeniom lękowych i osobowości obsesyjnej. Uczucie guli w gardle zwykle pojawia się na tle lękowym, a także w stanach przewlekłego i silnego stresu, napięcia i zdenerwowania. Dyskomfort ma charakter przemijający, choć ma tendencję do powtarzania się. Objawy somatyczne występują między posiłkami, zwykle podczas jedzenia i picia ustępują.

Ucisk w gardle towarzyszący silnym emocjom, wzruszeniu, lękom, stresowi i tremie może dotyczyć osób w różnym wieku bez względu na płeć, choć zdecydowanie częściej dotyka kobiet. Natomiast raczej rzadko z tym schorzeniem zmagają się dzieci i młodzież poniżej 14. roku życia oraz osoby starsze powyżej 75. roku życia. Objawy nie są bolesne, choć dyskomfort może być wyjątkowo nieprzyjemny. Jego przyczyną jest wrażenie obecności ciała obcego w gardle lub przełyku – ciała obcego, którego tam nie ma! Osoba dotknięta globus histericus odczuwa, jakby kulka wielkości orzecha włoskiego utknęła w okolicy gardła, przez co może pojawić się uczucie dławienia, duszenia, trudności z mówieniem i połykaniem. Objawy guli w gardle, zwłaszcza wrażenie niemożności swobodnego oddychania, mogą powodować nasilenie odczuwanego stresu i niepokoju, a nawet być przyczyną ataków paniki.

Gula w gardle a nerwica

Nerwica jest jednym z powszechnie występujących zaburzeń psychicznych, pod wpływem silnych emocji może dawać różnorodne dolegliwości fizyczne niemające podłoża chorobowego (diagnostyka nie wykazuje żadnych nieprawidłowości). Choć nerwica może pojawić się u każdego, bardziej narażone są na nią osoby wrażliwe, ambitne i nastawione do życia pesymistycznie. Zwykle gorzej radzą sobie one z otaczającą rzeczywistością, co przyczynia się do odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości, a jedną z nich jest gula w gardle.

Osoby zmagające się z nerwicą zwykle doświadczają globus histericus o charakterze napadowym, czyli w momentach wywołujących stres lub lęk, choć z czasem schorzenie może przejść w postać przewlekłą. Najczęściej kuli nerwowej towarzyszy suchość w ustach, wiotkość przełyku, nadmierne skurcze przełyku, równocześnie odczuwalne jest wrażanie, że gardło wypełnia flegma, potocznie określana jako klucha w gardle. Globus histericus na tle nerwicowym, czyli nerwica gardłowa (nerwica przełyku) nierzadko daje objawy ze strony układu krążenia – kołatanie serca, ucisk i ból w klatce piersiowej lub pokarmowego – zgaga, refluks. Uczucie guli w gardle współwystępuje nie tylko z nerwicą, ale i depresją.

Gula w gardle – leczenie

Globus histericus jest schorzeniem psychosomatycznym, jednak objaw, jakim jest gula w gardle, może pojawiać się również jako dolegliwość wywołana konkretnymi chorobami organicznymi, które wymagają odpowiedniego leczenia. Są to np. infekcje gardła i krtani, przewlekłe zapalenie zatok, powiększone migdałki, choroba tarczycy, zgaga, refluks żołądkowo-przełykowy, alergie, rak krtani! Dlatego osoby, u których często powtarzają się epizody ucisku w gardle, powinny się skonsultować z lekarzem, zwłaszcza gdy gula w gardle nie jest jedynym objawem i jednocześnie z nią występuje m.in. stan podgorączkowy, gorączka, niedokrwistość, chrypka, kaszel, ból podczas przełykania, utrata masy ciała.

W celu rozpoznania globus histericus należy najpierw wykluczyć inne schorzenia, lekarz na podstawie wywiadu może zlecić badania laboratoryjne, laryngologiczne, endoskopowe lub gastrologiczne. Jeśli wyniki będą negatywne, zalecana jest konsultacja z psychiatrą lub psychologiem. Specjalista stawia diagnozę, gdy potwierdzi, że przez przynajmniej 3 ostatnie miesiące pojawiały się następujące objawy: uczucie obecności ciała obcego w gardle występujące stale lub okresowo, pojawianie się guli w gardle między posiłkami, brak problemów z przełykaniem (dysfagia) i bolesnego przełykania (odynofagia), brak refluksu i chorób organicznych, które powodują zaburzenia motoryki przełyku.

Osoby, u których została zdiagnozowana nerwica gardłowa, powinny wprowadzić działania mające na celu przywrócenie równowagi psychicznej. Najlepiej sprawdza się psychoterapia oraz wszelkiego rodzaju techniki relaksacyjne i oddechowe, ćwiczenie umiejętności radzenia sobie ze stresem i medytacja. W niektórych przypadkach specjalista może zalecić łagodne leki na uspokojenie, ziołowe leki o działaniu wyciszającym lub leki przeciwdepresyjne. Czasem jednak już samo poznanie diagnozy i zrozumienie mechanizmu schorzenia daje efekt terapeutyczny.

Domowe sposoby na kulę gardłową

Gula w gardle pojawia się w sytuacjach stresowych i stanach silnego wzburzenia lub napięcia, najprościej więc byłoby ich unikać. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, dlatego istotne jest poznanie sposobów ułatwiających radzenie sobie ze stresem, a gdy one nie pomagają, warto sięgać po zioła (np. napary z melisy i rumianku). Przy nerwicy pomocny będzie popularny lek Amol, który zawiera w swoim składzie m.in. olejek lawendowy o działaniu uspokajającym. Ważna jest też higiena snu oraz odpoczynek, które są niezbędne dla psychicznej i fizycznej regeneracji organizmu. Nie można zapominać też o znaczeniu zdrowych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej.

A co w sytuacji, jeśli pojawi się uczucie guli w gardle? Jest to stan przejściowy, nie stosuje się żadnych leków łagodzących ten objaw, nie są potrzebne też żadne zabiegi. Jednakże dyskomfort szybko i skutecznie można zmniejszyć, jedząc przekąskę lub pijając jakiś napój. Podczas tych czynności kula gardłowa ustępuje.

Na globus histericus narażony jest każdy, kto źle znosi stres, napięcie i zdenerwowanie. Na szczęście mimo dużego dyskomfortu, jaki wywołuje gula w gardle, nie ma zagrożenia dla zdrowia. Osoby, którym często towarzyszy uczucie guli w gardle, powinny się skonsultować z lekarzem.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixel