Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Kaszel palacza - objawy i leczenie

04.10.2022
Dolegliwości i choroby

Po czym poznać, że ktoś pali? Oprócz pożółkłych palców i zębów oraz poszarzałej skóry osobę z nałogiem nikotynowym zdradza kaszel palacza, który wynika ze szkodliwego działania substancji toksycznych zawartych w dymie papierosowym na drogi oddechowe. Niektórym wydaje się, że kaszel u palacza to nic groźnego, jednak prawda jest taka, że może być objawem m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc lub nowotworu płuc!

Z naszego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak rozpoznać kaszel palacza?
  • Czy kaszel palacza powinien być powodem do niepokoju?
  • Co przyniesie ulgę w kaszlu palacza?

Kaszel palacza

Kaszel palacza – objawy

Skąd się bierze kaszel palacza? Dym papierosowy podrażnia drogi oddechowe i uszkadza nabłonek rzęskowy, który odpowiada za zatrzymywanie wdychanych zanieczyszczeń i ich usuwanie z dróg oddechowych, tym samym zostaje zaburzony naturalny proces oczyszczania dróg oddechowych. Dodatkowo znajdujące się w dymie papierosowym toksyny, których jest kilka tysięcy, wpływają na rozrost gruczołów śluzowych, co prowadzi do nadprodukcji flegmy. Niestety w wyniku uszkodzenia nabłonka rzęskowego i utrudnionego odruchu odkasływania u osób uzależnionych od nikotyny pojawia się gwałtowny, uporczywy kaszel palacza, któremu towarzyszy odkrztuszanie gęstej wydzieliny.

Po czym poznać kaszel palacza? Objawia się on napadowym kaszlem, dusznościami i pojawieniem się chrypki. Początkowo jest to kaszel suchy, nieproduktywny, męczący, który z czasem przechodzi w kaszel mokry, któremu towarzyszy odrywająca się wydzielina. Gwałtowny kaszel może powodować ból w klatce piersiowej i w okolicy pleców, może nawet przyczynić się do omdlenia. Zdecydowanie najbardziej charakterystyczny jest poranny kaszel palacza, u większości osób do największego nasilenia objawów dochodzi po przebudzeniu lub po wstaniu z łóżka.

Warto wiedzieć, że ze względu na trudności z usuwaniem nadmiernej ilości zalegającej wydzieliny, w której znajdują się nie tylko zanieczyszczenia i szkodliwe substancje, ale i drobnoustroje, osoby palące są bardziej narażone na rozwój infekcji dróg oddechowych.

Czy kaszel palacza może być wczesnym objawem nowotworu?

Nawracający, przewlekły i uporczywy kaszel palacza może być objawem wielu poważnych chorób, również takich, które często pojawiają się wskutek długotrwałego nałogu nikotynowego. Nie można więc bagatelizować objawów kaszlu palacza, mogą bowiem wskazywać na zapalenie oskrzeli, astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, rozedmę płuc, gruźlicę, a nawet na nowotwór płuc, na którego rozwój palacze są szczególnie narażeni!

W sytuacji, gdy odkrztuszana flegma zmienia kolor z białego na zielonkawy lub dostrzec można w niej ślady krwi, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Na wizytę należy się również zgłosić, gdy kaszel palacza utrzymuje się dłużej niż 8 tygodni i w dodatku pojawiają się nasilające duszności. Utrzymujący się kaszel u palacza jest wskazaniem do wykonania takich badań jak np. spirometria, badania laryngologiczne, RTG płuc, testy alergiczne.

Choć wydawałoby się, że kaszel palacza występuje wyłącznie u osób, które palą papierosy, nie jest to do końca prawda. Taka dolegliwość może pojawić się też u biernych palaczy. To oznacza, że osoba paląca świadomie naraża całe swoje otoczenie, w tym również dzieci na poważne schorzenia!

Jak poradzić sobie z kaszlem palacza?

Jest jeden i w dodatku bardzo skuteczny sposób na kaszel palacza… rzucenie palenia! Zerwanie z nałogiem nigdy nie jest proste, wymaga dyscypliny i silnej woli, wsparcia otoczenia, a przede wszystkim odpowiednich leków, które zmniejszą głód nikotynowy i ograniczą odczuwanie objawów odstawiennych. Jedną z najskuteczniejszych substancji leczniczych wskazanych w leczeniu uzależnienia od nikotyny jest cytyzyna, którą można znaleźć w takich lekach jak Tabex lub Recigar.

Oczywiście kaszel palacza nie ustępuje wraz z momentem zapalenia ostatniego papierosa. Mało tego początkowo można mieć odczucie, że kaszel się nasila. Ma to związek z tym, że płuca zaczynają się intensywnie oczyszczać i regenerować. Uciążliwe objawy mogą się utrzymywać przez kilka tygodni, a nawet i miesięcy (choć z czasem ich natężenie słabnie). To, jak długo poranny kaszel palacza męczy po rzuceniu palenia, jest uzależnione od tego, jak długo trwał nałóg – im dłużej, tym więcej czasu płuca będą potrzebowały, aby się oczyścić. Zanim uporczywy kaszel palacza ustąpi, można stosować środki, które złagodzą dolegliwości i zmniejszą dyskomfort.

Z racji tego, że objawy obejmują układ oddechowy, najlepsze będą wszelkiego rodzaju inhalacje. Ich głównym celem jest upłynnienie wydzieliny, co ułatwi jej odkrztuszanie, a także nawilżenie dróg oddechowych. Jak wykonywać inhalacje łagodzące kaszel u palacza? Można stosować inhalacje roztworem soli fizjologicznej z użyciem nebulizatora. Prostszym sposobem jest jednak przygotowanie ziołowego naparu lub dodanie do gorącej wody kilku kropli olejku eterycznego. Najlepsze zioła na kaszel palacza to oregano, rozmaryn, tymianek, rumianek, szałwia. Jednak leczniczo-prozdrowotne właściwości ziół można wykorzystywać nie tylko podczas inhalacji. Świeżo przygotowanym i ochłodzonym do temperatury pokojowej naparem można również płukać jamę ustną i gardło.

Przede wszystkim jednak zioła po prostu zaleca się pić! Oprócz wcześniej wymienionych sprawdzi się również skrzyp polny, ziele kopytnika i czystek. Pomocna będzie także herbata z imbiru i kurkumy. Dla osób, które nie przepadają za takimi naparami, alternatywą mogą być zioła w tabletkach, każda apteka internetowa oferuje szeroki wybór takich preparatów (np. Detusan). Zalecane są także różnego rodzaju syropy i pastylki do ssania na kaszel. Zwykle bazują one na naturalnych składnikach, wśród których są zioła na kaszel palacza – wyciąg z tymianku, eukaliptusa, porostu islandzkiego i prawoślazu. Zmniejszają one podrażnienie śluzówki dróg oddechowych i ją nawilżają, zapewniają również ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny.

W przypadku mokrego kaszlu z dużą ilością zalegającej flegmy trzeba robić wszystko w kierunku jej efektywniejszego usuwania. Istotne jest odpowiednie nawadnianie organizmu, co dobrze wpłynie na rozrzedzenie wydzieliny. Do picia należy wybierać wodę i ziołowe napary, ograniczyć natomiast należy mocną herbatę, kawę i alkohol. Dobrym sposobem na szybsze odkrztuszanie wydzieliny jest oklepywanie górnej części pleców! Przy nasilonych dolegliwościach lekarz może zalecić również leki mukolityczne, które rozrzedzają zalegającą w drogach oddechowych flegmę. U osób, u których występuje suchy kaszel palacza, wskazane są leki hamujące odruch kaszlu i preparaty mocno nawilżające śluzówkę gardła.

Kaszel u palacza początkowo może być suchy, co jest spowodowane wysuszeniem i podrażnieniem błony śluzowej gardła, jednak bardzo szybko substancje toksyczne zawarte w dymie papierosowym przyczyniają się do utrudnionego odkrztuszania nagromadzonej w drogach oddechowych flegmy. Z tego też powodu coraz częściej pojawia się poranny kaszel palacza. Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się uporczywego i sprawiającego ból kaszlu jest rzucenie palenia!

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
pixel