Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Blog o zdrowiu i-Apteka.pl

Najnowsze wpisy

Pozostałe wpisy

Na ból i gorączkę - paracetamol czy ibuprofen? Oto jest pytanie!

Na ból i gorączkę - paracetamol czy ibuprofen? Oto jest pytanie!

Jak ma działać tabletka przeciwbólowa lub przeciwgorączkowa? Szybko! Więcej nas nie interesuje, liczy się efekt, czyli złagodzenie bólu lub obniżenie gorączki. Idąc tym tropem, łatwo domyślić się, że najlepiej sprzedają się środki zawierające w nazwie dopiski typu „Fast”, „Forte” lub „Max”. Mało kto zastanawia się nad substancją czynną, a to duży błąd! Na rynku dostępne są bowiem leki z paracetamolem oraz z substancjami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które wbrew powszechnej opinii różnią się między sobą działaniem. Oto mały przewodnik po lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.
Pocztówki znad muszli klozetowej - jak wakacyjna biegunka zniszczyła urlop?

Pocztówki znad muszli klozetowej - jak wakacyjna biegunka zniszczyła urlop?

Wreszcie nadszedł Twój długo wyczekiwany urlop, potrzebujesz tych kilku dni beztroski, aby odreagować ciężkie chwile w pracy i naładować akumulatory przed kolejnym starciem z szarą rzeczywistością. Jesteś zdeterminowana, nie pozwolisz, aby cokolwiek zniszczyło Ci wyjazd! Jednak już pierwszego dnia odczuwasz złowrogi dyskomfort i niestety większość urlopu spędzasz w toalecie! Oczywiście można szukać pozytywów zaistniałej sytuacji, w końcu z wakacji wrócisz o kilka kilo lżejsza... ale czy nie lepiej byłoby oszczędzić sobie kłopotu i zawczasu zabezpieczyć się przed wakacyjną biegunką?
Jak sprawdzić, czy kosmetyk jest dobry dla dziecka?

Jak sprawdzić, czy kosmetyk jest dobry dla dziecka?

Pielęgnacja skóry dziecka zawsze przysparza rodzicom wielu problemów. Najwięcej wątpliwości budzą produkty myjące ze względu na obecność w składzie silnych detergentów, które mogą podrażniać delikatną skórę dziecka. Wybór odpowiedniego preparatu do mycia ciała i włosów obarczony jest więc dużą odpowiedzialnością. Umiejętność odczytywania składu INCI oraz znajomość zagadkowych nazw substancji będzie wielkim ułatwieniem w poszukiwaniu bezpiecznego i łagodnego kosmetyku do oczyszczania skóry, który nie zaszkodzi maluszkowi!
Szczupła z pomocą natury

Szczupła z pomocą natury

Należysz do osób, które odchudzają się całe życie? Jednak rzeczywista walka z kilogramami rozgrywa się na razie w Twojej głowie (czy raczej w sferze marzeń!), a nie na talerzu i na siłowni? Nie umiesz przekuć swoich wyobrażeń o szczupłej sylwetce w sukces? Może źle podchodzisz do problemu? Zmień swoje podejście i poszukaj pomocy w ziołoterapii. Zastąp niezdrowe jedzenie pełnowartościowymi posiłkami, ćwicz przynajmniej trzy raz w tygodniu, a na dokładkę, jako ostatni filar procesu odchudzania, pij ziołowe herbatki, które skutecznie pomogą Ci kontrolować wagę!
Wakacyjna apteczka dla całej rodziny

Wakacyjna apteczka dla całej rodziny

Wakacje z definicji kojarzą się z lenistwem i odpoczynkiem. Niezależnie od okoliczności przyrody choć na kilka dni każdy chce zapomnieć o swoich troskach i naładować akumulatory na kolejne miesiące. Los niestety bywa przewrotny i to, co miało okazać się urlopem marzeń, może zmienić się w paradę mniejszych lub większych dolegliwości, które skutecznie uniemożliwiają udany wypoczynek. Jednak każdy wytrawny urlopowicz wie, że z dobrze wyposażoną apteczką niegroźny mu ani katar, ani ból, ani oparzenia słoneczne!
Problem nadmiernej potliwości stóp. Jak z nim walczyć?

Problem nadmiernej potliwości stóp. Jak z nim walczyć?

Latem, gdy ochoczo obnażamy swoje stopy, martwimy się najczęściej o to, czy prezentują się one bez zarzutu, czyli czy są idealnie gładkie bez grama zrogowaciałego naskórka i z najmodniejszym kolorem na paznokciach. Interesują nas wyłącznie tarki, kremy nawilżające i lakiery do paznokci. Ale latem na bezbronne stopy czyhają inne zagrożenia w postaci np. infekcji grzybiczych. Poza tym wiele osób nawet w upalne dni nosi pełne buty, przez co skazuje siebie i najbliższe otoczenie na nieprzyjemny smrodek. Dlatego latem nie skupiajmy się wyłącznie na pielęgnacji skóry stóp, ale również na ich prawidłowej higienie!
Letnie 'suchoty', czyli jak zapobiegać odwodnieniu organizmu w trakcie upału

Letnie 'suchoty', czyli jak zapobiegać odwodnieniu organizmu w trakcie upału

Wiele osób dość beztrosko podchodzi do kwestii odpowiedniego nawadniania organizmu. A ignorowanie pragnienia, czyli jednej z jego najbardziej podstawowych potrzeb, jest skrajnie nieodpowiedzialne, tym bardziej że konsekwencje odwodnienia mogą mieć tragiczne skutki! Deficyt wody i elektrolitów stopniowo upośledza funkcjonowanie organizmu, w niektórych przypadkach może nawet zakończyć się śmiercią! Nieprzyjemnych dolegliwości związanych z odwodnieniem organizmu można jednak łatwo uniknąć, wystarczy pić wodę... dużo wody!
Jak postępować w przypadku użądlenia osy lub pszczoły?

Jak postępować w przypadku użądlenia osy lub pszczoły?

Kleszcze, meszki i komary to trio, przed którym jesteśmy ostrzegani w chwili, gdy słońce zaczyna obwieszczać początek sezonu wakacyjnego. Szczególną uwagę skupia się na kleszczach, które są nosicielami groźnych chorób. I to właśnie strach przed boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu odsunął nieco w cień inne zagrożenie, które związane jest z użądleniami os i pszczół. Wszak należy pamiętać, że użądlenia w okolicy twarzy i szyi mogą zakończyć się tragicznie! Przypomnijmy więc, jak zachować się w przypadku użądlenia, a także, co zrobić, aby go uniknąć!
Pokrzywa indyjska - najpiękniejsze lekarstwo świata

Pokrzywa indyjska - najpiękniejsze lekarstwo świata

Pokrzywa indyjska to prawdziwa perełka Wschodu, która rośnie w Nepalu, Indiach i Afryce Wschodniej. Widząc ją, nie sposób nie docenić jej wyglądu. Charakterystyczne liście o niezwykle nasyconych barwach urzekają od pierwszego spojrzenia. Jednak prawdziwe bogactwo pokrzywy indyjskiej tkwi w jej wnętrzu – i liście, i korzeń zawierają bowiem forskolinę, czyli substancję czynną odpowiedzialną za jej działanie terapeutyczne, które obejmuje właściwości odchudzające, przeciwbakteryjne oraz obniżające ciśnienie.
Jak wykryć boreliozę? Skorzystaj z domowych testów diagnostycznych!

Jak wykryć boreliozę? Skorzystaj z domowych testów diagnostycznych!

Z roku na rok rośnie populacja kleszczy, równocześnie coraz więcej spośród nich jest nosicielami groźnych chorób, w tym krętków boreliozy. Zagrożenie jest tym poważniejsze, iż kleszcze sukcesywnie poszerzają terytorium swojego żerowania, wychodząc z lasów do miejskich parków oraz do przydomowych ogródków. I choć nie każde ukąszenie kleszcza jest jednoznaczne z zarażeniem boreliozą, każdy taki przypadek należy zbadać! Na przykład samodzielnie wykonując prosty w obsłudze domowy test na boreliozę Tik’Alert!
Trądzik dorosłych i cera dojrzała

Trądzik dorosłych i cera dojrzała

Lata młodzieńcze spędziłaś, zmagając się ze szpetnymi zmianami trądzikowymi rozsianymi na całej twarzy. Liczyłaś, że z czasem Twoja skóra się uspokoi i przestanie straszyć, jednak z upływem lat cera się nie poprawiała, a na twarzy do pryszczy dołączyły zmarszczki! Nie jesteś sama! Ponad 60% kobiet po 25. roku życia zmaga się z trądzikiem wieku dorosłego. Oprócz miażdżących statystyk poraża również fakt, że trądzik wieku dorosłego to schorzenie przewlekłe, które wymaga solidnie zaplanowanego schematu pielęgnacyjnego oraz opieki dermatologicznej, a nierzadko również endokrynologicznej!
Pierwsza pomoc: krwawienie z nosa

Pierwsza pomoc: krwawienie z nosa

Krwawienie z nosa, zwłaszcza gdy jest obfite, może nieco przestraszyć i narobić sporego bałaganu. Jednak w większości przypadków zatamowanie takiego krwotoku nie trwa dłużej niż kilka minut i z pewnością nie wymaga nerwowego wydzwaniania po pogotowie! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy małą ściągę zawierającą kilka prostych zasad, które pomogą zatrzymać cieknącą z nosa krew!
Ból ucha: przyczyny i sposoby leczenia

Ból ucha: przyczyny i sposoby leczenia

Nieznośny ból ucha skutecznie potrafi utrudnić normalne funkcjonowanie. Dolegliwości bólowe mogą mieć charakter ostry lub nieostry, jest to związane z umiejscowieniem przyczyny bólu. Nie każdy wie, że oprócz choroby lub uszkodzenia narządu słuchu, ból ucha może być objawem schorzeń zlokalizowanych w innych miejscach, dlatego też nie wolno go bagatelizować. Jeśli domowe sposoby lub dostępne w aptekach bez recepty preparaty nie przyniosą efektów, konieczna będzie wizyta u specjalisty!
Jak odróżnić suplement diety, wyrób medyczny i lek? - kategorie dostępności na aptecznych półkach

Jak odróżnić suplement diety, wyrób medyczny i lek? - kategorie dostępności na aptecznych półkach

Oferta aptek jest coraz bogatsza – obok leków pojawiły się wyroby medyczne, dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego i suplementy diety. W oczach wielu pacjentów wszystkie te preparaty działają tak samo – nic bardziej mylnego! Kategorie produktów aptecznych różnią się pod względem działania, skuteczności, bezpieczeństwa i regulacji prawnych. Oto krótka charakterystyka poszczególnych kategorii dostępności preparatów, które znajdziemy w aptekach!
Ashwagandha - lepszy model żeń-szenia

Ashwagandha - lepszy model żeń-szenia

Rewolucja w świecie naturalnych suplementów diety! Ashwagandha, znana jako witania ospała, to prawdziwa prozdrowotna bomba. Charakteryzuje się różnorodnymi substancjami aktywnymi, co przekłada się na wszechstronność jej stosowania. Ashwagandha od setek lat była stosowana w Azji i Afryce, najwyższy czas, aby i Polska zaznajomiła się z jej działaniem wzmacniającym kondycję psychiczną i fizyczną, przeciwdepresyjnym, przeciwnowotworowym, hepatoprotekcyjnym i poprawiającym jakość nasienia.
Medyczna marihuana w aptece? - już od przyszłego roku!

Medyczna marihuana w aptece? - już od przyszłego roku!

Po latach batalii o legalizację marihuany do celów leczniczych pod koniec lipca Prezydent Andrzej Duda podpisał długo wyczekiwaną ustawę gwarantującą chorym łatwiejszy dostęp do leków produkowanych na bazie medycznej marihuany. Czy oto na naszych oczach dokonuje się rewolucyjna zmiana w branży farmaceutycznej? Jak bardzo nowe prawo zmieni sytuację polskich chorych, dla których często jedynym ratunkiem jest popularny joint?
Słodycze bez cukru - na tropie zdrowych słodkości!

Słodycze bez cukru - na tropie zdrowych słodkości!

Słodycze od kilku lat znajdują się na cenzurowanym, nic dziwnego, skoro to one w dużej mierze odpowiadają za kłopoty ze zdrowiem, takie jak próchnica, otyłość czy cukrzyca. Mimo wiedzy na temat tego, jak niebezpieczny dla zdrowia jest cukier, trudno nam odmówić sobie chwili przyjemności z tabliczką ulubionej czekolady lub pysznym ciasteczkiem. Czy możliwe jest uleganie słodkiej pokusie bez reperkusji dla zdrowia? Tak, jeśli wybierzemy słodycze bez cukru, a raczej bez dodatku cukru!
Pierwsza pomoc: opatrywanie ran

Pierwsza pomoc: opatrywanie ran

Opatrywanie i odkażanie ran oraz tamowanie krwotoków to umiejętności, które powinien posiadać każdy! Wszystkie, również te małe skaleczenia powinny być zdezynfekowane i opatrzone! Dlaczego? Nawet do małej ranki może wdać się zakażenie, będące przyczyną, często poważnych, komplikacji! Po co ryzykować? Lepiej dowiedzieć się, jak prawidłowo opatrzyć ranę! Woda z mydłem, antyseptyk i jałowa gaza to wszystko, czego potrzebujesz, aby spełnić swój obowiązek i pomóc bliźniemu lub sobie samemu!
Uwaga, robaki! Zakażenia pasożytnicze u ludzi - przyczyny, objawy, leczenie

Uwaga, robaki! Zakażenia pasożytnicze u ludzi - przyczyny, objawy, leczenie

Na samą myśl o robakach wzdrygasz się z obrzydzenia! Bez dwóch zdań są one Twoim największym koszmarem! Teraz wyobraź sobie, że grupa pasożytów zadomowiła się w Twoich jelitach, a część z nich swobodnie, wraz z krwią, podróżuje po całym ciele. To nie żart! Zakażenia pasożytnicze to nie domena krajów Trzeciego Świata! To realny problem, który może dotyczyć Ciebie i Twoich najbliższych!
Pierwsza pomoc: stłuczenia

Pierwsza pomoc: stłuczenia

Stłuczenia, czyli urazy tkanki miękkiej, to jedne z najczęstszych uszkodzeń ciała. Zdarzają się niemal na każdym kroku, szczególnie osobom aktywnym oraz pracującym fizycznie. I choć zwykle stłuczenia nie mają poważniejszego wpływu na zdrowie, warto wiedzieć, co zrobić, by ból nie utrudniał poruszania się, a siniak i opuchlizna nie szpeciły ciała zbyt długo.
Pierwsza pomoc: oparzenia

Pierwsza pomoc: oparzenia

Oparzenia to jedne z najczęstszych domowych wypadków, które zdarzają się roztargnionym dorosłym oraz nieuważnym dzieciom. Z reguły są to rany powierzchowne, które łatwo opatrzyć, korzystając z zasobów domowej apteczki. Nie zaszkodzi zachować także trochę zimnej krwi, aby uniknąć błędów, takich jak polewanie oparzenia alkoholem, które nie wiedzieć czemu, mimo braku medycznego uzasadnienia chętnie powtarzane są z pokolenia na pokolenie! W poniższym artykule znajdziecie kilka rad, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku różnych rodzajów oparzeń!
pixel