Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Poranne mdłości nie zawsze muszą być objawem ciąży. O czym jeszcze mogą świadczyć?

24.03.2023
Dolegliwości i choroby

Każda kobieta, która odczuwa poranne mdłości, od razu myśli, że może być w ciąży. Okazuje się jednak, że przyczyny porannych mdłości mogą być całkowicie inne! Nudności pojawiające się zaraz po przebudzeniu zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, mogą być objawem wielu poważnych chorób lub po prostu nasiloną reakcją organizmu na stres. Jakie są skuteczne sposoby na poranne mdłości?

Spis treści:

  1. Co może być przyczyną porannych mdłości?
  2. Jakie są sposoby na poranne mdłości?
  3. Do jakich powikłań mogą doprowadzić długotrwałe poranne mdłości?
  4. Kiedy zgłosić się do lekarza, gdy doskwierają Ci poranne mdłości?


Co może być przyczyną porannych mdłości?

Poranne mdłości i wymioty to jeden z najczęstszych i najbardziej charakterystycznych początkowych symptomów ciąży. Jeśli kobieta odczuwa o poranku nudności i chęć zwymiotowania, zwykle od razu biegnie do apteki po testy ciążowe. Poranne mdłości w ciąży pojawiają się w pierwszym trymestrze, co prawdopodobnie ma związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety, głównie ze wzrostem poziomu gonadotropiny kosmówkowej. Nudności mogą mieć zmienne nasilenie, mogą być łagodne lub bardzo uciążliwe, najczęściej wraz z końcem pierwszego trymestru ustępują. Jednak u niektórych kobiet poranne mdłości w ciąży mogą utrzymywać się również w drugim, a nawet w trzecim trymestrze!

Ciąża nie jest jedyną przyczyną porannych mdłości, tym bardziej że występują one w każdym wieku nie tylko u kobiet, ale i u mężczyzn, a nawet u dzieci! Nie zawsze nudności po przebudzeniu są zwiastunem poważnych problemów zdrowotnych, choć mogą nim być. Przyczyny porannych mdłości to zwykle przejedzenie, niestrawność, zatrucie pokarmowe, a także nadmierne spożycie alkoholu. Dyskomfort w obrębie żołądka, chęć wymiotów oraz niemożność jedzenia (a wręcz odrzucenie na samą myśl o spożyciu czegokolwiek) to również częsty objaw stresu. U osób, które nie radzą sobie z emocjami i narażone są na silny lub przewlekły stres, dochodzi do uwrażliwienia błony śluzowej żołądka na działanie kwasów trawiennych, co skutkuje zgagą i uczuciem pieczenia w dołku. Poranne mdłości ze stresu często pojawiają się w towarzystwie bólu głowy, nadmiernego pocenia oraz uczucia niepokoju i lęku.

Poranne mdłości bez ciąży mogą świadczyć też o różnego rodzaju dolegliwościach żołądkowych i jelitowych, np. o chorobie refluksowej, poalkoholowym zapaleniu błony śluzowej żołądka, wrzodach żołądka lub dwunastnicy, zespole jelita drażliwego, zakażeniu bakterią Helicobacter pylori, nieżycie żołądkowo-jelitowym o podłożu infekcyjnym, niewydolności jelit, mogą one również pojawiać się w przebiegu przewlekłych zaparć. Ponadto jako przyczyny porannych mdłości wskazuje się m.in. zapalenie przełyku lub trzustki, cukrzycę, mocznicę, zapalenie wyrostka robaczkowego lub woreczka żółciowego, udar, urazy głowy, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego. Co więcej, poranne mdłości mogą być skutkiem ubocznym stosowanych leków, np. antybiotyków, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leków moczopędnych, leków hormonalnych, leków obniżających stężenie cukru we krwi.

Jakie są sposoby na poranne mdłości?

Niezależnie od przyczyny poranne mdłości są bardzo uciążliwe, warto więc wiedzieć, co na poranne mdłości będzie najskuteczniejsze. Często myśl o jedzeniu nasila nudności, mimo to nie należy robić głodówki i rezygnować z posiłku. Mało tego, uważa się mała przekąska (np. krakersy lub migdały) zjedzona od razu po przebudzeniu, a przed wstaniem z łóżka to najlepsza metoda na poranne mdłości, z której chętnie korzystają kobiety w ciąży. Osoby, które odczuwają poranne nudności, powinny zadbać o zjedzenie wartościowego, ale lekkostrawnego śniadania. Może to być kanapka z chudą wędliną, jogurt lub banan, równocześnie należy zrezygnować z kawy, która dodatkowo podrażnia błonę śluzową żołądka. Złagodzić poranne mdłości pomoże również ssanie kawałka imbiru lub wypicie herbatki imbirowej. Dodatkowo każda apteka internetowa ma w ofercie różnego rodzaju preparaty (krople, syropy, tabletki) z ekstraktem z imbiru, które często wzbogacone są o ekstrakt z rumianku lub zestaw witamin z grupy B.

Jakie jeszcze sposoby na poranne mdłości warto wypróbować? Można na przykład wypić szklankę przegotowanej wody (np. z dodatkiem plastra cytryny), wziąć zimny prysznic lub wyjść na świeże powietrze. Poranne mdłości ze stresu można złagodzić, wykonując ćwiczenia relaksacyjno-oddechowe. Jeśli stres i napięcie są stale obecne w życiu, należy nauczyć się technik radzenia sobie z emocjami (np. medytacji), warto też omówić z lekarzem kwestię stosowania leków uspokajających.

Do jakich powikłań mogą doprowadzić długotrwałe poranne mdłości?

Efektem porannych mdłości jest osłabienie. Ponadto długotrwałe utrzymywanie się nudności, którym towarzyszą wymioty, może prowadzić do odwodnienia organizmu. Odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe to stan, który stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Kluczowe jest więc uzupełnianie utraconej wody i elektrolitów poprzez stosowanie specjalnych płynów nawadniających. Warto dodatkowo przyjmować probiotyki (np. Dicoflor krople), gdyż jedną z konsekwencji przedłużających się mdłości i wymiotów mogą być także zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej.

Kiedy zgłosić się do lekarza, gdy doskwierają Ci poranne mdłości?

Czy poranne mdłości bez ciąży wymagają konsultacji z lekarzem? Zazwyczaj nie, powodem do niepokoju z pewnością są sytuacje, gdy nudności długo się utrzymują lub nasilają, wówczas faktycznie należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Na wizytę u specjalisty trzeba się też umówić, gdy poranne mdłości są uciążliwe i w dodatku występują wraz z biegunką, wymiotami, silnym bólem w nadbrzuszu, wzdęciami, osłabieniem, zawrotami głowy, nadmiernym poceniem i dusznościami lub innymi objawami towarzyszącymi. Czasem przyczyny porannych mdłości mogą być poważne, dlatego trzeba wykonać szczegółowe badania diagnostyczne, aby móc rozpocząć właściwe leczenie choroby będącej ich źródłem. Na podstawie wywiadu i obrazu klinicznego dolegliwości lekarz zleca odpowiednie badania, np. USG jamy brzusznej, gastroskopię, badania krwi, w tym oznaczenie poziomu glukozy i kreatyniny, badania moczu, badania radiologiczne lub tomografię komputerową.

Jeśli chodzi o poranne mdłości w ciąży, zwykle nie wymagają one leczenia. Najczęściej proste sposoby na poranne mdłości jak mała przekąska lub rzucie plastra imbiru wystarczają do tego, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Zdarzyć się może jednak, że kobieta cierpi z powodu niepowściągliwych wymiotów ciężarnych, które charakteryzują się ciężkimi, uporczywymi wymiotami prowadzącymi do odwodnienia oraz zaburzeń elektrolitowych. W takiej sytuacji nierzadko wymagana jest hospitalizacja.

Co robić, gdy doskwierają poranne mdłości? W celu złagodzenia dyskomfortu i chęci zwymiotowania warto wypróbować domowe metody na nudności, a jeśli nic nie działa, w dodatku dolegliwości się nasilają, jak najszybciej trzeba umówić się na wizytę u lekarza. Jeśli przyczyną porannych mdłością okaże się poważne schorzenie, konieczne może być specjalistyczne leczenie!

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel