Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak prawidłowo stosować kremy SPF i jak dobrać odpowiednie do swoich potrzeb?

28.04.2024
Pielęgnacja

Masz w domu krem SPF, ale niechętnie go stosujesz? Nie odpowiada Ci formuła, źle leży na nim makijaż, a może po prostu bieli skórę? Niestety to problem wielu osób. Mimo szerokiej oferty świetnych kosmetyków z filtrami, niektórzy nadal nie potrafią znaleźć takiego produktu, który by im odpowiadał w 100%. Jak sobie poradzić z tymi trudnościami? Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Oto nasz poradnik, jak dobierać kremy ochronne z filtrem UV do potrzeb skóry, aby ich stosowanie było łatwe i przyjemne!

Spis treści:

jak stosować krem SPF
Co charakteryzuje kremy SPF?

Kremy SPF to grupa kosmetyków ze specjalnymi składnikami, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Kiedyś takie preparaty określane były typowo jako kosmetyki do opalania i stosowało się je wyłącznie podczas wakacji. Obecnie zmiana myślenia o ochronie przeciwsłonecznej sprawiła, że nie są one używane tylko latem. Coraz więcej osób aplikuje je każdego dnia bez względu na pogodę i porę roku.

Filtry przeciwsłoneczne wykorzystywane w kosmetykach ochronnych dzieli się na filtry mineralne i chemiczne. Różnią się one mechanizmem działania. Filtry mineralne (fizyczne) tworzą na powierzchni skóry film, który odbija promienie słoneczne. Natomiast filtry chemiczne (organiczne) wnikają w skórę i pochłaniają promienie UV. Uważa się, że filtry fizyczne są bezpieczniejsze, zwłaszcza dla dzieci, kobiet w ciąży i osób ze skórą skłonną do podrażnień i alergii, jednak mogą powodować bielenie skóry i niestety są podatne na ścieranie. Częściowo problem bielenia skóry rozwiązują nanocząsteczki, jednak niektórzy wolą ich unikać z powodu ryzyka potencjalnego przenikania w głąb skóry.

Filtry chemiczne są łatwiejsze w aplikacji, nie zostawiają na skórze białej warstwy, mają większą odporność na wodę i ścieranie, ale mogą czasem powodować podrażnienia i alergie kontaktowe. Które filtry wybrać? Mineralne czy chemiczne? Prawda jest taka, że najskuteczniejszą ochronę zapewniają kremy SPF zawierające mieszankę obu rodzajów filtrów. Połączone uzupełniają i wzmacniają swoje działanie, tym samym lepiej zabezpieczają skórę.

Po czym poznać, że dany kosmetyk zapewnia właściwą ochronę przeciwsłoneczną? Po charakterystycznych oznaczeniach, które można znaleźć na opakowaniach. Najbardziej rozpoznawalny jest skrót SPF (Sun Protection Factor). Znają go wszyscy, oznacza on stopień ochrony przed promieniowaniem UVB. Oczywiście im wyższy, tym lepszy! Osoby, które chcą możliwie najlepiej zabezpieczać skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, będą zawsze wybierały kremy z filtrem SPF 30 lub SPF 50, nigdy z niższym.

Dobre kremy ochronne z filtrem UV muszą zabezpieczać skórę nie tylko przed promieniami UVB, ale również przed promieniami UVA! O tym, że dany kosmetyk zapewnia szerokie spektrum ochrony, świadczą takie oznaczenia jak Broad Spectrum, PPD, PA z plusami lub UVA w kółku. Ponadto można się spotkać z oznaczeniem IR (ochrona przed promieniowaniem podczerwonym) i HEV (ochrona przed światłem niebieskim emitowanym przez różne ekrany).

Dlaczego należy stosować kremy z SPF?

Zagorzali przeciwnicy uważają, że filtry tak naprawdę są bardzo szkodliwe, w dodatku mogą powodować raka! Faktem jest, że stosowanie kosmetyków z filtrami od zawsze budzi kontrowersje, jednak wieloletnie badania jasno wskazują, że korzyści ze stosowania ochrony przeciwsłonecznej są nieporównywalnie większe niż potencjalne zagrożenia związane z używaniem filtrów! Każdego roku diagnozuje się wiele nowych przypadków raka skóry. Czerniak i inne nowotwory skóry to najpoważniejszy skutek nadmiernej ekspozycji na słońce i braku ochrony przeciwsłonecznej. Już samo to powinno przekonać wszystkich do tego, aby kremy z filtrem SPF 50 (ewentualnie kremy z filtrem SPF 30) stosować codziennie!

Promieniowanie słoneczne na wiele innych sposobów niszczy skórę, nie tylko zwiększając ryzyko rozwoju nowotworów. W kontekście negatywnego działania słońca mówi się o promieniach UVB i UVA. Różnią się one długością fal, co przekłada się na to, w jaki sposób wpływają na skórę. Promienie UVB są najsilniejsze latem – w godzinach okołopołudniowych. Ten rodzaj promieniowania oddziałuje na powierzchniowe warstwy skóry. Pobudza syntezę skórną witaminy D oraz pozwala uzyskać efekt opalenizny. Na tym jednak kończą się pozytywne właściwości UVB. Promienie te powodują poparzenia słoneczne objawiające się rumieniem, pieczeniem i swędzeniem. Przede wszystkim jednak działają mutagennie i kancerogennie.

Natomiast UVA wnika głębiej w skórę, gdzie uszkadza kolagen oraz struktury DNA. Głównie przyspiesza procesy starzenia się skóry. Objawami fotostarzenia są zmarszczki, utrata elastyczności i jędrności oraz przebarwienia. Ze względu na to, że natężenie promieni UVA jest niezmienne w ciągu roku, a także na to, że przenika ono przez chmury, kremy SPF trzeba stosować niezależnie od pory roku i pogody. Fakt, że UVA przenika także przez szyby, sprawia, że nawet w domu i w samochodzie potrzebujemy ochrony! Za stosowaniem kremów z filtrem przemawia to, że negatywne skutki promieniowania słonecznego są albo trwałe i nieodwracalne, albo niezwykle trudne do naprawienia! Lepiej więc zapobiegać niż później cierpieć!

Jak dobrać krem SPF do potrzeb swojej skóry?

Prawidłowo dobrany krem SPF powinien być niewyczuwalny na skórze, a w przypadku kobiet noszących makijaż powinien również dobrze współpracować z nakładanymi kosmetykami kolorowymi. Współczesne formuły kremów z filtrami coraz mniej przypominają dawne kosmetyki do opalania o ciężkiej do rozprowadzenia konsystencji i niezbyt przyjemnym zapachu. Teraz większość z nich jest nie do odróżnienia od codziennych kosmetyków pielęgnacyjnych. Skoro nowoczesne kremy z wysokim filtrem SPF są takie dobre, to czemu nie jest wcale tak łatwo dobrać odpowiedni dla siebie produkt? Niestety zbyt często ulegamy poleceniom innych i kupujemy „hity internetu”, nie zastanawiając się nad tym, czy faktycznie sprawdzą się one na naszej skórze.

A potrzeby skóry i indywidualne preferencje dotyczące wykończenia są równie ważne co podstawowe kryterium, jakim jest stopień i zakres ochrony. Jeśli komuś zależy na dobrym zabezpieczeniu skóry, to kremy z filtrem SPF 50 z ochroną szerokopasmową to must have! Następnie trzeba zwrócić uwagę na konsystencję preparatu. I tak w przypadku skóry tłustej pożądane będą lekkie, nieobciążające konsystencje. Na rynku dostępne są kremy SPF do twarzy, które mają niemalże żelową formułę i preparaty w postaci wodnistych fluidów, które zapewniają na skórze niewyczuwalną warstwę ochronną.

Dla skóry suchej dedykowane są natomiast kremy SPF o bogatszej, bardziej odżywczej formule. Warto dodać, że nowoczesne kremy SPF do twarzy są wzbogacane o składniki nawilżające, wzmacniające i antyoksydacyjne, a to oznacza, że z powodzeniem mogą zastępować kremy pielęgnacyjne. Jest to szczególnie ważne dla cer tłustych i mieszanych, które podczas upałów źle znoszą wielowarstwową pielęgnację.

Wykończenie, jakie krem SPF zostawia na skórze, ma duże znaczenie dla kobiet noszących makijaż, np. w przypadku cery z nadmiarem sebum tłusty film spowoduje, że każdy podkład będzie z niej „spływał”. Trzeba też mieć na uwadze, że niektóre formuły „migrują” do oczu i powodują szczypanie, dlatego przed zastosowaniem preparatu warto sprawdzić, czy można go aplikować na okolice oczu. Czasem znalezienie odpowiedniego kremu może trochę potrwać, ale wiedząc, czego się od niego oczekuje, można znacząco zawęzić obszar poszukiwań. Jeśli chcesz poczytać więcej na temat ochrony przeciwsłonecznej, sprawdź nasz artykuł „Krem z filtrem do twarzy - jak wybrać właściwą ochronę dla cery?”.

W jaki sposób prawidłowo stosować kremy SPF, aby zapewniały skórze skuteczną ochronę?

I tu dochodzimy do sedna! Nawet najlepiej dobrany do naszych potrzeb krem SPF nie spełni swojej funkcji, jeśli nie będzie prawidłowo nakładany. Co to znaczy? Kremy ochronne z filtrem UV to nie są kosmetyki, które można nakładać oszczędnie. Tu oprócz jakości, liczy się również ilość. Na każdym opakowaniu producent umieszcza wskazówki dotyczące prawidłowej aplikacji, zwykle można przeczytać, że preparat należy nakładać obficie i równomiernie go rozprowadzać. Aby krem zapewniał deklarowany stopień ochrony, trzeba stosować się do tych zaleceń!

Zgodnie z tym, co mówią eksperci, powinno się nakładać 2mg kremu na cm2 skóry! Tylko kto by to liczył? Zwykły użytkownik kosmetyków z filtrem chce konkretów. Te wyglądają następująco: średnio na samą tylko twarz trzeba aplikować 1,25g kremu, daje to około połowy łyżeczki do herbaty kosmetyku. Często też stosuje się „miarkę” na dwa palce, czyli należy wycisnąć krem na długość palca wskazującego i środkowego. Jeśli kosmetyk jest w opakowaniu z pompką, to zwykle trzeba użyć 4-5 naciśnięć. Są to orientacyjne ilości, które trzeba nakładać na twarz, dodatkowe porcje o podobnej wielkości powinny „wylądować” na szyi i na dekolcie! Nakładając krem SPF, należy pamiętać o uszach, a także o linii włosów i o przedziałku! Po aplikacji takiej warstwy kosmetyku można mieć wrażenie, że to za dużo, jednak prawda jest taka, że nie zaszkodziłoby dołożyć go jeszcze trochę!

Oprócz tego, że trzeba nałożyć naprawdę sporą ilość kremu, a także równomiernie go rozprowadzić na skórze, to trzeba jeszcze go w ciągu dnia dokładać. Filtry mają ograniczony czas działania, przyjmuje się, że trzeba je reaplikować co dwie godziny. Dodatkowo kosmetyki do opalania mają tendencję do ścierania, więc tym bardziej podczas długotrwałej ekspozycji na słońce trzeba nakładać kolejne warstwy (ponadto spędzając czas na plaży także po każdej kąpieli i wytarciu skóry ręcznikiem). Przy okazji warto przypomnieć, że kremy SPF do twarzy powinno się w ciągu dnia dokładać także na makijaż. Nie jest to proste, ale jest możliwe. Najlepiej wówczas sięgać po SPF w sprayu.

Jak poprawnie zmyć ze skóry krem z SPF?

Filtry przeciwsłoneczne pozostawiają na skórze film ochronny, który wcale nie jest tak łatwo zmyć. A trzeba to robić bardzo dokładnie, gdyż pozostawianie resztek filtrów może spowodować pogorszenie stanu skóry. Dość szybko można zaobserwować pojawiające się wypryski i krostki. Dzieje się tak, gdyż filtry mogą zapychać pory skóry, w dodatku „przyklejają się” do nich różne zanieczyszczenia. Najlepszą metodą jest dwuetapowe oczyszczanie. Najpierw skórę trzeba umyć olejkiem myjącym, który rozpuści filtry, a następnie domyć żelem, który usunie wszelkie pozostałości. Dokładnie trzeba zmywać kosmetyki do opalania ze skóry całego ciała, nie tylko z twarzy. Zawsze po powrocie z ekspozycji na słońce trzeba wziąć prysznic.


Każdy z nas powinien stosować kremy SPF i to już od najmłodszych lat. Dobra ochrona przeciwsłoneczna oraz unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce (zwłaszcza w godzinach od 10 do 15) to najlepszy sposób zapobiegania negatywnym skutkom działania promieni UV. Kremy z wysokim filtrem SPF powinny stanowić obowiązkowy etap w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, dlatego tak ważny jest komfort ich stosowania.

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
pixel