Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Krem z filtrem do twarzy - jak wybrać właściwą ochronę dla cery?

24.06.2022
Pielęgnacja
Krem z filtrem do twarzy - jak wybrać właściwą ochronę dla cery?

Czy ochronę przeciwsłoneczną należy stosować cały rok, czy tylko na wakacjach? Eksperci nie pozostawiają wątpliwości, krem z filtrem do twarzy to obowiązkowy krok w codziennej pielęgnacji! Zabezpieczanie skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV znacząco ogranicza ryzyko wystąpienia przebarwień oraz chroni przed fotostarzeniem!

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto regularnie stosować krem z filtrem do twarzy?
  • Jaki powinien być dobry krem z filtrem do twarzy?
  • Jak wysokie filtry mogą zawierać kremy do twarzy?

Dlaczego warto używać kremów z filtrem do twarzy przez cały rok?

Słońce, choć potrzebne, może wyrządzić wiele szkód. W spektrum światła słonecznego znajdują się fale o różnej długości (VL, IR, UV). Najwięcej zniszczeń na skórze wywołuje promieniowanie UV – UVA (UVA I, UVA II) i UVB. Natężenie promieniowania UVA jest takie samo przez cały rok niezależnie od pogody, ten typ promieni dociera do głębokich warstw skóry, gdzie powoduje nieodwracalne uszkodzenia komórek i DNA, przyczynia się do powstawania ogromnych ilości wolnych rodników i niszczenia włókien kolagenowych. Promieniowanie UVB jest najsilniejsze latem przy bezchmurnym niebie i w godzinach od 10 do 15, dociera tylko do naskórka, odpowiada za opaleniznę, a także za rumień i oparzenia słoneczne.

Skóra bez ochrony przeciwsłonecznej narażona jest na podrażnienia i przesuszenie, przebarwienia, plamy pigmentacyjne, przedwczesne starzenie – tzw. fotostarzenie (skóra traci elastyczność, jędrność i sprężystość, szybko wiotczeje i pojawiają się na niej zmarszczki), alergię, fotodermatozy i nowotwory. Jest więc sporo powodów, dla których należy stosować kremy z filtrem przez cały rok, tym bardziej że uszkodzenia posłoneczne się nie cofają, a pogłębiają, dlatego zaniedbywanie ochrony przeciwsłonecznej oznaczać będzie stopniowe pogarszanie stanu skóry oraz rosnące ryzyko raka. Równocześnie należy przypomnieć, że krem SPF to tylko element świadomego korzystania ze słońca. Ze względu na to, że żaden preparat z filtrem nie zapewnia 100% ochrony, ważne jest po prostu unikanie nadmiernej ekspozycji na promienie UV!

Krem do twarzy z filtrem – jaki powinien być?

Wybór kosmetyków do ochrony przeciwsłonecznej jest coraz większy, w dodatku dobre kremy z filtrem można kupić przez cały rok, a nie tylko latem. Wybierając krem przeciwsłoneczny do twarzy, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj filtrów zawiera, a także jaki stopień ochrony zapewnia. Jeśli chodzi o filtry, to na rynku są dwa typy – fizyczne, czyli mineralne (dwutlenek tytanu, tlenek cynku) i chemiczne (organiczne). Filtry chemiczne absorbują promienie UV, natomiast filtry fizyczne odbijają je lub rozpraszają. Kosmetyki do opalania mogą zawierać jeden typ filtrów lub filtry mieszane.

Krem SPF z filtrami mineralnymi polecany jest szczególnie dla skóry wrażliwej i naczynkowej oraz dla dzieci. Filtry fizyczne od razu po aplikacji chronią skórę, mają niski potencjał drażniący i alergizujący, niestety łatwo się ścierają i bielą. Krem przeciwsłoneczny do twarzy z filtrami chemicznymi nie pozostawia białego filmu, jednak trzeba go aplikować 20 minut przed wyjściem na słońce. Filtry chemiczne to bardzo duża grupa różnych związków, z czego nie wszystkie zapewniają ochronę przed pełnym spektrum promieniowania UV (ochronę przed UVA I, UVA II i UVB zapewnia m.in. Tinosorb S i Tinosorb M, Oxybenzone). Dobry krem do twarzy z filtrem powinien mieć kombinację różnych filtrów, aby zapewnić jak najlepszą ochronę i fotostabilność.

Kosmetyki do opalania opatrzone są charakterystycznymi oznaczeniami. Wszystkim znany jest symbol SPF. Trzeba jednak pamiętać, że odnosi się on wyłącznie do poziomu ochrony przed UVB. Jakie oznaczenia potwierdzają ochronę przed UVA? Jest to znaczek UVA w kółeczku (ochrona przed UVA na poziomie przynajmniej 1/3 wartości SPF), PA z plusami (np. PA+++), PPD lub określenie pełne (szerokie) spektrum ochrony (Broad Spectrum). Producenci coraz częściej deklarują także ochronę przed światłem podczerwonym (IR) i światłem niebieskim (HEV), jednak najważniejsza i tak jest ochrona przed UVA i UVB!

Kremy z filtrem mają zapewniać wysoką, pełną ochronę, reszta to kwestia rodzaju skóry i indywidualnych preferencji. Wybór na rynku jest ogromny, co nie oznacza, że łatwo znaleźć ten właściwy SPF. Musi to być kosmetyk o komfortowej formule, po który będzie się sięgać z przyjemnością, a nie tylko z obowiązku! Należy pamiętać również o dzieciach, im ochrona UV też jest niezbędna! Filtry przyjazne dzieciom i dorosłym to m.in. kosmetyki do opalania Lirene, kremy do opalania Mustela Sun i kosmetyki do opalania Ziaja.

Krem z filtrem 50 do twarzy

Jeśli chodzi o ochronę twarzy, to rekomendowany jest krem z filtrem 50 niezależnie od pory roku i niezależnie od karnacji. Osoby, którym zależy na skutecznej ochronie przed fotostarzeniem i przebarwieniami, powinny używać bardzo wysokiego stopnia ochrony. Krem do twarzy z filtrem SPF50 jest niezbędny podczas kuracji dermatologicznych i kosmetologicznych (m.in. kwasami AHA i BHA, retinolem i jego pochodnymi), gdy skóra jest szczególnie podatna na szkodliwe działanie słońca!

Krem z filtrem 30 do twarzy

Czy krem z filtrem do twarzy SPF30 będzie skutecznie chronił skórę? Tak, to nadal dobra wysoka ochrona. Niemniej jednak eksperci zalecają stosowanie maksymalnego stopnia ochrony, czyli SPF50 i SPF50+. Przy okazji trzeba dodać, że o skuteczności ochrony decyduje nie tylko wysoki faktor, ale i ilość nakładanego kosmetyku. Według ekspertów należy nakładać 2mg na cm² skóry. Przyjmuje się, że na twarz (w tym na okolice oczu i uszy) trzeba aplikować około 1-1,2g kremu. Dla ułatwienia rekomenduje się odpowiednią ilość odmierzać metodą dwóch palców (krem należy wycisnąć na całej długości palca wskazującego i środkowego). Podobną ilość trzeba nałożyć na szyję i dekolt. Druga ważna kwestia to reaplikacja, filtry po pewnym czasie ulegają dezaktywacji, dlatego co 2 godziny trzeba nakładać kolejne warstwy (także na make-up – krem SPF należy wklepać w skórę, by nie uszkodzić makijażu).

Krem z filtrem 20 do twarzy

Czasy, gdy krem z filtrem SPF20 to była najlepsza dostępna na rynku ochrona UV, już dawno minęły. Teraz króluje „pięćdziesiątka”! Krem SPF20 jest niewystarczający, jeśli chodzi o skuteczne zabezpieczanie skóry twarzy. Chociaż zawsze lepiej nakładać filtr do twarzy SPF20 niż nie nakładać żadnego!

Czym się kierować, wybierając krem z filtrem pod makijaż?

Filtr do twarzy ma inną konsystencję niż balsam przeciwsłoneczny do ciała, ma bogatszą formułę wzbogaconą o antyoksydanty i nawilżające ekstrakty i oleje. Co więcej, stanowi on dobrą bazę pod kosmetyki kolorowe, bez żadnych obaw o trwałość podkładu można stosować krem z filtrem 50 pod makijaż. Warto jednak wybrać produkt o lekkiej, nieobciążającej, szybko wchłaniającej się konsystencji, np. Lirene Emulsja do twarzy z aloesem SPF50, Iwostin Solecrin Ultra lekki niewidoczny fluid SPF50.

Krem z filtrem pod makijaż stosuje się jako ostatni etap pielęgnacji, czyli po oczyszczeniu i stonizowaniu skóry, nałożeniu serum i kremu pielęgnacyjnego. Posiadaczki cer tłustych i mieszanych mogą aplikować tylko krem nawilżający z filtrem SPF50 od razu po serum, pomijając krem pielęgnacyjny.

Jak wybierać krem z filtrem do twarzy do cery trądzikowej i wrażliwej?

Coraz łatwiej kupić kremy z filtrem dostosowane do konkretnych potrzeb skóry, które umożliwiają jednoczesną pielęgnację i ochronę – np. kosmetyki do opalania Iwostin Solecrin. Dobrym rozwiązaniem jest krem z filtrem do twarzy do cery trądzikowej o matowym wykończeniu ze składnikami, które absorbują sebum i zwalczają niedoskonałości, np. Iwostin Solecrin Purritin Lekki fluid matujący SPF 50+. Jeśli chodzi o skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień i alergii, zaleca się stosować filtry mineralne, są one uznawane za mniej drażniące niż chemiczne, np. Lirene Sun Natura Naturalna emulsja ochronna do twarzy i ciała SPF50.

Uszkodzenia skóry spowodowane przez promieniowanie UVA nie są widoczne od razu, dlatego wiele osób nie dba o krem z filtrem do twarzy przez cały rok, a przecież promienie UVA są równie groźne latem, co zimą. Szkody powstałe w głębszych warstwach skóry z czasem uzewnętrznią się w postaci trwałych przebarwień i oznak fotostarzenia. Aby temu zapobiec, trzeba stosować na twarz krem z filtrem 50 i ochroną UVA codziennie przez cały rok! Im wcześniej rozpocznie się taką prewencję, tym mniej krzywd słońce wyrządzi skórze.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixel