Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak dbać o włosy jesienią?

28.09.2022
Pielęgnacja

Po lecie nasze włosy potrzebują intensywnej pielęgnacji i regeneracji. Przez kilka miesięcy ze względu m.in. na nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne włosy ulegają przesuszeniu, stają się matowe, podatne na łamanie i urazy mechaniczne. Pielęgnacja włosów jesienią powinna obejmować nie tylko odpowiednie kosmetyki, ale i suplementy diety. Jak dbać o włosy, by były piękne i zdrowe?

Z naszego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak pielęgnować włosy jesienią?
  • W jaki sposób powstrzymać wypadanie włosów jesienią?

Dlaczego jesienią wypadają włosy?

Wypadanie włosów jest całkowicie naturalne, dziennie wypada ich około 50-100, jednak zdarza się, że ta liczba wzrasta do poziomu, który zaczyna niepokoić. Dlaczego to właśnie jesienią wypadanie włosów się nasila? Stan ten może mieć podłoże hormonalne, latem organizm produkuje więcej estrogenów, natomiast jesienią – więcej testosteronu, co staje się bezpośrednią przyczyną wypadania włosów.

Jednak nie tylko hormony przyczyniają się do nasilenia wypadania włosów, czasem sami jesteśmy sobie winni. Niewłaściwa pielęgnacja włosów latem może bardzo szybko doprowadzić do pogorszenia ich kondycji, osłabienia i wypadania. Głównym grzechem jest brak prawidłowej ochrony przed promieniami słonecznymi. Promienie UV działają destrukcyjnie nie tylko na skórę, ale i na włosy, które pod ich wpływem się przesuszają i matowieją, stają się osłabione i łamliwe, a ich końcówki się rozdwajają! Jednak o ile świadomość związana ze stosowaniem kremów z filtrem rośnie z dnia na dzień, tak ochrona przeciwsłoneczna włosów jest nadal rzadko poruszanym tematem.

Poza tym latem często zaniedbywana jest zwykła, codzienna pielęgnacja włosów, mniej regularnie stosuje się odżywki, maski i oleje, a to właśnie latem włosy szczególnie potrzebują substancji nawilżających i odżywczych. Dodatkowo wysoka temperatura sprzyja nadmiernemu przetłuszczaniu się skalpu, jeśli głowa nie jest odpowiednio często myta, zwiększona ilość łoju negatywnie wpływa na cebulki, co skutkuje nasilonym wypadaniem włosów. Dodatkowo jesień jest tradycyjnie sezonem infekcyjnym, a w wyniku osłabienia całego organizmu stan włosów także się pogarsza.

Jak dbać o włosy jesienią?

Jeśli chcemy mieć piękne i lśniące włosy, musimy o nie zwalczyć. Pielęgnacja włosów jesienią powinna być w pierwszej kolejności ukierunkowana na naprawę zniszczeń powstałych latem. Oznacza to, że trzeba działać kompleksowo – nawilżać, odżywiać i regenerować. Im bardziej zadbamy jesienią o włosy, tym lepiej będą przygotowane na sezon zimowy, który także nie jest dla nich łaskawy.

Należy pamiętać, że jesienna pielęgnacja włosów musi się odbywać na kilku poziomach, począwszy od odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy. Po pierwsze należy „zedrzeć” z niej martwy naskórek, sebum i zanieczyszczenia. Jeśli nie zostanie to zrobione, składniki pielęgnacyjne nie będą miały, jak przedostać się tam, gdzie powinny. Peeling skóry głowy zaleca się wykonywać regularnie (raz na dwa tygodnie), można wybrać peeling z drobinkami lub nieco delikatniejszy enzymatyczny.

Kiedy skóra głowy będzie odpowiednio przygotowana, należy wprowadzić do pielęgnacji wcierkę lub tonik. Ten typ kosmetyku aplikowany jest bezpośrednio na skalp, dlatego systematycznie stosowany wraz z masażem skóry głowy, może znacząco poprawić jej stan, wzmocnić ją i zregenerować. Ważne jest to, aby wcierka była dobrana do problemu skóry głowy. Jeśli ta jest przesuszona, wcierka powinna mieć jak najwięcej składników nawilżających, gdy nadmiernie się przetłuszcza, powinna zawierać substancje o działaniu regulującym. Co jeszcze możesz robić dla dobra włosów?

Nie wychodź na zewnątrz z wilgotnymi lub mokrymi włosami

Wychodzenie na zewnątrz z mokrymi lub wilgotnymi włosami nigdy nie jest dobrym pomysłem, jednak szczególnie złym, gdy na dworze robi się chłodniej. Niedosuszone włosy są dużo bardziej podatne na szkodliwe działanie zimnego powietrza i wiatru, a także na uszkodzenia mechaniczne, złamania i odkształcenia. Włosy zaleca się myć wieczorem, a nie rano bezpośrednio przed wyjściem, przy czym zawsze należy je dobrze wysuszyć, także przed pójściem spać (chodzenie spać w mokrych włosach powoduje m.in. uszkodzenia i zaburzenie mikrobiomu skóry głowy). Ważne jednak, by włosy suszyć odpowiednio – ciepłym, a nie gorącym powietrzem, trzymając suszarkę w pewnej odległości od głowy.

Postaw na nawilżanie i olejowanie włosów

Odżywki, maski i oleje to jest dokładnie to, co włosy lubią najbardziej. Bogatsze pod względem zawartości składników odżywczych i konsystencji maski oraz oleje zaleca się stosować przed myciem, najlepiej 1-2 godziny wcześniej. Natomiast po umyciu najlepsza będzie lekka odżywka (w przypadku bardzo suchych i zniszczonych włosów taka bez spłukiwania). Do intensywnej regeneracji, wzmacniania i odbudowy najlepiej sprawdzą się kosmetyki naturalne do włosów. Wykorzystują one moc roślinnych ekstraktów oraz drogocennych olejów, nie zawierają przy tym składników, które mogłyby dodatkowo osłabiać włosy lub podrażniać skórę głowy, czyli np. alkoholu i parabenów.

Schemat pielęgnacyjny należy dopasować do rodzaju włosów i problemów, z jakimi się zmagają. Niezależnie od tego, jak często są myte włosy, po każdym myciu należy stosować odżywkę. Zaleca się stosować zamiennie różne produkty – emolientowe, proteinowe i humektantowe, w ten sposób włosy otrzymają wszystkie niezbędne składniki i zostanie utrzymana równowaga PEH (więcej o równowadze PEH można przeczytać w naszym artykule: Jak wzmocnić zniszczone włosy? 5 sposobów!). Ponadto 1-2 razy w tygodniu należy nakładać maskę lub olejować włosy. Zaleca się po aplikacji produktu na włosy założyć foliowy czepek i ogrzany ręcznik, taka mini-sauna zapewni lepsze wchłanianie składników pielęgnacyjnych. Następnie wystarczy umyć włosy delikatnym szamponem.

W pielęgnacji włosów naprawdę ważna jest różnorodność i systematyczność, warto więc wyrobić sobie nawyk nakładania odżywki i maski, olejowania włosów i aplikowania wcierek. Z czasem różnica w kondycji włosów stanie się wyraźna. Odżywione, nawilżone i zregenerowane włosy są miękkie w dotyku, gładkie, elastyczne i błyszczące, a przede wszystkim mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne.

Stosuj odpowiednią dietę i suplementację

O kondycję włosów trzeba także dbać od środka, kluczowe jest odpowiednie odżywienie i nawodnienie organizmu. Wraz z jedzeniem należy dostarczać w szczególności witamin z grupy B, żelaza, cynku, selenu i miedzi. W diecie powinny się znaleźć dobre źródła białka (zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny Omega (ich źródłem są orzechy, nasiona, pestki i olej roślinne). Oczywiście niezbędne są również naturalne antyoksydanty, które będą neutralizować niekorzystne działanie wolnych rodników, jednym z silniejszych przeciwutleniaczy jest m.in. witamina C i witamina E.

Przy wzmożonym wypadaniu włosów zaleca się sięgnąć po suplementy diety na włosy. Apteki oferują szeroką ofertę preparatów dla włosomaniaczek, wśród nich są zarówno leki, jak i suplementy diety, preparaty jednoskładnikowe i złożone. Jednym z chętniej wybieranych produktów jest Biotebal, czyli lek z wysoką dawką biotyny. Ponadto warte polecenia suplementy diety na włosy to takie, które dostarczają całego kompleksu dobroczynnych składników, wśród których powinna znaleźć się nie tylko biotyna, ale i witamina A, cynk, aminokwasy siarkowe (metionina, cysteina), krzem, witaminy z grupy B. Jest jeszcze jeden składnik, który warto suplementować, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, czyli witamina D. Uważa się bowiem, że jej niedobór może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów.

Staraj się wybierać luźniejsze nakrycia głowy

Jesienią i zimą czapka powinna być nieodłączonym elementem garderoby. Warto jednak zadbać, by było to odpowiednie nakrycie głowy. Czapka nie powinna być zbyt obcisła, a także nie powinna być wykonana ze sztucznych materiałów. W mroźne dni dobrze sprawdzają się te wełniane, które są ciepłe i jednocześnie nie powodują przegrzewania skalpu. Jeśli na dworze nie jest zbyt zimno, lepiej nie zakładać bardzo grubej czapki, gdyż w wyniku przegrzewania skóry głowy gruczoły łojowe zwiększą produkcję łoju i włosy szybciej będą się przetłuszczały.

Kiedy zaczyna się sezon na czapki i szaliki, kończy się sezon na rozpuszczone włosy. Rozpuszczone włosy straszliwie się plączą, a ich rozczesanie przysparza wielu problemów. Ich ciągłe ocieranie się o szalik i późniejsze próby rozczesania kołtunów dodatkowo powodują uszkodzenia, włosy są połamane, a końcówki rozdwojone. Dużo lepszym rozwiązaniem jest luźny kok lub kucyk albo warkocze.

Jeśli latem pielęgnacja i ochrona włosów zostanie zaniedbana, należy być przygotowanym, że jesienią będzie trzeba poświecić dużo pracy, aby odbudować powakacyjne zniszczenia i przywrócić włosom właściwe nawilżenie, sprężystość i elastyczność. Jesienna pielęgnacja włosów powinna obejmować nie tylko zabiegi kosmetyczne, ale i odpowiednią dietę i suplementację.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Rekomendowane produkty
pixel