Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Niacynamid w kosmetykach – skąd wynika jego popularność i czym się charakteryzuje?

07.05.2024
Pielęgnacja

Niacynamid to jeden z najskuteczniejszych, a zarazem najbardziej uniwersalnych składników kosmetycznych. Ogromne korzyści z wprowadzenia niacynamidu do codziennej pielęgnacji odczują wszystkie rodzaje skóry. Dlaczego warto stosować kosmetyki z niacynamidem? Przede wszystkim dlatego, że zwiększa on nawilżenie skóry, zmniejsza przebarwienia i pomaga zwalczać trądzik, a to przecież nie wszystko, co potrafi ten niesamowity składnik!

Spis treści:

niacynamid

Niacynamid – co to jest?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 (inaczej niacyny lub witaminy PP). W INCI kosmetyków niacynamid znajdziemy pod nazwą Niacinamide. Stanowi on połączenie kwasu nikotynowego i jego amidu. Jest to składnik wegański. Ma postać białego proszku, który łatwo rozpuszcza się w wodzie i dobrze wchłania przez skórę. Korzystny wpływ niacynamidu na cerę jest niepodważalny. Wykorzystuje się go w kosmetykach do oczyszczania i pielęgnacji skóry twarzy i ciała, znajdziemy go m.in. w żelach do mycia, tonikach, serach, kremach i balsamach. Na rynku dostępne są preparaty o różnych stężeniach niacynamidu – 2%, 5%, a nawet 10%.

Niacynamid – jakie ma właściwości?

Niewiele składników kosmetycznych ma tak wszechstronne i wielokierunkowe działanie jak niacynamid! Najbardziej jest on ceniony za swoje działanie zmniejszające nadmierną produkcję sebum oraz rozjaśniające przebarwienia. Dodatkowo zmniejsza on widoczność porów, działa antybakteryjnie i przeciwtrądzikowo. To jednak nie wszystko – łagodzi zaczerwienienia, działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie się wyprysków i ran, działa regenerująco, wspiera również mikrobiom skóry.

Działa przeciwstarzeniowo – wpływa na poprawę napięcia i jędrności skóry, pomaga spłycić drobne zmarszczki, stymuluje syntezę kolagenu i elastyny. Niacynamid odgrywa też bardzo ważną rolę we wzmacnianiu i uszczelnianiu bariery hydrolipidowej skóry oraz jest skutecznym antyoksydantem. Co warto podkreślić, niacynamid charakteryzuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa stosowania i bardzo dobrą tolerancją.

Niacynamid – na jakie problemy skórne działa najkorzystniej?

Wielokierunkowe działanie powoduje, że nie ma nic lepszego niż niacynamid na problemy skórne, w końcu jednocześnie zwalcza więcej niż jeden mankament cery. Wydawać by się mogło, że na największe korzyści ze stosowania niacynamidu powinny być nastawione osoby ze skórą tłustą, trądzikową i dojrzałą z widocznymi zmarszczkami i przebarwieniami, jednakże zakres możliwości tego składnika jest o wiele większy! Oto lista problemów skórnych, o których zapomnisz dzięki witaminie B3!

Trądzik

Stosowanie niacynamidu w przypadku cery trądzikowej pozwoli pozbyć się wyprysków i krost. Preparaty na trądzik z niacynamidem zmniejszają produkcję sebum, którego nadmiar sprzyja tworzeniu się zmian skórnych, w tym zaskórników. Ponadto witamina B3 działa antybakteryjnie – hamuje m.in. namnażanie bakterii Propionibacterium acnes odpowiedzialnej za powstawanie niedoskonałości i wyprysków! Właściwości przeciwzapalne i regenerujące niacynamidu dodatkowo zapewniają szybsze gojenie się zmian trądzikowych.

Przebarwienia

Nie trzeba wiele, aby na skórze pojawiły się przebarwienia, na szczęście niacynamid pomaga zmniejszyć ich widoczność. Radzi sobie z przebarwieniami słonecznymi, potrądzikowymi, hormonalnymi i ciążowymi. Witamina B3 blokuje transfer melanosomów z melanocytów do keratynocytów, dzięki czemu przeciwdziała nadmiernemu odkładaniu się pigmentu w górnych warstwach naskórka. Stosowanie niacynamidu nie tylko redukuje istniejące przebarwienia, ale również zapobiega powstawaniu nowych. Rozjaśnianie przebarwień powoduje wyrównanie kolorytu skóry, co nadaje jej zdrowy wygląd.

Rozszerzone pory

Ze względu na to, że niacynamid zwęża ujścia gruczołów łojowych, ogranicza nadmierne wydzielanie sebum, a także zmniejsza widoczność rozszerzonych porów, których najwięcej jest w okolicy nosa, na brodzie i czole. W efekcie skóra wydaje się gładsza i jednolita.

Zmarszczki

Niacynamid, uczestnicząc w syntezie aminokwasów i kwasów nukleinowych, przyczynia się do zwiększenia syntezy kolagenu i elastyny, tym samym pomaga spłycać drobne zmarszczki i wygładza powierzchnię skóry. Nie można zapominać, że niacynamid wykazuje właściwości antyoksydacyjne, czyli chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, których aktywność przyspiesza procesy jej starzenia.

Suchość

Niacynamid jest składnikiem, który stymuluje produkcję ceramidów i peptydów, dzięki czemu skutecznie wzmacnia barierę hydrolipidową skóry. W ten sposób ogranicza nadmierną utratę wilgoci z naskórka, co przekłada się na lepsze nawilżenie skóry i zapobiega jej przesuszaniu. Stosowanie niacynamidu przyczynia się do wzrostu jej napięcia i elastyczności.

Zaczerwienienia i stany zapalne

Wzmacnianie bariery hydrolipidowej powoduje też, że skóra jest bardziej odporna na podrażnienia, uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie czynników zewnętrznych (w tym promieni słonecznych). Witamina PP działa kojąco i łagodząco, zmniejsza zaczerwienienia i wycisza stany zapalne. Korzyści ze stosowania niacynamidu odczują więc cery wrażliwe, nadreaktywne, naczynkowe, skłonne do podrażnień, zaczerwienień i rumienia, a także skóry z takimi chorobami jak trądzik różowaty lub łuszczyca oraz cery po kuracjach dermatologicznych.

Nadmierne wydzielanie sebum

Dzięki regulowaniu pracy gruczołów łojowych niacynamid zmniejsza wydzielanie sebum. Powoduje to nie tylko ograniczenie skłonności do pojawiania się niedoskonałości, stanów zapalnych i przebarwień, ale i zapewnia efekt matujący. Cera nie wygląda już tłusto i „brudno”, jest czysta, świeża i zmatowiona. Ze względu na wielopoziomowe działanie niacynamid doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery mieszanej – z jednej strony działa seboregulująco na tłustą strefę T, z drugiej – nawilża suche partie twarzy.

Utrata jędrności

Aby przywrócić skórze utraconą jędrność, należy codziennie stosować kosmetyki z niacynamidem. Dlaczego? Witamina PP wspomaga syntezę kolagenu, elastyny, ceramidów, czyli składników istotnych dla poprawy gęstości skóry oraz utrzymania jej prawidłowej jędrności, elastyczności i napięcia.

Jak prawidłowo stosować kosmetyki z niacynamidem?

Niacynamid jest dość łatwy „w obsłudze”. Nie uwrażliwia skóry na słońce, więc można go bez obaw stosować przez cały rok – zarówno na dzień, jak i na noc. Nie wymaga wielotygodniowego budowania tolerancji, jak ma to miejsce w przypadku retinolu. Choć oczywiście na początek przygody z witaminą B3 zaleca się wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry o niższym stężeniu tego składnika aktywnego (2%).

Rozpoczęcie od najwyższego dostępnego stężenia (10%) może się skończyć wysypem niedoskonałości, podrażnieniem i zaczerwienieniem. Ma to związek z tym, że nie każda skóra musi się od razu polubić z niacynamidem. Nie powinno się też wprowadzać równocześnie niacynamidu na wszystkich etapach pielęgnacji. Jeśli np. mamy serum z niacynamidem, to już lepiej nie nakładać na to kremu z niacynamidem. Zanim witamina B3 opanuje codzienną pielęgnację, warto najpierw sprawdzić, jak reaguje na nią skóra.

Aby czerpać pełne korzyści ze stosowania niacynamidu, należy pamiętać o tym, że nie należy go łączyć w jednej rutynie pielęgnacyjnej z kwasami AHA i BHA. Jest to związane z tym, że kwasy mają niskie pH, tym samym obniżają skuteczność niacynamidu. Jest jednak sposób na to, aby w tym samym czasie stosować i kwasy, i niacynamid. Wystarczy, że się je rozdzieli – rano kremy do twarzy z niacynamidem, a wieczorem preparaty z kwasami, najlepiej z kwasem salicylowym, który świetnie uzupełnia działanie niacynamidu i tworzy z nim silne przeciwstarzeniowo-przeciwtrądzikowe kombo.

Należy uważać też na witaminę C. Zasadniczo nie powinno się łączyć tych dwóch składników w jednej rutynie pielęgnacyjnej, jednak nie jest to do końca prawdą. Witamina C w kosmetykach występuje pod różnymi postaciami, z niacynamidem nie powinno się łączyć kwasu askorbinowego (Ascorbic Acid), czyli witaminy C w czystej postaci, grozi to bowiem podrażnieniem skóry. Co innego, jeśli chodzi o pochodne witaminy C, czyli jej stabilne formy, one są jak najbardziej wskazane do stosowania razem z niacynamidem!

Osoby prowadzące kurację retinolem powinny jednocześnie stosować kosmetyki z niacynamidem. Pomogą one zmniejszyć skutki uboczne retinolu, czyli podrażnienie i wysuszenie skóry. Niacynamid poprawi szczelność bariery ochronnej skóry i ograniczy przeznaskórkową utratę wody, do tego poprawi tolerancję na retinol oraz wzmocni jego działanie stymulujące produkcję kolagenu. Witaminę B3 warto też łączyć z cynkiem, kwasem hialuronowym, ceramidami, peptydami, witaminą E i koenzymem Q10. Ogromną zaletą niacynamidu jest to, że można go znaleźć w wielu preparatach z różnych półek cenowych. Dobre i godne polecenia są kosmetyki do pielęgnacji skóry z witaminą PP takich marek jak Ziaja, Bioliq, Iwostin i Dermedic.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania preparatów z niacynamidem?

Właściwie to nie istnieją żadne przeciwwskazania do stosowania niacynamidu, z wyjątkiem nadwrażliwości i alergii na witaminę B3. Poza tym jest to składnik dla każdego. Można go również stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Co więcej, jest on wręcz wskazany dla przyszłych mam, gdyż pomaga uniknąć m.in. nadmiernej suchości i przebarwień związanych ze zmianami hormonalnymi.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry z niacynamidem są zdecydowanie warte wypróbowania. Dobrze wpasują się w codzienną rutynę pielęgnacyjną każdego niezależnie od rodzaju skóry. Korzyści ze stosowania niacynamidu odczują posiadaczki i posiadacze cer tłustych i suchych, naczynkowych i wrażliwych, dojrzałych i młodych!

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
pixel