Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Co zabrać do sanatorium? 10 rzeczy, które musisz ze sobą mieć!

19.04.2023
Porady farmaceuty

Wyjazd do sanatorium to dla wielu osób szansa na podreperowanie stanu zdrowia, na odpoczynek oraz na zadbanie o powrót do dobrej formy psychicznej i fizycznej. Aby w pełni cieszyć się pobytem w uzdrowisku i niczym się nie martwić, należy starannie spakować swój bagaż. Co powinien zawierać niezbędnik kuracjusza?

Spis treści:

co zabrać do sanatorium

Wyjazd do sanatorium – jak się do niego przygotować?

Choć wyjazd do sanatorium dla wielu jest odskocznią od codzienności, sposobem na naładowanie baterii i możliwością nawiązania nowych znajomości, to nie można zapominać, że nie są to zwykłe wakacje. Pobyt w uzdrowisku ma na celu kontynuowanie leczenia szpitalnego, zapewnienie odpowiedniej rehabilitacji po operacji lub urazie, a także poprawę ogólnego stanu zdrowia. Osoby, które chcą skorzystać z bogatej oferty polskich sanatoriów, powinny zgłosić się do swojego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który na podstawie aktualnego stanu zdrowia, wyników badań (m.in. morfologii krwi, badania moczu, EKG serca) oraz historii choroby, wystawi skierowanie do sanatorium. Mając już skierowanie, można ubiegać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. W tym celu trzeba przesłać skierowanie do swojego oddziału wojewódzkiego NFZ, gdzie zostanie ono rozpatrzone przez lekarza balneologa, czyli specjalistę od leczenia uzdrowiskowego.

Po zaakceptowaniu skierowania zaczyna się oczekiwanie, trzeba się przygotować na to, że wyjazd nie nastąpi od razu, może do niego dojść nawet po dwóch latach od otrzymania skierowania! Gdy zostanie już ustalony termin wyjazdu, NFZ nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia turnusu wyśle pacjentowi potwierdzone skierowanie. Warto pamiętać, że refundacja obejmuje jedynie określoną liczbę zabiegów, natomiast za dojazd, zakwaterowanie, wyżywienie oraz dodatkowe aktywności kuracjusz zobowiązany jest płacić osobno. Niezależnie od tego, jaki jest powód wyjazdu i gdzie ma odbywać się leczenie, ważne jest, aby zabrać ze sobą niezbędne rzeczy. Co spakować do sanatorium?

Co powinno znaleźć się w bagażu na wyjazd do sanatorium?

Najczęściej turnus w sanatorium trwa 21 dni, w czasie których odbywają się różnego rodzaju zajęcia – masaże, fizjoterapia, rehabilitacja, kąpiele lecznicze, a także wiele innych aktywności. Ponadto w czasie wolnym od zabiegów leczniczych kuracjusze mogą korzystać, np. z dodatkowych wycieczek. Mnogość zajęć sprawia, że częstym problemem jest odpowiednie spakowanie się na wyjazd. W walizce muszą się znaleźć ubrania codzienne, a także stroje do ćwiczeń i buty sportowe, leki, kosmetyki oraz dokumenty! Oznacza to, że bagaż do sanatorium nigdy nie jest ani lekki, ani mały! Oto lista tego, co zabrać do sanatorium!

1. Dokumenty osobiste

Robiąc listę rzeczy do spakowania, na pierwszym miejscu należy zapisać dokumenty! Niezbędny jest dowód osobisty, legitymacja emeryta i rencisty lub inny dokument potwierdzający podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Przed wyjazdem należy też sprawdzić, czy w portfelu jest gotówka i karty płatnicze.

2. Aktualna dokumentacja medyczna

Pobyt w sanatorium tym różni się od zwykłych wakacji, że na wyjazd trzeba zabrać ze sobą swoją pełną dokumentację medyczną. Co spakować do sanatorium? Skierowanie, komplet aktualnych badań oraz historię choroby i leczenia ambulatoryjnego. Warto oczywiście posegregować dokumenty i ułożyć je chronologicznie.

3. Zapas leków przyjmowanych na stałe

Z pobytu w sanatorium korzystają głównie osoby schorowane, które przyjmują różne leki. Ważne jest więc to, aby zabrać ze sobą zapas przyjmowanych na stałe środków, np. leków kardiologicznych. Należy spakować taką liczbę dawek, aby wystarczyła na cały pobyt.

4. Preparaty zapewniające ochronę przed słońcem

Niezależnie od tego, czy turnus odbywa się latem, czy zimą potrzebne będą kosmetyki do opalania – zarówno do twarzy, jak i do ciała. Przy okazji warto też spakować żel chłodzący z aloesem lub pantenolem. W sezonie letnim dodatkowo potrzebny będzie spray na komary i kleszcze oraz preparat łagodzący ukąszenia owadów, np. Fenistil żel.

5. Apteczka z podstawowymi lekarstwami

Oprócz leków stosowanych przewlekle należy spakować standardową apteczkę, do której trzeba włożyć zestaw leków na dolegliwości, które mogą przydarzyć się na wyjeździe. Przyda się coś na ból i gorączkę, np. Apap, coś na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, czyli leki na biegunkę, węgiel aktywny, probiotyki, które wspomogą mikroflorę jelitową podczas zmiany diety, np. Dicoflor krople oraz preparat na niestrawność i ból brzucha, np. Amol, ponadto coś na przeziębienie, czyli syrop na kaszel, krople na katar, a także witaminy wspierające odporność, np. tabletki z witaminą C lub witaminą D. Osoby, które źle znoszą zmianę otoczenia, przez co są rozdrażnione i mają problemy ze snem, powinny zabrać leki na uspokojenie, np. ziołowe z melisą i kozłkiem lekarskim. Potrzebny będzie również zestaw do opatrywania ran – plastry opatrunkowe, gaza jałowa, środek odkażający, plastry na odciski i otarcia.

6. Kosmetyki i środki higieniczne

Do kosmetyczki trzeba wrzucić podstawowe kosmetyki – mydło lub żel pod prysznic, balsam do ciała, szampon, odżywkę do włosów, suszarkę, szczotkę lub grzebień, szczoteczkę i pastę do zębów, krem i maszynkę do golenia, kosmetyki do pielęgnacji twarzy, kosmetyki do makijażu, a także nawilżane chusteczki. Osoby zmagające się z nietrzymaniem moczu powinny zabrać ze sobą pieluchy dla dorosłych lub majtki chłonne. Warto też spakować stopery do uszu oraz maseczkę do spania. W sanatorium mogą być potrzebne maseczki ochronne i antybakteryjny żel do rąk.

7. Wygodna odzież i obuwie

Jeśli chodzi o ubrania i buty, należy postawić na wygodę i komfort. Co zabrać do sanatorium? Potrzebna będzie bielizna, skarpety i piżama. Zwykle pobyt w sanatorium jest czasem bardzo aktywnym pod względem wysiłku fizycznego. Rekomendowane są więc ubrania w stylu casualowym odpowiednio dobrane do pogody i miejsca pobytu – latem lżejsze koszulki, szorty oraz sandały, czapka z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne, a jesienią ocieplana kamizelka i kurtka, bluzki z długim rękawem, spodnie z długimi nogawkami, opaska lub ciepła czapka. Szczególne miejsce w bagażu powinna zajmować odzież do noszenia na rehabilitację i inne ćwiczenia. Dobrze sprawdzą się stroje sportowe, T-shirty, dresy, legginsy i bluzy, niezbędne będą tenisówki lub buty sportowe (jedne do chodzenia w budynku, drugie na zewnątrz). W sanatorium dostępne są zajęcia na basenie i kąpiele lecznicze, przyda się więc kostium kąpielowy, czepek i okulary pływackie. Czas wolny warto wykorzystać na piesze wędrówki, poleca się wziąć buty trekkingowe, kijki do nordic walkingu, mały plecak lub nerkę, lekki płaszcz przeciwdeszczowy. Oprócz wygodnych dresów warto też spakować ubrania, w których można „pokazać się” na mieście.

8. Zdrowe przekąski

W sanatorium oferowane są wszystkie posiłki, jednak dobrze mieć przy sobie również ulubione przekąski, np. zdrowe batoniki, orzechy i bakalie. W przypadku osób, które mają problemy ze spożywaniem normalnych posiłków lub ich dieta wymaga uzupełnienia w składniki odżywcze, należy spakować takie preparaty jak Nutridrink.

9. Ręczniki, szlafrok i klapki kąpielowe

Bagaż do sanatorium powinien uwzględnić też zestaw ręczników, m.in. duży kąpielowy, mniejszy do twarzy, ręcznik na basen. Na wyjazdach świetnie sprawdzają się ręczniki z mikrofibry, które charakteryzują się tym, że szybko schną. Ze względów higienicznych należy zabrać ze sobą plastikowe klapki kąpielowe. Warto też spakować szlafrok.

10. Telefon i ładowarka

W obecnych czasach trudno sobie wyobrazić wyjazd bez telefonu lub tableta. Pakując do walizki urządzenia elektroniczne, nie można zapomnieć o ładowarce! Bardzo przydatne będą także słuchawki i okulary do czytania.

Powyższą listę można określić jako niezbędnik kuracjusza, prawda jest jednak taka, że zawsze trzeba odpowiednio zmodyfikować ją do swoich potrzeb. To, co ostatecznie trafi do bagażu, w dużej mierze uzależnione jest od tego, jakie zabiegi są planowane, a także kiedy odbywa się turnus. Pobyt w sanatorium trwa aż 3 tygodnie, co wymaga dużej ilości rzeczy, nawet przy oszczędnym pakowaniu, jedna walizka może nie wystarczyć!

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
pixel