Polecane produkty
Skład:
1 tabletka zawiera substancję czynną 324mg kwasu acetylosalicylowego oraz substancje pomocnicze: kwas cytrynowy bezwodny, sodu wodorowęglan, powidon 25, mieszanina dimetikonu i wapnia krzemianu (70%:30%), mieszanina sodu dokuzanu i sodu benzoesanu (85%:15%), sodu sacharynian, aromat limetowy, aromat cytrynowy.
Działanie:
Substancją czynną w leku Alka-Seltzer jest kwas acetylosalicylowy, należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jego przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne działanie polega na blokowaniu aktywności cyklooksygenazy i tym samym hamowaniu syntezy mediatorów reakcji zapalnej – prostaglandyn oraz na obniżaniu syntezy prostacyklin. Produkt jest skuteczny w łagodzeniu bólów o słabym i średnim natężeniu oraz w zwalczaniu gorączki towarzyszącej przeziębieniu. Dodatek cytrynianu sodu alkalizuje nadmiar kwasu solnego w żołądku, dzięki czemu działa osłonowo.
Zastosowanie:
Alka-Seltzer polecany w łagodzeniu słabych i średnich bólów o różnej etiologii oraz wspomagająco przy leczeniu objawów przeziębienia i grypy.
Przeciwwskazania:
Nie stosować: w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku, u osób ze skazą krwotoczną, w chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, w przypadku ciężkiej niewydolności nerek, wątroby i serca, w ciąży (zwłaszcza w ostatnim trymestrze), jeżeli w przeszłości występowały napady astmy oskrzelowej, wywołane podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jednocześnie z metotreksatem w dawkach 15mg na tydzień lub większych, w chorobach wirusowych (szczególnie grypa i ospa wietrzna) u dzieci do 12 lat.
Działanie niepożądane:
Rzadko występują dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (nudności, biegunka, wymioty oraz niewielkie krwawienia z przewodu pokarmowego, rzadko prowadzące do niedokrwistości). Czasami mogą rozwinąć się wrzody trawienne z krwawieniem i perforacją. Jeżeli wystąpią czarne, smoliste stolce, należy odstawić lek i zgłosić się do lekarza. Rzadko dochodzi do nadwrażliwości (w postaci np. napadów duszności lub reakcji skórnych). Odnotowano pojedyncze przypadki zaburzenia czynności wątroby (zwiększenie aktywności aminotransferaz) i nerek, obniżenia stężenia glukozy we krwi oraz reakcji skórnych o szczególnie ciężkim przebiegu. Zawroty głowy oraz szumy uszne, zwłaszcza u dzieci i osób starszych, mogą być objawami przedawkowania.
Informacje dodatkowe:
Nie stosować w czasie ciąży (kwas acetylosalicylowy przenika do organizmu płodu i może go uszkadzać) i podczas laktacji (kwas acetylosalicylowy przenika do mleka matki).
Dawkowanie:
Stosować doustnie w postaci napoju. Dorośli: 1-3 tabletki rozpuścić w wodzie, wypić musujący płyn; dzieci powyżej 12. roku życia: przyjmowanie leku skonsultować z lekarzem. Jeśli to konieczne, dawka może być powtarzana do 3 razy na dobę co 4-8 godzin. Nie przekraczać maksymalnej dziennej dawki 3 tabletek. Nie stosować bez konsultacji z lekarzem dłużej niż 3-5 dni.
Alka-Seltzer a ciąża i karmienie piersią
Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny ostrożnie podchodzić do stosowania leków, w tym także tabletek Alka-Seltzer. Zawarty w preparacie kwas acetylosalicylowy, szczególnie po 20. tygodniu ciąży, może prowadzić do zaburzeń funkcji nerek płodu, co z kolei może skutkować małowodziem. Zgłaszano również przypadki zwężenia przewodu tętniczego, które, choć zazwyczaj ustępuje po odstawieniu leku, może wpłynąć na rozwój płodu.
W pierwszym i drugim trymestrze ciąży stosowanie preparatu jest dopuszczalne wyłącznie w sytuacjach absolutnej konieczności i pod ścisłą kontrolą lekarza. Natomiast w trzecim trymestrze Alka-Seltzer jest przeciwwskazany ze względu na ryzyko powikłań, takich jak przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego u płodu, nadciśnienie płucne, a także wydłużenie czasu krwawienia u matki oraz utrudnienia w akcji porodowej.
Podczas karmienia piersią niewielkie ilości składnika aktywnego przenikają do mleka, jednak przy stosowaniu krótkoterminowym nie wykazano działań niepożądanych u niemowląt. Łagodzenie objawów niestrawności Alka-Seltzer jest w takich przypadkach możliwe, jednak regularne stosowanie dużych dawek wymaga przerwania laktacji.
Alka-Seltzer - czy można podawać dzieciom?
Alka-Seltzer jest lekiem, który nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 12. roku życia, co jest ściśle związane z ryzykiem wystąpienia zespołu Reye’a – rzadkiego, ale poważnego schorzenia, które może prowadzić do uszkodzenia wątroby i mózgu. Ryzyko to jest szczególnie wysokie w trakcie infekcji wirusowych, takich jak ospa wietrzna czy grypa, jeśli jednocześnie stosuje się leki zawierające kwas acetylosalicylowy.
Alka-Seltzer a prowadzenie pojazdu
Dla osób aktywnych, które często prowadzą pojazdy lub obsługują maszyny, istotną informacją jest to, że musujące tabletki Alka-Seltzer nie wpływają na zdolność koncentracji ani na sprawność psychofizyczną. Lek może być bezpiecznie stosowany w sytuacjach wymagających pełnej uwagi.
Alka-Seltzer a alkohol
Spożywanie alkoholu podczas stosowania tabletek Alka-Seltzer na zgagę i niestrawność jest niewskazane, ponieważ może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego. Alkohol potęguje drażniące działanie na błonę śluzową żołądka, co może prowadzić do owrzodzeń lub krwawień.