Polecane produkty
Skład Flegamina Classic miętowa bez cukru syrop:
Substancja czynna: bromoheksyny chlorowodorek (Bromhexini hydrochloridum). 5ml syropu zawiera 4mg bromoheksyny chlorowodorku i substancje pomocnicze: sorbitol ciekły, niekrystalizujący 70%, glicerol, propylu parahydroksybenzoesan (E 216), lewomentol, aromat eukaliptusowo-miętowy, etanol 96%, kwas solny stężony, błękit patentowy (E 131), kurkuma (E 100), woda oczyszczona.
Działanie Flegamina Classic miętowa bez cukru syrop:
Wskazaniem do stosowania produktu leczniczego Flegamina Classic miętowa bez cukru syrop są ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych, przebiegające z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu. Substancją czynną leku jest bromoheksyny chlorowodorek. Lek działa wykrztuśnie, upłynnia wydzielinę z dróg oddechowych, ułatwia odkrztuszanie i oczyszczanie oskrzeli. Produkt nie zawiera cukru.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Flegamina Classic miętowa bez cukru syrop wskazany do stosowania w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych, przebiegających z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu. Lek dla dzieci powyżej 7. roku życia i osób dorosłych.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki wynosi 28 dni. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku o smaku miętowym bez cukru należy omówić to z lekarzem, jeśli: występują stany zapalne dróg oddechowych z towarzyszącym zakażeniem bakteryjnym – lek należy stosować jednocześnie z zaleconymi przez lekarza antybiotykami i lekami rozszerzającymi drogi oddechowe. Podczas leczenia należy dużo pić,szczególnie w sytuacji, gdy występuje gorączka. Prawidłowe nawodnienie organizmu zwiększa rozrzedzenie wydzieliny oskrzelowej i ułatwia odkrztuszanie; pacjent ma chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy w wywiadzie lub czynną chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy – lek może nasilać jej objawy; występują ciężkie zaburzenia czynności wątroby; występują ciężkie zaburzenia czynności nerek; występuje nietolerancja niektórych cukrów. Zgłaszano przypadki ciężkich reakcji skórnych związanych ze stosowaniem bromoheksyny chlorowodorku. W przypadku, gdy wystąpi wysypka (w tym zmiany na błonach śluzowych, np. jamy ustnej, gardła, nosa, oczu, narządów płciowych), należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Stosowanie u dzieci: lek zawiera alkohol, dlatego nie można go stosować u dzieci poniżej 7. roku życia. Stosowanie z innymi lekami: należy to omówić z lekarzem. Leku nie należy stosować z: lekami przeciwkaszlowymi, np. zawierającymi kodeinę i jej pochodne – mogą one osłabiać odruch kaszlu i powodować zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych. Lek należy stosować ostrożnie w przypadku jednoczesnego stosowania: atropiny i innych leków cholinolitycznych – powodują one suchość błon śluzowych; salicylanów i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych – lek ten może nasilać działanie drażniące na błonę śluzową przewodu pokarmowego; antybiotyków (np. oksytetracyklina, erytromycyna, ampicylina, doksycyklina, cefuroksym, amoksycylina) – jednoczesne stosowanie tych leków zwiększa ich stężenie w miąższu płucnym. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: należy to omówić z lekarzem, przy czym nie zaleca się stosowania leku w pierwszych trzech miesiącach ciąży. W pozostałym okresie ciąży lek można stosować tylko wtedy, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: należy zachować ostrożność, lek może powodować bóle i zawroty głowy lub senność – lek zawiera etanol, co może osłabiać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Lek zawiera etanol 96% – około 174mg alkoholu (etanolu 96%) w 5ml syropu (jedna łyżka miarowa). Ilość alkoholu w 5ml tego leku jest równoważna mniej niż 4ml piwa lub 1,67ml wina. Mała ilość alkoholu w tym leku nie będzie powodowała zauważalnych skutków. Lek zawiera propylu parahydroksybenzoesan – może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Lek zawiera sorbitol – 5ml syropu zawiera 2,1g sorbitolu. Sorbitol to źródło fruktozy. Jeśli stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów lub dziedziczną nietolerancję fruktozy, przed zastosowaniem leku należy się skonsultować z lekarzem. Sorbitol może powodować dyskomfort ze strony układu pokarmowego i może mieć łagodne działanie przeczyszczające. Wartość kaloryczna 2,6kcal/g sorbitolu. Lek zawiera błękit patentowy (E 131) – może powodować reakcje alergiczne. Lek zawiera sód – mniej niż 1mmol (23mg) sodu na 5ml syropu, czyli uznaje się go za „wolny od sodu”.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować u dzieci poniżej 7. roku życia (lek zawiera alkohol).
Działania niepożądane:
U niektórych osób podczas stosowania leku mogą wystąpić działania niepożądane. Niezbyt często: ból w górnej części brzucha, nudności, wymioty, biegunka. Rzadko: reakcje nadwrażliwości, wysypka, pokrzywka. Częstość nieznana: bóle głowy, zawroty głowy, senność, skurcz oskrzeli, niestrawność, nadmierne pocenie się, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, obniżenie ciśnienia krwi, reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy (szybko postępujący obrzęk skóry, tkanki podskórnej, błony śluzowej lub tkanki podśluzówkowej) i świąd, ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica).
Dawkowanie syropu Flegamina Classic miętowa bez cukru:
Stosować zgodnie z zaleceniami na ulotce lub według wskazówek lekarza. Lek do stosowania doustnego. Jeśli lekarz nie zaleci specjalnego dawkowania, lek zwykle stosuje się w następujący sposób: dzieci od 7. do 12. roku życia: 5ml (1 łyżka miarowa syropu) 3 razy na dobę; osoby dorosłe i młodzież powyżej 12. roku życia: 10ml (2 łyżki miarowe syropu) 3 razy na dobę. Nie stosować leku bezpośrednio przed snem. Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Producent: Teva