CAPTOPRIL POLFARMEX tabletki

  • CAPTOPRIL to lek w postaci tabletek przeznaczony dla osób mających problemy z nadciśnieniem tętniczym, przewlekłą niewydolnością serca, zawałem mięśnia sercowego oraz nefropatią.
  • CAPTOPRIL POLFARMEX tabletki
Lek niedostępny w sprzedaży wysyłkowej
Dostawa
Ekspresowa wysyłka
w ciągu 24h
Dostawa
Darmowa wysyłka
już od 200 zł

Opis leku

Captopril substancja czynna kaptopryl (Captoprilum) to lek należący do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE). Captopril to lek obecny od wielu lat na rynku farmaceutycznym i z powodzeniem stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, przewlekłej niewydolności serca, zawału mięśnia sercowego (leczenie krótkotrwałe) i nefropatii. Przyjęcie leku Captopril obniża ciśnienie krwi oraz zmniejsza białkomocz w leczeniu nefropatii cukrzycowej. Kaptopryl hamuje przejście nieaktywnej angiotensyny I w aktywną angiotensynę II. U osób z nadciśnieniem po zażyciu Captoprilu następuje zablokowanie syntezy angiotensyny II, co powoduje spadek ciśnienia, a zahamowanie tkankowych systemów renina-angiotensyna zmniejsza przerost lewej komory. U pacjentów ze zdiagnozowaną niewydolnością mięśnia sercowego Captopril w skutek zmniejszenia oporu obwodowego zmniejsza pracę serca i poprawia samopoczucie chorego. Przyjmując lek Captopril należy liczyć się z możliwością wystąpienia działań niepożądanych, dlatego należy dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania leku, a w razie wątpliwości zwrócić się o poradę do lekarza zlecającego leczenie.  

Skład:
kaptopryl (Captoprilum)

Wskazania:

  • nadciśnienie tętnicze
  • przewlekła niewydolność serca z osłabieniem czynności skurczowej komór, w skojarzeniu z lekami moczopędnymi i, jeśli jest to właściwe, z glikozydami naparstnicy i lekami beta-adrenolitycznymi,
  • zawał mięśnia sercowego: leczenie krótkotrwałe (4 tygodnie), długotrwała profilaktyka objawowej niewydolności serca,
  • nefropatii w przebiegu cukrzycy typ I: leczenie nefropatii cukrzycowej przebiegającej z białkomoczem u chorych na cukrzycę typu I.

Działanie:
Inhibitor konwertazy angiotensyny (ACE) - hamuje przejście angiotensyny I w angiotensynę II. Inhibitory ACE powodują blokowanie układu renina-angiotensyna-aldosteron.U chorych z nadciśnieniem kaptopryl powoduje obniżenie ciśnienia krwi, zarówno w pozycji stojacej jak i leżącej, bez wpływu na częstość akcji serca i na zatrzymanie wody i sodu. Kaptopryl powoduje również wyraźną redukcję obwodowego oporu tętniczego. U pacjentów z niewydolnością kaptopryl zmniejsza całkowity obwodowy opór naczyniowy i zwiększa pojemność żylną, co wpływa na obniżenie ciśnienia wstepnego i następczego (zmniejszenie ciśnienia napełniania komory). Ponadto, zaobserwowano zwiększenie pojemności minutowej serca, poprawę wskaźnika sercowego i wydolności wysiłkowej. Kaptopryl zmniejsza ryzyko wystapienia ponownego zawału serca oraz zmniejsza ilość zabiegów rewaskularyzacji serca. Kaptopryl ochrania czynność nerek. Kaptopryl jest doustnym lekiem który nie potrzebuje biotransformacji do aktywności. W około 25-30% wiąże się z białkami osocza. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po 60-90 minutach.T0,5 wynosi około 2 h. Około 95% leku jest wydalane się z moczem w ciągu 24 h.

Przeciwwskazania:

  • nadwrażliwość na kaptopryl, inny lek z grupy inhibitorów ACE lub którykolwiek składnik leku,
  • wystąpienie w przeszłości obrzęku naczynioruchowego (obrzęk dowolnej okolicy ciała, który w przypadku objęcia gardła lub krtani powoduje trudność w oddychaniu lub połykaniu) po przyjęciu leku z grupy inhibitorów ACE,
  • stwierdzona kiedykolwiek dziedziczny lub idiopatyczny (o nie ustalonej przyczynie) obrzęk naczynioruchowy,
  • II i III trymestr ciąży, laktacja.

Dawkowanie Captopril Polfarmex:
Doustnie. Dorośli. Zalecana maksymalna dawka dobowa wynosi 150 mg. Nadciśnienie tętnicze: początkowo 25-50 mg 2 razy na dobę. W razie konieczności można stopniowo zwiększyć, w odstępach co najmniej dwutygodniowych do dawki 100-150 mg/dobę w 2 dawkach podzielonych. Kaptopril może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi. U pacjentów z dużą aktywnością układu renina-angiotensyna-aldosteron zaleca się rozpoczęcie leczenia od dawki 6,25 mg lub 12,5 mg raz na dobę. Następnie dawki podawane są 2 razy na dobę. Dawka może być stopniowo zwiększana do 50 mg lub 100 mg na dobę i podawana w 1-2 dawkach. Niewydolność serca: początkowo od 6,25-12,5 mg 2-3 razy na dobę. Przejście z dawki podtrzymującej do maksymalnej dawki 150 mg na dobę w dawkach podzielonych powinno odbywać się w zależności od odpowiedzi klinicznej danego pacjenta. Dawka powinna być zwiększana stopniowo, w odstępach co najmniej dwutygodniowych.

Zawał serca: krótkotrwałe leczenie: początkowa dawka wynosi 6,25 mg, następnie po 2 h należy podać 12,5 mg, a po kolejnych 12 h podać 25 mg. Następnie 100 mg kaptoprylu w 2 dawkach podzielonych przez 4 tygodnie; długotrwałe leczenie: jeżeli leczenie preparatem nie zostało podjęte w czasie 24 h po ciężkim zawale serca, należy je rozpocząć pomiędzy 3-16 dniem, dawka początkowa 6,25-12,5 mg 3 razy na dobę przez 2 dni, następnie 25 mg 3 razy na dobę, dla osiągnięcia efektu kardiprotekcyjnego podczas leczenia długotrwałego zaleca się dawkę 75-150 mg na dobę w 2-3 dawkach podzielonych. Nefropatia cukrzycowa typu I: 75-100 mg w dawkach podzielonych. Niewydolność nerek: klirens kreatyniny (ml/min/1,73 m2) >40, dobowa dawka początkowa: 25-50 mg, maksymalna dawka dobowa: 150 mg; klirens kreatyniny (ml/min/1,73 m2 ) 21-40, dobowa dawka początkowa: 25 mg, maksymalna dawka dobowa: 100 mg; klirens kreatyniny (ml/min/1,73 m2) 10-20, dobowa dawka początkowa: 12,5 mg, maksymalna dawka dobowa: 75 mg; klirens kreatyniny (ml/min/1,73 m2) <10, dobowa dawka początkowa: 6,25 mg, maksymalna dawka dobowa: 37,5 mg. Pacjenci w podeszłym wieku: początkowo 6,25 mg 2 razy na dobę. Dzieci i młodzież: początkowa dawka: 0,3 mg/kg mc, dla pacjentów wymagających szczególnej uwagi (dzieci z zaburzoną czynnością nerek, wcześniaki, noworodki, niemowlęta) dawka początkowa 0,15 mg/kg mc. Zazwyczaj lek podaje się 3 razy na dobę, ale dawka i odstępy między dawkami powinny być ustalone indywidualnie.

Zadaj pytanie specjaliście

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel