EUCREAS tabletki

  • Preparat Eucreas stosowany jest w leczeniu pacjentów z cukrzycą typu 2. Leczenie dorosłych chorych, u których nie uzyskano odpowiedniej kontroli glikemii lub jako terapia dodatkowa.
  • EUCREAS tabletki
Lek niedostępny w sprzedaży wysyłkowej
Dostawa
Ekspresowa wysyłka
w ciągu 24h
Dostawa
Darmowa wysyłka
już od 200 zł

Skład:
chlorowodorek metforminy, widagliptyna (Metformini hydrochloridum, Vildagliptinum)

Wskazania:
Leczenie lekiem Eucreas pacjentów z cukrzycą typu 2:
- stosowany u dorosłych pacjentów, u których nie uzyskano wystarczającej kontroli glikemii, wtedy gdy stosowanie doustnie maksymalnych tolerowanych dawek metforminy w monoterapii lub u pacjentów leczonych wildagliptyną w połączeniu z metforminą (podawanych oddzielnie)
- jako terapia dodatkowa do diety i wysiłku fizycznego, u pacjentów niewystarczająco kontrolowanych za pomocą metforminy i sulfonylomocznika (w skojarzeniu z sulfonylomocznikiem)
- wskazany do łączenia z insuliną (w trzylekowej terapii skojarzonej), dodatek do diety i ćwiczeń fizycznych w celu poprawy kontroli glikemii u pacjentów, u których insulina w ustalonej dawce oraz metformina w monoterapii nie zapewniają odpowiedniej kontroli glikemii

Działanie:
Lek Eucreas stosowany jest w leczeniu cukrzycy, zmniejsza stężenie glukozy we krwi. Zawiera on dwie substancje o działaniu hipoglikemizującym o dwóch uzupełniających się mechanizmach działania. Poprawiają kontrolę glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2. Chlorowodorek metforminy należy do biguanidów i zmniejsza wytwarzanie glukozy w wątrobie. Natomiast wildagliptyna poprawia czynność wysepek Langerhansa, jest to silny oraz selektywny inhibitor peptydazy dipeptydylowej-4 (DPP-4).

Wildagliptyna powoduje poprawę wrażliwości komórek beta na glukozę, co polepsza wydzielanie insuliny zależne od glukozy u pacjentów z cukrzycą typu 2. Poprawia również wrażliwość komórek alfa na glukozę. Zwiększenie współczynnika insulina/glukagon podczas hiperglikemii powoduje zmniejszone wątrobowe wydzielanie glukozy na czczo i po posiłku, a w konsekwencji - zmniejszeniem glikemii. Lek szybko się wchłania osiągając maksymalne stężenie po 2,5h. Biodostępność wynosi 85%. Substancja w niewielkim stopniu wiąże się z białkami osocza (9,3%), a 69% jest metabolizowane. 85% dawki wydalane jest z moczem, 15% - z kałem; 23% dawki - w postaci niezmienionej przez nerki. Czas połowicznego rozpadu wynosi ok. 3h. Metformina działa zmniejszając stężenie glukozy we krwi zarówno na czczo, jak i po posiłku. Nie pobudza wydzielania insuliny i dlatego nie wywołuje hipoglikemii.

Wyróżniamy 3 mechanizmy działania metforminy:
- hamuje glukoneogenezę i glikogenolizę
- poprawia obwodowy wychwyt glukozy i jej zużycie poprzez zwiększenie wrażliwości komórek mięśniowych na insulinę
- opóźnia wchłanianie glukozy w jelitach

Wpływa korzystnie na metabolizm lipidów. Po podaniu doustnym wchłanianie leku ulega wysyceniu i jest niecałkowite. Biodostępność wynosi 50-60%. Substancja wiąże się z białkami osocza w niewielkiem stopniu, przenika do erytrocytów. Czas połowicznego rozpadu wynosi 6,5h, wydalana jest w postaci niezmienionej wraz z moczem.

Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych
- cukrzycowa kwasica ketonowa lub cukrzycowy stan przedśpiączkowy
- ostre zatrucie alkoholem, alkoholizm
- niewydolność nerek lub zaburzenia czynności nerek, gdy klirens kreatyniny < 60 ml/min
- ostre stany zaburzające czynność nerek takie jak: odwodnienie, wstrząs, ciężkie zakażenie, donaczyniowe podanie środków kontrastowych zawierających jod
- niedotlenienie tkanek w wyniku takich chorób jak: wstrząs, niewydolność serca lub układu oddechowego, niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego
- zaburzenia czynności wątroby
- karmienie piersią

Dawkowanie Eucreas:
Lek podawany doustnie. Dawkę leku należy ustalać indywidualnie w zależności od stanu zdrowia, schematu leczenia, skuteczności terapii. U osób dorosłych nie należy przekraczać maksymalnej dobowej dawki wildagliptyny 100mg. Podaje się jedną tabletkę rano i jedną wieczorem w trakcie posiłku lub zaraz po jego zakończeniu. Nie zaleca się podawania leku dzieciom i młodzieży.

Zadaj pytanie specjaliście

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel