Skład:
klopidogrel (Clopidogrelum)
Wskazania:
- Profilaktyka przeciwzakrzepowa u osób po zawale, udarze niedokrwiennym, a także ze zdiagnozowaną chorobą naczyń obwodowych lub z ostrym zespołem wieńcowym
- Profilaktyka powikłań zakrzepowo-zatorowych w miażdżycy i migotaniu przedsionków
Działanie:
Grepid to inhibitor szlaku agregacji płytek krwi zależnego od ADP. Klopidogrel jest prolekiem, który w organizmie przekształca się do aktywnego metabolitu. Mechanizm działania polega na wybiórczym wiązaniu się leku z płytkowym receptorem purynowym P2Y12, uniemożliwiając ekspresję receptora glikoproteinowego IIb/IIIa. W konsekwencji prowadzi to do zahamowania agregacji płytek krwi, indukowanej przez ADP, ale także przez inne substancje. Lek dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Efekt przeciwzakrzepowy występuje już po kilku godzinach od zastosowania, a działanie maksymalne pojawia się między 3 a 7 dniem. Po odstawieniu leku aktywność przeciwpłytkowa utrzymuje się jeszcze przez około 5 dni. Lek metabolizowany jest w wątrobie i w 50% wydalany przez nerki.
Przeciwwskazania:
• Nadwrażliwość na klopidogrel lub którykolwiek ze składników preparatu
• Ciężka niewydolność wątroby
• Krwawienia i krwotoki
• Ciąża i karmienie piersią (tylko za zgodą lekarza)
Dawkowanie Grepid:
Lek jest przeznaczony do stosowania doustnego, niezależnie od posiłków. Tabletkę należy popić odpowiednią ilością wody, nie rozgryzać. Dorośli – zalecana dawka 75 mg na dobę. W przypadku ostrego zespołu wieńcowego (bez uniesienia odcinka ST) – stosowanie należy rozpocząć od pojedynczej dawki nasycającej 300 mg, a następnie zażywać dawkę 75 mg raz na dobę. Zaleca się terapię skojarzoną klopidogrelu z kwasem acetylosalicylowym, ale ASA nie powinno się przyjmować więcej niż 100 mg w pojedynczej dawce, ze względu na ryzyko krwawień. W przypadku ostrego zawału mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST - leczenie klopidogrelem należy rozpocząć od dawki nasycającej 300 mg, a następnie podawać dawkę 75 mg raz na dobę w skojarzeniu z ASA i lekami trombolitycznymi lub bez leków trombolitycznych. U pacjentów powyżej 75 roku życia leczenie klopidogrelem należy rozpocząć bez podawania dawki nasycającej. W przypadku migotania przedsionków - klopidogrel należy podawać w pojedynczej dawce dobowej 75 mg. Równocześnie należy rozpocząć i kontynuować stosowanie kwasu acetylosalicylowego (75-100 mg na dobę).
Informacje dodatkowe:
Stosowanie klopidogrelu jest związane z ryzykiem pojawienia się krwawień. W pierwszych tygodniach stosowania leku zaleca się monitorowanie pacjentów i kontrolę morfologii krwi.