Skład:
leflunomid (Leflunomidum)
Wskazania:
Zaleca się stosowanie leku w przypadku czynnego reumatoidalnego zapalenia stawów u osób dorosłych.
Działanie:
Lek przeciwreumatyczny, działa na bazie leflunomidu. Odpowiada za modyfikowanie przebiegu choroby i wykazuje właściwości antyproliferacyjne. Aktywny metabolit leflunomidu - A771726 zatrzymuje czynność dehydrogenazy dihydroorotanu (DHODH) i działa antyproliferacyjnie. Substancja czynna leku w szybkim tempie ulega przekształceniu w czynny metabolit A771726 podczas przemian metabolicznych pierwszego przejścia (otwarcie pierścienia) mających miejsce w ścianie jelit i wątrobie. A771726 jest substancją odpowiedzialną za wszystkie działania in vivo leku.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe leku
- niewydolność wątroby
- zaburzenia odporności (m.in. AIDS)
- znaczne zaburzenia aktywności szpiku albo znaczna niedokrwistość, leukocytopenia, neutropenia lub małopłytkowość spowodowane przez inne czynniki niż reumatoidalne
- niewydolność nerek
- hipoproteinemia o ciężkim przebiegu
- stosowanie u kobiet w wieku rozrodczym, które nie wykorzystują skutecznej antykoncepcji
- ciąża
- karmienie piersią
Dawkowanie Leflunomide:
Stosować doustnie, bez względu na posiłki. Dawka powinna zostać ustalona przez lekarza mającego doświadczenie w prowadzeniu przypadków medycznych reumatoidalnego zapalenia stawów. Zazwyczaj na początku stosuje się 100 mg w jednorazowej dawce dobowej przez pierwsze 3 dni. W ramach podtrzymania podaje się 10-20 mg x 1/24h.