FORMETIC tabletki

  • FORMETIC jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2, przede wszystkim u pacjentów z nadwagą, u których jest problem z uzyskaniem właściwej kontroli glikemii. Może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu.
  • FORMETIC tabletki
Producent: Polpharma
Kategoria:Cukrzyca
Lek niedostępny w sprzedaży wysyłkowej
Dostawa
Ekspresowa wysyłka
w ciągu 24h
Dostawa
Darmowa wysyłka
już od 200 zł

Skład:
chlorowodorek metforminy (Metformini hydrochloridum)

Wskazania:
- leczenie cukrzycy typu 2

Działanie:
Formetic jest lekiem przeciwcukrzycowym z grupy pochodnych biguanidu. Chlorowodorek metforminy obniża stężenie glukozy we krwi na czczo i po posiłku. Nie powoduje hipoglikemii ponieważ nie pobudza wydzielania insuliny. Metformina wykazuje 3 mechanizmy działania: zmniejszenie wątrobowego wytwarzania glukozy hamującego glukoneogenezę i glikogenolizę, zwiększenie wrażliwości na insulinę komórek mięśniowych, zwiększenie obwodowego wychwytu glukozy i jej zużycia, opóźnia wchłanianie glukozy w jelitach. Lek nie wchłania się całkowicie z przewodu pokarmowego, a jego biodostępność wynosi 50-60%. Stężenie maksymalne we krwi osiąga 2,5 h po podaniu. Pokarm zmniejsza i w niewielkim stopniu opóźnia wchłanianie leku. Czas połowicznego rozpadu wynosi ok. 6,5 h. Eliminacja zachodzi z moczem, a 20-30% dawki z kałem.

Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na chlorowodorek metforminy lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku Formetic
- kwasica ketonowa i stan przedśpiączkowy w cukrzycy
- niewydolność nerek lub zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny <60 ml/min)
- ostre choroby wiążące się z ryzykiem niewydolności nerek: odwodnienie, ciężkie zakażenia, wstrząs
- choroby przyczyniające sie do niedotlenienia tkanek: niewydolność serca lub niewydolność oddechowa, świeżo przebyty zawał mięśnia sercowego, wstrząs
- ostre zatrucie alkoholem, alkoholizm, niewydolność wątroby

Dawkowanie Formetic:
Preparat przyjmuje się doustnie w trakcie posiłku lub po posiłku. Lek można stosować monoterapii lub w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi. Stosuje się 2-3 razy na dobę, a po upływie 10-15 dni należy ustalić dawkę na podstawie poziomu glukozy we krwi. Dawka dobowa leku to 3 g. Kojarząc preparat z insuliną można uzyskać lepszą kontrolę stężenia glukozy we krwi. Zaleca się stosowanie 2-3 razy na dobę.

Zadaj pytanie specjaliście

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel