Skład:
tretinoina (Tretinoinum)
Wskazania:
Należy stosować lek w przypadku różnych postaci trądziku (poza trądzikiem różowatym), takich jak trądzik pospolity, trądzik z zaskórniakami i mikrotorbielami, także te wywołane przez leki. Zalecany również przy chorobie Favre i Racouchota: guzkowego zwyrodnienia tkanki sprężystej z torbielami i zaskórnikami
Działanie:
Lek działa na bazie tretynoiny. Zaliczany jest do szerokiej kategorii preparatów przeciwtrądzikowych przeznaczonych do miejscowego użytkowania. Substancja czynna leku jest pochodną witaminy A i odpowiada za głębokie zmiany metaboliczne w nabłonku rogowaciejącym. Badania in vivo i in vitro wskazują, że zwiększa czynność proliferacyjną komórek nabłonka a także proces różnicowania komórkowego (keratynizację oraz rogowacenie).
Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe leku
- ciąża
- stany zapalne skóry
- nabłoniaki skóry
- trądzik różowaty
- wyprysk o ostrym przebiegu
- zapalenie skóry o charakterze okołowargowym
Dawkowanie Locacid:
Stosować zewnętrznie, miejscowo. Zaleca się stosowanie x 1/24h kremu (najlepiej wieczorem, na 30 minut przed pójściem spać). Niewielką ilość leku należy wklepać w oczyszczoną i osuszoną skórę. Zaleca się umycie skóry na kwadrans przed zastosowaniem kremu. Kuracja lecznicza trwa przeważnie około 2-3 miesięcy. Częstotliwość stosowania leku powinna być dostosowana indywidualnie do pacjenta (może być aplikowany x 1/24h lub co 2-3 dni). Poprawę zazwyczaj obserwuje się po upływie 6 tygodni stosowania.