Skład:
lizynopryl, hydrochlorotiazyd (Lisinoprilum, Hydrochlorothiazidum)
Wskazania:
- w nadciśnieniu tętniczym od łagodego do umiarkowanego
Działanie:
Lisiprol HCT jest preparatem złożonym, który zawiera inhibitor konwertazy angiotensyny - lizynopryl i lek moczopędny - hydrochlorotiazyd. Obie te substancje działają przeciwnadciśnieniowo i wzajemnie się uzupełniają. Zmniejsza się stężenie angiotensyny II we krwi i zmniejsza wydzielanie aldosteronu. Lizynypryl hamuje układ renina-angiotensyna-aldosteron, ale wykazuje on również działanie przeciwnadciśnieniowe u pacjentów z nadciśnieniem niskoreninowym. Hydrochlorotiazyd wpływa bezpośrednio na nerki zwiększając wydalanie NaCl, a w następstwie wodę. Możliwymi mechanizmami działania przeciwnadciśnieniowego hydrochlorotiazydu są zmiany w równowadze sodowej, zmniejszenie objętości osocza krwi i płynu zewnątrzkomórkowego, zmianę oporu naczyń nerkowych i zmniejszoną wrażliwość na noradrenalinę i angiotensynę II. Hydrochlorotiazyd zaczyna działać moczopędnie po 2 h, najsilniej działa po 3-6 h i utrzymuje się przez 6-12 h. Działanie przeciwnadciśnieniowe pojawia się po raz pierwszy po upływie 3-4 dni i może utrzymywać się do 1 tygodnia po zaprzestaniu leczenia. Stężenie maksymalne lizynopryl osiąga w surowicy po ok. 7 h. Czas połowicznego rozpadu po podaniu wielokrotnym wynosi 12,6 h. Wchłania się około 25% przyjętej dawki lizynoprylu, a usuwanie zachodzi w postaci niezmienionej przez nerki. Doustnie podany hydrochlorotiazyd wchłania się z przewodu pokarmowego w 80%, przy biodostępności wynoszącej 71 ±15% i wiązaniu z białkami osocza w 65%. 95% jest wydalane przez nerki. Czas połowicznego rozpadu to 2,5 h.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancje czynne, jakikolwiek inny inhibitor ACE lub inne tiazydy lub sulfonamidy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą leku Lisiprol HCT
- obrzęk naczynioruchowy związany z wcześniejszym leczeniem inhibitorem ACE
- dziedziczny lub idiopatyczny obrzęk naczynioruchowy
- zwężenie zastawki aortalnej, zastawki mitralnej, kardiomiopatia przerostowa
- ciężkie zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny <30ml/min) oraz schyłkowa niewydolność nerek
- ciężkie zaburzenia czynności wątroby (stan przedśpiączkowy, śpiączka wątrobowa)
- II i III trymestr ciąży
- okres karmienia piersią
- jawna skaza moczanowa
Dawkowanie Lisiprol HCT:
Lek podawany doustnie. Przeważnie podaje się jedną tabletkę na dobę. Jeżeli nie uzyskano efektu terapeutycznego w ciągu 2-4 tygodni to można zwiększyć dawkę do 2 tabletek na dobę. Przyjmować zawsze o tej samej porze dnia.