Skład:
omeprazol (Omeprazolum)
Wskazania:
Preparat należy stosować w ramach leczenia wrzodów żołądka albo dwunastnicy, także tych którym towarzyszy zakażenie Helicobacter pylori. Podawać również przy refluksowym zapaleniu przełyku, chorobie refluksowej przełyku, zespole Zollinger-Ellisona oraz symptomach niestrawności związanych z działaniem kwasu. Wskazany w profilaktyce zachłystowego zapalenia płuc przed znieczuleniem ogólnym u osób z prawdopodobieństwem pojawienia się aspiracji kwaśnej treści żołądka.
Działanie:
Preparat ma kapsułek dojelitowych przeznaczonych do stosowania doustnego. Zawarty w nim omeprazol zaliczany jest do szerokiej kategorii inhibitorów pompy protonowej (H+/K+- ATP-azy) w komórkach okładzinowych żołądka. Zakres oddziaływania preparatu pozostaje w zależności od zastosowanej dawki i przyczynia się do zatrzymania wydzielania kwasu solnego (podstawowego, jak i stymulowanego, bez względu od rodzaju bodźca stymulującego. Wchłanianie substancji czynnej ma miejsce w jelicie cienkim w ciągu 3-6 h po zastosowaniu doustnym.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe leku
Dawkowanie Progastim:
Stosować doustnie. W przypadku osób dorosłych w czasie leczenia choroby wrzodowej dwunastnicy zaleca się stosowanie 20 mg x 1/24h przez 14 dni, jeżeli jest taka potrzeba kontynuować przez kolejne 14 dni; przy wrzodach dwunastnicy opornych na leczenie zwiększyć dawkę do 40 mg x 1/24h przez 4 tygodnie; w ramach leczenia podtrzymującego stosować 10 mg x 1/24h, w razie potrzeby 20-40 mg/24h. Przy wrzodach żołądka stosować 20 mg x 1/24h przez 4 tygodnie, w razie potrzeby kontynuować przez kolejne 4 tygodnie; przy wrzodach żołądka opornych na leczenie stosować 40 mg x 1/24h przez 8 tyg.; w ramach profilaktyki reemisji podawać 20 mg x 1/24h, w razie potrzeby 40 mg x 1/24h. W przypadku zakażenia Helicobacter pylori: stosować omeprazol w dawce 20 mg x 2/24h (terapia trójskładnikowa) lub 40 mg x 1/24h (terapia dwuskładnikowa). Stosować w połączeniu z odpowiednim lekiem przeciwbakteryjnym.