SPIRONOL tabletki

  • SPIRONOL to lek wykazujący właściwości moczopędne. Odpowiada za oszczędzanie jonów potasu oraz działa sodopędnie. W jego skład wchodzi spironolakton, który jest antagonistą aldosteronu.
  • SPIRONOL tabletki
Lek niedostępny w sprzedaży wysyłkowej
Dostawa
Ekspresowa wysyłka
w ciągu 24h
Dostawa
Darmowa wysyłka
już od 200 zł
Dostawa
Bezproblemowy zwrot
w ciągu 14 dni

Skład:
spironolakton (Spironolactonum)

Wskazania:
Lek wskazany jest w przypadku hiperaldosteronizmu pierwotnego (w ramach leczenia przedoperacyjnego osób z gruczolakiem albo długotrwałym obustronnym przerostem kory nadnerczy) i wtórnego. Zalecany przy obrzękach pochodzenia sercowego, wątrobowego i nerkowego, nadciśnieniu tętniczym (w skojarzeniu z innymi lekami), hipokaliemii (jeżeli nie ma możliwości zastosowania innych sposobów leczenia). Stosować w przypadku zaawansowanej niewydolności serca razem z innymi lekami.

Działanie:
Preparat zaliczany jest do kategorii preparatów diuretycznych. Zawiera spironolakton wykazujący właściwości antagonistyczne wobec aldosteronu. Sposób jego działania opiera się na konkurencyjnym tworzeniu wiązań zależnych od aldosteronu receptorów cytoplazmatycznych odpowiadających za wymianę sodowo-potasową w dystalnych częściach kanalików nerkowych. Związanie receptora przyczynia się do zatrzymania procesu wychwytu zwrotnego jonów sodowych, co zwiększa wydalanie sodu i odpowiada za przeciętny wzrost eliminacji wody w moczu oraz blokowanie jonów potasowych w surowicy. Wykazuje właściwości obniżające ciśnienie tętnicze krwi, co ma związek z ograniczeniem objętości osocza i płynu zewnątrzkomórkowego, które w konsekwencji oddziałuje na kompensacyjne ograniczenie oporu obwodowego. Substancja czynna leku dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego.

Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancje składowe preparatu
- bezmocz
- hiperpotasemia
- niedobór sodu we krwi
- ostra, ciężka albo szybko nasilająca się niewydolność nerek
- choroba Addisona.

Dawkowanie Spironol:
Stosować doustnie. W ramach leczenia hiperaldosteronizmu pierwotnego zaleca się stosowanie dawki wynoszącej 100-400 mg/24h do czasu planowego leczenia operacyjnego. Przy obrzękach (zastoinowa niewydolność serca, marskość wątroby, zespół nerczycowy) rozpoczynać leczenie od 100 mg/24h w dawce jednorazowej albo w 2 dawkach podzielonych. Dawkowanie wstępne należy indywidualnie dostosowywać do pacjenta podając dawkę z zakresu 50-300 mg/24h. W ramach podtrzymywania efektu stosuje się 50-100 mg/24h.

Zadaj pytanie specjaliście

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel