TERTENS-AM tabletki

  • TERTENS-AM jest to preparat kojarzący amlodypinę i indapamid stosowany w leczeniu substytucyjnym pacjentów z nadciśnieniem tętniczym samoistnym, którzy stosują te dwie substancje w takich samych dawkach w oddzielnych preparatach.
  • TERTENS-AM tabletki
Lek niedostępny w sprzedaży wysyłkowej
Dostawa
Ekspresowa wysyłka
w ciągu 24h
Dostawa
Darmowa wysyłka
już od 200 zł
Dostawa
Bezproblemowy zwrot
w ciągu 14 dni

Skład:
amlodypina, indapamid (Amlodipinum, Indapamidum)

Wskazania:
W leczeniu substytucyjnym pacjentów z nadciśnieniem tętniczym samoistnym, którzy stosują indapamid i amlodypinę w takich samych dawkach w oddzielnych preparatach.

Działanie:
Preparat kojarzący ze sobą amlodypinę i indapamid. Amlodypina jest antagonistą wapnia hamującym napływ tych jonów do komórek mięśnia sercowego i mięśni gładkich naczyń. Skutkuje to obniżeniem napięcia mięśni gładkich naczyń co daje efekt nadciśnieniowy. Bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w osoczu po 6-12 h, przy biodostępności 64-80% i wiązaniu się z białkami osocza w 98%. Metabolizm substancji zachodzi w wątrobie. Nieaktywne metabolity są w 60% wydalane z moczem. Czas połowicznego rozpadu wynosi od 35 do 50 godzin. Indapamid jest lekiem moczopędnym, działającym hipotensyjnie (wykazuje podobieństwo farmakologiczne do diuretyków tiazydowych). Jego obszar działania to część proksymalna dystalnych kanalików krętych nefronu, gzie zwiększa wydalanie sodu i chlorków z moczem oraz w mniejszym stopniu, wydalanie potasu i magnezu. Zwiększa się wtórna objętość produkowanego moczu. Indapamid zmniejsza wrażliwość mięśni gładkich naczyń krwionośnych na czynniki zwężające (w tym noradrenalinę i PGF2α), zmniejsza transport wapnia do komórek, hamuje syntezę tromboksanu (TXA2), nasila syntezę i uwalnianie prostaglandyn działających rozszerzająco na naczynia (PGE2, PGI2). Wchłanianie z przewodu pokarmowego jest szybkie, a stężenie maksymalne osiągane jest po około 12 h, wiązanie z białkami zachodzi w 79%. Czas połowicznego rozpadu wynosi około 18 h, a wydalanie metabolitów zachodzi z moczem (70% dawki) oraz z kałem (22%). 5-7% dawki jest wydalane z moczem w postaci niezmienionej.

Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na indapamid, inne sulfonamidy, amlodypinę, inne pochodne dihydropirydyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą leku Tertens-AM
- wstrząs, w tym wstrząs kardiogenny
- zwężenie drogi odpływu z lewej komory serca (np. zwężenie zastawki aorty dużego stopnia)
- hemodynamicznie niestabilna niewydolność serca po przebyciu ostrego zawału serca
- okres karmienia piersią
- ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min)
- encefalopatia wątrobowa lub ciężkie zaburzenie czynności wątroby
- hipokaliemia
- ciężkie niedociśnienie tętnicze

Dawkowanie Tertens-Am:
Podaje się doustnie, 1 tabletka raz na dobę najlepiej rano.

Zadaj pytanie specjaliście

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel